Przejdź do głównej treści


Miejsca noclegowe dla uchodźców zamiast szpitala tymczasowego

foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich kończy swoją działalność. Przez ponad rok przyjętych zostało tam 3 tysiące pacjentów.

Szpital tymczasowy na MTP został uruchomiony 1 lutego 2021 roku na podstawie decyzji ministra zdrowia. Początkowo uruchomione zostały dwa moduły liczące 56 łóżek, ale wraz
z rozwojem epidemii, na bieżąco podejmowano decyzje o dodawaniu kolejnych.

- Ten rok pokazał, jak wiele może zdziałać dobra współpraca. Dziękuję lekarzom, których praca i poświęcenie pozwoliło zapewnić opiekę setkom chorych, a także Grupie MTP, która w czasie potrzeby zaangażowała się w stworzenie i koordynację tego miejsca – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W pierwszym okresie funkcjonowania szpitala łącznie hospitalizowanych było 1289 pacjentów, na oddział intensywnej terapii bezpośrednio zostało przyjętych 31 chorych. Największą liczbę pacjentów szpital zanotował 8 kwietnia 2021 roku, kiedy to w placówce znajdowało się 322 zakażonych wirusem Sars-CoV2.

Od 2 listopada, zgodnie z wnioskiem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego skierowanym do ministra zdrowia, szpital tymczasowy w Poznaniu wznowił swoją działalność w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W tym okresie hospitalizowanych było 1864 pacjentów. Od momentu uruchomienia do szpitala zostało przyjętych 3153 pacjentów.

- Jako środowisko medyczne mogliśmy służyć mieszkańcom Poznania oraz Wielkopolski. Dzieło Szpitala Tymczasowego wymagało porywu kompetencji, entuzjazmu oraz zapału - jak się wydaje do tej pory - egzamin ten zdołaliśmy zdać – podkreśla dr hab. Szczepan Cofta.

W miejscu dotychczasowego szpitala tymczasowego utworzony został dodatkowy punkt dla uchodźców z Ukrainy. Wyposażone sale i łóżka zostaną przeznaczone dla osób, które uciekły przed wojną. Na dwóch z czterech pawilonów zajmowanych przez szpital, pawilonie 7 i 7A, utworzono już punkty noclegowe, gdzie schronienie może znaleźć ponad 700 osób.

Wielkopolska to jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski, oferujący liczne możliwości zawodowe dla osób o różnych kwalifikacjach.
Nominacja dla Marii Jaśkiewicz na Wojewódzkiego Inspektora IJHARS w Poznaniu, wyzwania dla regionu związane z Europejskim Kongresem Wsi Polskiej organizowanym w maju w Poznaniu w ramach obecnej prezydencji Polski w UE oraz prezentacja nowej siedziby WIJHARS zdominowały tematykę spotkania dr Przemys…
Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje na temat potrzeb przewozowych w publicznym transporcie.
Od stycznia przyszłego roku w wyznaczone dni o określonej porze roku przeprowadzi Generalny Pomiar Ruchu na drogach zarządzanych przed GDDKiA. Pomiar wykonywany będzie metodą wideo rejestracji w wyznaczonych i oznakowanych miejscach. Zebrane dane wykorzystane zostaną m.in. przy planowaniu nowych dr…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zaprasza w poniedziałek 11 listopada br. na wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich w Poznaniu. W programie przewidziano koncerty Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Orkiestry R…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Zespół Doradczy ds. Ochrony Zasobów Wodnych i Oceny Ryzyka Powodziowego. W ramach zespołu eksperci będą koordynować współpracę i działania różnych podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów wodnych, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu or…
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostradowych informuje o kolejnych inwestycjach na S11.