Przejdź do głównej treści

Świadczenie pieniężne dla sołtysów po 7 latach

| Łukasz | Polityka
Narada obornickich sołtysów 21.06.2023 fot. oborniki.pl

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.

Wprowadzone przed rokiem przepisy o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów zostały pozytywnie przejęte przez zainteresowanych. Niestety część z nich nie mogła otrzymać wsparcia z powodu brakujących kilku dni do spełnienia warunku pomimo, że byli włodarzami wsi przez 2 kadencje. W obecnej kadencji Sejmu RP postanowiono zmienić zapis o 2 kadencjach. Sołtysi, którym brakowało kilku dni, czy tygodni mogą być zadowoleni z tych zmian. Sejm zmieni zapis o 8 latach pełnienia funkcji sołtysa na 7. 

Trzeba było to zmienić, dlatego wczoraj najpierw na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a dalej na sali plenarnej Sejmu debatowaliśmy nad dwoma projektami ustaw wprowadzającymi zmiany w tym zakresie. W ostatecznym brzmieniu, przy dużym wcześniejszym udziale Senatu oraz Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, posłanki i posłowie uzgodnili, że świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach pełnienia tej funkcji. Dodatkową zmianą będzie to, że tylko 3 osoby (a nie jak dotychczas 5) będą musiały zaświadczyć fakt bycia sołtysem, gdy brak jest dokumentów urzędowych potwierdzających ten fakt. - informuje poseł Luboński w mediach społecznościowych.

Poseł Adam Luboński ma nadzieję, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku. 

Wg pracowni Ipsos liderem w wyścigu o prezydenturę jest Rafał Trzaskowski.
W spotkaniu noworocznym okręgu 38 z europoseł Anną Bryłką udział brali Szymon Nowacki i Sebastian Kolanko.
Poseł Bartłomiej Wróblewski apeluje o realizację projektu "Pancerna Wielkopolska".
Kandydat bezpartyjny na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, popierany przez partię albo szef partii, który twierdzi, że jest niezależny – czy to ma sens? Czy partie polityczne chcą oszukać wyborców?
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoogr…
Temat inwestycji przeważał podczas spotkania Posła na Sejm Jakuba Rutnickiego z burmistrzem Tomaszem Szramą.
Krzysztof Paszyk staje przed życiową szansą na zdobycie silnej pozycji w powiecie obornickim. Może tutaj rządzić i dzielić niczym prawdziwy król przez wiele lat.