Skip to main content

13.12.1981 – PAMIĘTAMY

| IPN | Wielkopolska

Ofiary Stanu wojennego

 

13 grudnia 2016 roku przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak co roku rocznica będzie miała swój odświętny charakter także w Wielkopolsce.  Zapraszamy na główne uroczystości rocznicowe wraz ZR Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i Urzędem Miasta Poznania.

Instytut Pamięci Narodowej apeluje o włączenie się 13 grudnia do ogólnopolskiej akcji „Zapal Światło Wolności Ofiarom Stanu Wojennego”. W akcji może wziąć udział każdy poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, represjonowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych. Akcja jest hołdem dla ofiar stanu wojennego i ma za zadanie przypomnieć o wspólnych ideałach wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. Po 34. latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem.

 http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37896,35-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-w-Wielkopolsce-Akcja-IPN-Zapal-Swiatlo-.html

Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu wystosuje do lokalnych władz samorządowych pismo zapraszające do aktywnego udziału w naszej akcji. Wierzymy, że uda się 13 grudnia o 19.30  zapalić symboliczne Światło w urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej.

W ramach upamiętnienia 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w dniach 7–22 grudnia w Gimnazjum nr 1 (ul. Wyszyńskiego 101) w Zielonej Górze można zwiedzić wystawę IPN „Wielkopolska w cieniu WRON-y”  – poświęconą w całości przebiegowi stanu wojennego w Wielkopolsce, działaniom środowisk opozycyjnych i represjom stosowanym wobec nich przez ówczesne władze, a w Pile, w kinie Iskra (ul. Kilińskiego 12) w dniach 7– 19 grudnia można oglądać wystawę IPN „NSZZ «Solidarność» i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990”, prezentującą genezę narodzin „Solidarności” oraz jej rozwój na terenie Wielkopolski, jak również działalność opozycji demokratycznej (m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizacji młodzieży szkolnej, niezależnych partii politycznych) w Wielkopolsce w latach 1980–1990. Uroczyste otwarcie wystawyoraz rozstrzygnięcie konkursu pod honorowym patronatem IPN pt.: „Śladami stanu wojennego. 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego 1981–2016” odbędzie się 12 grudnia o godz. 18:00.

16 grudnia zapraszamy młodzież szkolną do udziału w grze miejskiej „Nielegalny eter. Radio »Solidarność«” poświęconej historii Radia „Solidarność”, działającego w okresie stanu wojennego i latach następnych. http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37449,Gra-miejska-Nielegalny-eter-Radio-Solidarnosc-Poznan-16-grudnia-2016.html

Uczestnicy podczas wydarzenia poznają środowisko twórców Podziemnego Radia Solidarność w Poznaniu i miejsca związane z działalnością tej podziemnej inicjatywy radiowej, która działała od maja 1982 do października 1985 roku. W tym czasie Radio nadało ponad 100 audycji. Będzie okazja do zapoznania się z oryginalnymi fragmentami niezależnych audycji Radia „Solidarność” Region Wielkopolska.

17 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się finał  III edycji zainicjowanego 31 sierpnia roku projektu "Opowiem TWOJĄ historię – warsztaty filmowe". http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37445,Final-III-edycji-warsztatow-filmowych-Opowiem-TWOJA-historie-w-Europejskim-Centr.html „Opowiem TWOJĄ historię” to projekt warsztatów filmowych, podczas których uczniowie i studenci tworzą razem (pod okiem specjalistów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu swoje oryginalne dzieło filmowe, poświęcone wybranemu przez siebie, działaczowi opozycji demokratycznej. Bohaterką III edycji  projektu jest – Barbara Napieralska – działaczka "Solidarności" od IX 1980 r. , drukarz i kolporterka wydawnictw podziemnych, uczestniczka demonstracji, redaktor pism podziemnych ("Rezonans", "Solidarność Poznań"), współorganizatorka pomocy dla represjonowanych i ich rodzin. Od 14 XII 1981 do 7 lipca 1982 r. internowana w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi, od 6 marca do 24 lipca 1984 r.  aresztowana i przetrzymywana w Areszcie Śledczym w Poznaniu, w 1988 r. ukarana grzywną przez kolegium do spraw wykroczeń, wielokrotnie przesłuchiwana, inwigilowana. Partnerami projektu są: Fundacja Sztuki i Edukacji Filmowej SZTUKA POZNANIA, IPN Oddział w Poznaniu, Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i Europejskie Centrum Solidarności. Warsztaty powstają dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania i Narodowego Centrum Kultury.

Ponadto, realizując zapisy ustawy IPN w zakresie upowszechniania historii najnowszej Polski,  historycy poznańskiego oddziału IPN podejmą w szkołach szereg wykładów przypominających młodemu pokoleniu okoliczności wprowadzenia przed 35 laty stanu wojennego w Polsce, jak również  przybliżą realia życia w okresie stanu wojennego.

Tragedia w Poznaniu wstrząsnęła całą Polską. Mieszkańcy kamienicy w jednej chwili stracili wszystko. Od pierwszych dni trwa akcja pomocowa. Na Pomagam.pl zebrano już prawie 450 tys. zł poprzez zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych. Dowiedz się, jak możesz ich wesprzeć. 
Od poniedziałku, 1 lipca br. zmieniają się przepisy tzw. ustawy pomocowej (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Przedłużona zostanie legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy.
Były Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński objął stanowisko prezesa Centrum Sportu w Szamotułach, zastąpił Rafał Krzykała, który zrezygnował z stanowiska z przyczyn zdrowotnych.
Blisko 9 mln zł pozyskało 15 Wielkopolskich Gmin na realizację operacji typu "Zarządzanie zasobami wodnymi".
Sejmik Województwa Wielkopolskiego 27 maja 2024, podjął uchwałę w sprawie dofinansowania 192 projektów w ramach XIV edycji konkursu Pięknieje Wielkopolska Wieś, wśród laureatów znalazły się sołectwa z terenu naszego powiatu.
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Tomasza Tańskiego na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Premier Donald Tusk  na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Dudzińską do pełnienia funkcji prezydenta miasta Piły do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta.