Przejdź do głównej treści


Zmiany w funkcjonowaniu szpitali w Wielkopolsce

| MP | Wielkopolska

W związku polepszającą się sytuacją epidemiologiczną wprowadzone zostaną w Wielkopolsce zmiany w funkcjonowaniu szpitali.

Pacjenci wymagający opieki szpitalnej w wyniku zakazenia COVID-19 z powiatu obornickiego najbliżej będą mieli do Poznania i Czarnkowa. 

2 czerwca 2021 r. wydana została decyzja Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego  dla Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu zmieniająca dotychczasową działalność szpitala jako szpitala  koordynującego.

Od 1 lipca 2021 roku ww. szpital będzie posiadał łóżka „buforowe” dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 36 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 12 łóżek z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Wojewoda uznał  za konieczne przywrócenie dotychczasowej działalności podmiotu, biorąc pod uwagę potrzeby wielkopolskich pacjentów wynikające z przebiegu pandemii w naszym regionie, a także uwzględniając charakter leczniczy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Argumentem w tej sprawie była konieczność realizacji istotnych zakresów w zabezpieczeniu opieki zdrowotnej mieszkańcom Wielkopolski, szczególnie z tytułu realizacji zadań w ramach centrum urazowego,  urologii, specjalistycznych świadczeń  kardiochirurgicznych i  neurochirurgicznych. 

Lecznica aktualnie posiada zaangażowanych do leczenia pacjentów z COVID-19  - 420 łóżek (2 i 3 poziom zabezpieczenia), co na tym etapie pandemii daje możliwość wykorzystania potencjału podmiotu leczniczego dla pacjentów z innymi schorzeniami.

Wojewoda, zaplanował zmianę szpitala wiodącego z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z ZOL SPZOZ w Poznaniu na Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu.

Obecnie model docelowy zakłada zachowanie działalności szpitala tymczasowego utworzonego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich poprzez stałe utrzymanie 1 modułu podstawowego, tj. 56 łóżek oraz 10 łóżek respiratorowych z możliwością szybkiego, bieżącego reagowania poprzez uruchamianie kolejnych modułów w zależności od liczby zachorowań.

Poza potencjałem szpitala wiodącego oraz szpitala tymczasowego strategia reorganizacji opieki szpitalnej nad pacjentem z COVID-19 zakłada na 2 poziomie zabezpieczenie łóżek do poziomu oddziałów zakaźnych. Wsparciem opieki pozostaną także wcześniej przekształcone oddziały „covidowe” ze stałą liczbą łóżek określoną na podstawie analiz zapotrzebowania w okresie ustabilizowania się poziomu zakażeń na danym terenie. Stąd zaplanowano także pozostawienie oddziałów  „covidowych” w  Wielkopolsce. Zabezpieczenie dla pacjentów z COVID-19 na południu regionu będą sprawowały podmioty lecznicze: Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim).  Wymienione szpitale zapewnią opiekę dla pacjentów z COVID-19 w ramach dodatkowych łóżek, bez uszczerbku dla dotychczasowej działalności podmiotów leczniczych w ramach posiadanych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na północy Wielkopolski wsparcie w leczeniu pacjentów z COVID-19 zapewni szpital w Czarnkowie.

źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

 

Wielkopolska to jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski, oferujący liczne możliwości zawodowe dla osób o różnych kwalifikacjach.
Nominacja dla Marii Jaśkiewicz na Wojewódzkiego Inspektora IJHARS w Poznaniu, wyzwania dla regionu związane z Europejskim Kongresem Wsi Polskiej organizowanym w maju w Poznaniu w ramach obecnej prezydencji Polski w UE oraz prezentacja nowej siedziby WIJHARS zdominowały tematykę spotkania dr Przemys…
Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje na temat potrzeb przewozowych w publicznym transporcie.
Od stycznia przyszłego roku w wyznaczone dni o określonej porze roku przeprowadzi Generalny Pomiar Ruchu na drogach zarządzanych przed GDDKiA. Pomiar wykonywany będzie metodą wideo rejestracji w wyznaczonych i oznakowanych miejscach. Zebrane dane wykorzystane zostaną m.in. przy planowaniu nowych dr…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zaprasza w poniedziałek 11 listopada br. na wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich w Poznaniu. W programie przewidziano koncerty Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Orkiestry R…
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Zespół Doradczy ds. Ochrony Zasobów Wodnych i Oceny Ryzyka Powodziowego. W ramach zespołu eksperci będą koordynować współpracę i działania różnych podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów wodnych, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu or…
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostradowych informuje o kolejnych inwestycjach na S11.