Przegląd rynku nowych mieszkań w Poznaniu
Stolica Wielkopolski jest jednym z najprężniej rozwijających się regionalnych rynków nieruchomości w kraju.
I jest to całkiem uzasadnione – Poznań łączy w sobie walory rozwiniętego miasta wojewódzkiego, siedziby uczelni wyższych i dużych firm, ośrodka, do którego zjeżdżają się potencjalni mieszkańcy z całego regionu i spoza jego granic z wyjątkową kameralnością i domowym klimatem Wielkopolski.
Coraz więcej osób chce tu zamieszkać, więc pojawia się coraz więcej ofert od deweloperów realizujących inwestycje mieszkaniowe. Dzisiaj wraz z zespołem portalu Korter przedstawiamy przegląd rynku nieruchomości od dewelopera w Poznaniu:
- jakie są oferty;
- jak białostockie nowe mieszkania prezentują się cenowo;
- jakie inwestycje wyróżniają się spośród innych.
Nowe budownictwo w Poznaniu
W ofercie deweloperskiej znajdziemy inwestycje o bardzo zróżnicowanym charakterze:
- Buduje się modernistyczne osiedla mieszkalne, w tym wieloetapowe, wykonane w podwyższonym standardzie i wyposażone w podstawowe zaplecze usługowe.
Większość z nich wyróżnia się kameralnością i niską lub średniowysoką zabudową. Ale zdarzają się też wieloetapowe osiedla o prawdziwym wielkomiejskim charakterze i odpowiednich udogodnieniach, takie jak Święty Wojciech 27. Jest to rozległa inwestycja, której realizacja jest podzielona na szereg etapów, a standard wykonania oscyluje między podwyższonym i wysokim. Ulokowana jest w dzielnicy Stare Miasto, co pozwala na dostęp do infrastruktury, a zarazem w kameralnej okolicy.
- Popularnym typem nieruchomości w Poznaniu są też domy jednorodzinne – w zabudowie bliźniaczej bądź szeregowej, położone w najbardziej kameralnych częściach miasta.
- W ofercie deweloperskiej jest też całkiem sporo inwestycji apartamentowych wykonanych w koncepcji jednorodzinnej – czyli kilkulokalowych budynków wzniesionych najczęściej w zabudowie szeregowej.
- W obrębie miasta powstają również kompleksy apartamentów o wysokim standardzie i dodatkowych udogodnieniach, cieszące się popularnością zarówno wśród nabywców prywatnych, jak i inwestorów w nieruchomości.
Przykładem tego typu inwestycji są Nadolnik Compact Apartments – jest to kompleks mieszkalny wykonany w stylu wielkomiejskim i wyposażony w szereg nowoczesnych, w tym proekologicznych udogodnień i elementów infrastrukturalnych.
Ile kosztuje mieszkanie w Poznaniu
Wielkopolski rynek nieruchomości jest jednym z droższych w Polsce – nowe mieszkanie lub dom kupimy tu w cenie już od 5000 złotych za metr kwadratowy.
Średnia stawka wynosi od 5500 do 7000 złotych za m2 – w tej cenie kupimy mieszkanie na osiedlu wielorodzinnym lub apartament. Maksymalne stawki – od 8000 do 10 000 złotych za metr kwadratowy – obowiązują w przypadku inwestycji wykonanych w standardzie premium i położonych w ścisłym centrum Poznania.
Ceny mieszkań w Poznaniu i okolicach mimo wszystko idą w górę, naśladując tendencję krajową. Szczególnie intensywnie drożeją domy w kameralnych miejscowościach – w niektórych gminach te wzrosty sięgają nawet 60% w skali roku.
Polecamy monitorować rynek i dynamikę cenową, żeby dokonać udanego zakupu i pamiętać, że nieruchomości są obecnie uznawane na najpewniejszą lokatę kapitału.