Przejdź do głównej treści


Po 7 latach silne państwo przekopało nam kilometr kanału czyli o Mierzei Wiślanej

| Jan Filip Libicki, fot. P. Łysakowski | Polityka

Jeżeli dowodem na siłę państwa, które od kilka dni pręży muskuły szykując się do otwarcia Mierzei Wiślanej, jest przekopanie kilometra kanału wodnego, to znaczy, że ta siła państwa jest czymś nierealnym. Czymś co żyję tylko w propagandzie rządzących, i przy których osiągnięcia Edwarda Gierka czynią go prawdziwym i realnym herosem.

Żeby była jasność: dobrze, że to zrobił. W sposób moim zdaniem niespecjalnie istotny, ale symboliczny, uniezależniliśmy się od Rosji - i to w momencie jej agresji na Ukrainę. To całą pewnością przemawia do wyobraźni. Z całą pewnością też będzie to atrakcja turystyczna. Otwarcia to zrobiono jednak w sposób taki, jakby oto polskie państwo zaprezentowało nową jakość. Jakby stało się coś absolutnie przełomowego dla wszystkich mieszkańców Polski. Jakbyśmy tytanicznym wręcz wysiłkiem zbudowali drugą Nową Hutę. 

Kiedy się jednak temu dokładniej przyjrzeć, to jednak powinien nas ogarniać pusty śmiech. A może nawet śmiech przez łzy. Bo jeżeli dowodem na siłę państwa, które od kilka dni pręży muskuły szykując się do otwarcia Mierzei Wiślanej, jest przekopanie kilometra kanału wodnego, to znaczy, że ta siła państwa jest czymś nierealnym. Czymś co żyję tylko w propagandzie rządzących, i przy których osiągnięcia Edwarda Gierka czynią go prawdziwym i realnym herosem. 

I jeszcze jedno. Paradoks polega na tym, że napinanie muskułów, jakie władza prezentuje przy otwarciu przekopu, jest najlepszym dowodem na to, że Centralny Port Komunikacyjny nigdy nie powstanie. Dlaczego? To proste. To jest jednak inwestycja wielokrotnie bardziej skomplikowana niż kilometr kanału będący częścią niedokończonej inwestycji.

                                                       Jan Filip Libicki

 

 

Kandydat bezpartyjny na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, popierany przez partię albo szef partii, który twierdzi, że jest niezależny – czy to ma sens? Czy partie polityczne chcą oszukać wyborców?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoo...
Temat inwestycji przeważał podczas spotkania Posła na Sejm Jakuba Rutnickiego z burmistrzem Tomaszem Szramą.
Krzysztof Paszyk staje przed życiową szansą na zdobycie silnej pozycji w powiecie obornickim. Może tutaj rządzić i dzielić niczym prawdziwy król przez wiele lat.
Dariusz Standerski z Rożnowa wszedł w skład nowego rządu premiera Donalda Tuska.
Wybory samorządowe zbliżają się dużymi krokami. Komitety dokonują już tylko kosmetycznych poprawek.