Skip to main content

Ptasia grypa w gminie Ostroróg

| MP | Wielkopolska
foto: mojewronki.pl
foto: mojewronki.pl

23 stycznia potwierdzono wystąpienie ogniska ptasiej grypy na terenie gminy Ostroróg, dokładnie na fermie indyków w miejscowości Zapust.

24 stycznia ustanowiono strefę zapowietrzenia oraz zagrożenia wokół miejsca wystąpienia wirusa. W opublikowanym rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach szczegółowo określono strefy oraz sposób postepowania.

Strefa zapowietrzona obejmuje obszar o promieniu trzech kilometrów dookoła fermy w Zapuście. Na tym terenie nakazuje się m.in. odosobnienie drobiu lub innych ptaków w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie w sposób: – uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach, ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami. Hodowcom zakazuje się także przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków.

Strefa zagrożenia jest większa, występują na niej mniejsze obostrzenia. Hodowcy z tego terenu muszą niezwłoczne informować o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności ptaków.

Zakazuje się także:

  1. wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, a także ich zwłok i jaj, bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;
  2. wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;
  3. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;
  4. wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

Rozporządzenie ważne jest aż do odwołania.

25 stycznia służby weterynaryjne przystąpiły do zagazowania 40 tysięcy indyków z fermy w Zapuście.

 

Tragedia w Poznaniu wstrząsnęła całą Polską. Mieszkańcy kamienicy w jednej chwili stracili wszystko. Od pierwszych dni trwa akcja pomocowa. Na Pomagam.pl zebrano już prawie 450 tys. zł poprzez zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych. Dowiedz się, jak możesz ich wesprzeć. 
Od poniedziałku, 1 lipca br. zmieniają się przepisy tzw. ustawy pomocowej (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Przedłużona zostanie legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy.
Były Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński objął stanowisko prezesa Centrum Sportu w Szamotułach, zastąpił Rafał Krzykała, który zrezygnował z stanowiska z przyczyn zdrowotnych.
Blisko 9 mln zł pozyskało 15 Wielkopolskich Gmin na realizację operacji typu "Zarządzanie zasobami wodnymi".
Sejmik Województwa Wielkopolskiego 27 maja 2024, podjął uchwałę w sprawie dofinansowania 192 projektów w ramach XIV edycji konkursu Pięknieje Wielkopolska Wieś, wśród laureatów znalazły się sołectwa z terenu naszego powiatu.
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Tomasza Tańskiego na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Premier Donald Tusk  na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Dudzińską do pełnienia funkcji prezydenta miasta Piły do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta.