Skip to main content

Błażej Pacholski na spotkaniu w Pile

| media.polska2050.pl | Polityka

Szymon Hołownia odwiedził Wielkopolskę w Dzień Samorządu Terytorialnego.  Lider Polski 2050 w Pile i Poznaniu spotkał się z lokalnymi oddziałami, powitał samorządowców,  dołączył do akcji społecznych oraz debaty z młodzieżą. Towarzyszył mu m.in. lider okręgu 38 Błażej Pacholski.  

W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Wielkopolskę, aby spotkać się z lokalnymi oddziałami Polski 2050, a także powitać samorządów dołączających do struktur. O godz. 11.00 odbyła się na Placu Konstytucji w Pile konferencja prasowa, podczas której Hołownia oraz przedstawiciele lokalnych struktur Stowarzyszenia Daria i Adam Lubońscy odnieśli się do problemu zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży po pandemii i przedstawić postulaty Polski 2050 zawarte w “Planie dla zdrowia”, ogłoszonej w maju analizie programowej ekspertów medycznych ruchu.

Następnie w Poznaniu na konferencji o godz. 15.00 poruszony został m.in. temat obywatelskiego panelu klimatycznego oraz “Zielonego szlaku” Polski 2050, a Agata Sobczyk, liderka Poznania w Stowarzyszeniu przedstawiła działania wolontariuszy m.in. w tym zakresie.

27 maja to Dzień Dzień Samorządu Terytorialnego. Przy tej okazji do Polski 2050 dołączyło kilku samorządowców: Piotr Pałczyński,  wiceburmistrz Wągrowca, Tomasz Wojtiuk, radny miejski Złotowa, Włodzimierz Naumczyk, radny miejski Wągrowca, Błażej Pacholski, dotychczasowy lider Stowarzyszenia z powiatu obornickiego i sołtys Obornik.  W Poznaniu w strukturach powitano radnych, są nimi: Agnieszka Lewandowska, radna miasta Poznania, Jarosław Janowski, Dominika Buczkowska, Małgorzata Woźniak, radni miasta i gminy Kórnik. W konferencji wzięli również udział Tomasz Sójka, pełnomocnik odpowiedzialny za budowę struktur politycznych w Wielkopolsce.

“To właśnie w samorządach często decydują się najważniejsze sprawy dla życia lokalnych społeczności. Tym bardziej się cieszę, że tu, w północnej Wielkopolsce nasz Ruch wzmacnia również swoją obecność polityczną” - podsumował Hołownia i złożył życzenia samorządowcom w Pile.

Nasz ruch ma rozwiązywać realne problemy ludzi. To tu w Poznaniu jak i w 5 innych miastach miały miejsce lub trwają obywatelskie panele klimatyczne. Polska 2050 od początku zaangażowane jest w działania klimatyczne. Szansą ku temu jest Zielony Pakt Społeczny, który oprócz dostępu do wiedzy i informacji musi dawać obywatelom możliwość współdecydowania o kierunkach i sposobach realizowanych zmian. Przykład Poznania pokazuje, że na tym polu jest jeszcze sporo pracy przed nami. Paneliści oraz organizacje pozarządowe po konsultacji wybrali temat gospodarki przestrzennej w kontekście przemian klimatycznych. Temat ten nie został jednak przyjęty przez Urząd Miasta mimo że leży w jego kompetencjach. Urząd zlecił realizację dwóch innych:  adaptacji lasów i zieleni miejskiej do skutków zmian klimatu i  tu wątpliwość, czy to rzeczywiście jest na tyle palący temat, by pochylać się nad nim w obliczu postępujących zmian klimatu. Drugi to wycofanie z użycia pieców węglowych w Poznaniu. Problem jednak w tym, że władze miasta niczego nie mogą w tej sprawie zrobić, przyjęcie wiążącej uchwały leży w gestii Sejmiku Wojewódzkiego - uchwały anty-smogowe mogą przyjmować te organy na podstawie przepisów ustawy Prawo o ochronie środowiska z 2001 r. W Wielkopolsce podjęto już uchwałę, że do 2024 konieczne jest wycofanie się z pieców węglowych” - stwierdził Lider Polski 2050 w Poznaniu i jednocześnie postulował, aby Zielony Pakt Społeczny usprawnić i aby decyzje panelu były dla władz wiążące. 

Hołownia zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska 2050 chce być “przewodnikiem w zieloności”, podkreślając jednocześnie rolę samorządów. “Chcemy odwrócić centralistyczny “rządowy ład” i przywrócić zasadę subsydiarności” - podkreślił w Dniu Samorządu Terytorialnego Lider Polski 2050.

“Zdecydowałam się dołączyć do Polski 2050, bo w pełni identyfikuję się z Planem dla Polski, jaki od miesięcy przedstawia ruch. Dbanie o środowisko, odpowiedzialne i sprawiedliwe podejście do klimatu, wzmocnienie samorządów, kompleksowa zmiana systemu ochrony zdrowia, nowoczesna edukacja to wszystko tematy, o które chcemy walczyć również tu, w Poznaniu. Przyłączenie do Polski 2050 daje nam możliwość współpracy z ekspertami Instytutu Strategie 2050 oraz czerpanie wiedzy od społeczników ze Stowarzyszenia Polska 2050” - przyznała radna Agnieszka Lewandowska, która staje się jednocześnie głównym głosem Polski 2050 w poznańskiej Radzie Miasta.

Z inicjatywy nowych samorządowców, m.in. Małgorzaty Woźniak powstanie również Klub Radnych Polski 2050 w Kórniku.

Na podkreślenie “zielonego” i społecznego DNA ruchu, w Pile 90-litrowe worki z plastikowymi nakrętkami zebranymi przez wolontariuszy przekazano po konferencji stowarzyszeniu “Migacze”. Organizacja ta wspiera osoby słabosłyszące i niesłyszące w regionie pilskim, nakrętki pomogą w zakupie aparatów słuchowych dla ich podopiecznych. Ponadto, Hołownia uczestniczył także w akcji społecznej rozdawania nasion roślin miododajnych. Z ramienia Stowarzyszenia powstały również w przestrzeni miejskiej pierwsze “żółte“ ule. 

W Poznaniu Hołownia zapowiedział na koniec comiesięczny cykl spotkań młodzieży, który zainaugurował w formule Q&A tuż po konferencji w Amfiteatrze w Parku Stare Koryto Warty. Spotkanie dotyczyło edukacji, wzięła w nim także udział Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka, społeczniczka zaangażowana w tworzenie programu edukacyjnego Polski 2050, znana w sieci jako Babka od histy. Poruszono tematy środowiska, startu młodych w dorosłość i partycypacji w debacie publicznej. Oprócz Pokolenia 2050 zaproszeni zostali:  Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Plan BEE (Stowarzyszenie zrzeszające młodych z Poznania i okolic działających na rzecz klimatu i lokalnych społeczności), Studia na horyzoncie, Młoda Lewica, Młodzi N., Młoda Prawica, Globalna Wioska, Instytut Młodzieżowy (tzw. think tank tworzony przez młodych dla młodych).

Na zakończenie wizyty, Szymon Hołownia spotkał się z wolontariuszami, w tym z przedstawicielami grupy wsparcia osób w kryzysie bezdomności, którzy realizują poznański kontrakt obywatelski dot. “streetworkingu”.

Notki biograficzne samorządowców:

 Błażej Pacholski - Absolwent Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej oraz Brandenburgische Technische Universität Cottbus. Od 2011 roku sołtys wsi Ocieszyn w gminie Oborniki. W 2012 wybrany najlepszym sołtysem Powiatu Obornickiego, a w 2014 roku za działalność dla społeczności wiejskiej otrzymał tytuł „Sołtys dla Wsi” w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez branżowe czasopismo rolnicze. Od początku stawiał na ekologię oraz podejmował działania zmierzające do poprawy życia mieszkańców wsi. W obecnej kadencji jest przewodniczącym gminnej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Członek Stowarzyszenia Polska 2050. W kampanii prezydenckiej aktywnie wspierał Szymona Hołownię angażując się w liczne akcje. Brał udział w przygotowaniach wizyty Szymona Hołowni w Obornikach. W ramach tworzących się struktur został liderem Powiatu Obornickiego oraz Liderem Okręgu 38. Interesuje się nowymi technologiami, elektromobilnością, podróżowaniem oraz ogrodnictwem.

Tomasz Wojtiuk - Absolwent prawa o specjalizacji Prawo finansowe na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas studiów w roku 2014 jeden z założycieli Koła Naukowego Prawa Sportowego Uniwersytetu Gdańskiego.  Radny Rady Powiatu Złotowskiego w obecnej kadencji z listy Wspólnota Powiatu Złotowskiego – niezależny komitet wyborczy, którego był założycielem. Mając 24 lata został jednym z najmłodszych radnych w historii powiatu Złotowskiego. Podczas wyborów samorządowych, w roku 2018, jeden z założycieli i jednocześnie pełnomocnik komitetu wyborczego gminnego, który zdobył 11 miejsc w Radzie Miejskiej w Jastrowiu na 15 możliwych. Od roku 2018 pełni społeczną funkcję prezesa Miejskiego Klubu Sportowego „Polonia” Jastrowie. Od roku 2016 jest członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego. W roku 2018 założył firmę BeeUp.pl, która jest drugą największą firmą w Polsce tworzącą komercyjne pasieki miejskie i promująca działania proekologiczne w środowisku miejskim. 

Piotr Pałczyński - radny Rady Powiatu Wągrowieckiego w kadencji 2010-2014 oraz 2014-2018. Zdobył mandat radnego powiatowego w 2010 roku w wieku 19 lat jako najmłodszy w historii samorządu wągrowieckiego radny i jednocześnie najlepszy maturzysta powiatu wągrowieckiego. Po wystąpieniu ze struktur SLD (lipiec 2018 r.) stworzył lokalny komitetu wyborczego do Rady Miejskiej, zrzeszającego osoby o różnych poglądach politycznych. Od 1 stycznia zastępca burmistrza Wągrowca. W tym czasie pełnił nadzór m.in. nad Wydziałem Inwestycyjnym, Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami oraz wieloosobowym stanowiskiem ds. pozyskiwania środków zewnętrznych. Koordynował m.in. wdrożenie w Wągrowcu programu Wągrowiecki Rower Miejski oraz opracowanie i realizację wielu projektów inwestycyjnych. Po raz pierwszy w Wągrowcu został opracowany program dotacji do wymiany źródeł ciepła. Przedstawiciel Miasta Wągrowca w Programie LeadAIR oraz w Programie Akademia Miast Przyszłości. Jest członkiem Panelu Liderów Samorządowych w Wielkopolskiej Platformie Wodorowej, Rady Programowej ds. opracowania innowacyjnego narzędzia wspierającego badanie kompetencji kadr w JST, absolwentem XX edycji Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Włodzimierz Naumczyk - studia na poznańskiej polonistyce. Od 2008 r. do 2017 r. kierował pracą miejscowego wągrowieckiego Miejskiego Domu Kultury. Powołał do życia oryginalne projekty kulturalne, społeczne i edukacyjne, m.in. Dni Kultur Narodowych,, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Festiwal Aura i festiwal Młode Miasto, sponsorowany przez prywatnego przedsiębiorcę projekt skierowany do dzieci i młodzieży z utrudnionym dostępem do kultury – „Ptaszarnia”. W ramach tego ostatniego projektu dzieci ubogie, z rodzin dysfunkcyjnych uczestniczyły w bezpłatnych seansach filmowych i warsztatach i spektaklach teatralnych. Wielkim jego sukcesem była cyfryzacja miejscowego kina, które cieszy się sympatią mieszkańców – frekwencja utrzymuje się na poziomie 60.000 widzów rocznie (w mieście liczącym 25.00 mieszkańców). Od 2018 roku pełni funkcję radnego w Radzie Miasta. Przez dwa lata, do 2020 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Edukacji Kultury Sportu i Polityki Społecznej. Od 2018 r. do 2020 r. koordynator projektu dla Seniorów „Twój Czas w 7 gminach Powiatu Wągrowieckiego”. Od listopada 2020 r. pełni funkcję dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Mieścisku.

Agnieszka Wiśniewska - zamieszkała w Dachowie, gmina Kórnik, powiat poznański, bezpartyjna. Z wykształcenia ekonomistka, studentka filologii angielskiej. Radna Rady Miasta i Gminy Kórnik VIII kadencji 2018 - 2023, wiceprzewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, członek Komisji Budżetu i Finansów, Komisji Infrastruktury, Rozwoju i Polityki Przestrzennej oraz Komisji Edukacji, Kultury i Polityki Społecznej. Członek Regionu Stowarzyszenia Polska 2050. Lider ekipy w Kórniku. Aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, członek rady sołeckiej Dachowy. Organizatorka akcji charytatywnych, szczególnie dla potrzebujących dzieci (ostatnia zbiórka dla Domu Dziecka w Kórniku-Bninie to ponad 800 kg produktów). Obecnie pracownik administracyjny w prywatnej firmie. 

Jarosław Janowski - zamieszkały w Borówcu, powiat poznański, bezpartyjny, wykształcenie wyższe (Akademia Wychowania Fizycznego, specjalność trenerska), doktor nauk o kulturze fizycznej, menedżer sportu. Sportowiec, wioślarz, uczestnik mistrzostw świata  (1991) oraz Igrzysk Olimpijskich (Barcelona 1992), trener wioślarstwa na poziomie klubowym i w reprezentacji kraju,  wychowawca młodzieży. Obecnie wykładowca w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, od 2003 roku prezes Klubu Sportowego AZS AWF Poznań. Działacz społeczny, animator aktywności fizycznej w środowisku lokalnym. Współzałożyciel Koła Gospodyń Wiejskich w Borówcu. Radny Rady Miasta i Gminy Kórnik VIII kadencji 2018-2023, członek komisji: Budżetu i Finansów, Edukacji, Kultury i Polityki Społecznej,  Infrastruktury, Rozwoju i Polityki Przestrzennej oraz członek Rady Sportu przy Burmistrzu Gminy Kórnik.

Dominika Buczkowska - mieszkanka Szczytnik. Od samego początku aktywnie działa i angażuje się w życie lokalnej społeczności. Pomysłodawczyni i organizator zajęć fitness, pchlego targu i sąsiedzkich spotkań integracyjnych w Szczytnikach. Współorganizator wielu imprez lokalnych i akcji charytatywnych. Od wielu lat prowadząca fanpage Szczytnik na Facebooku. Radna Miasta i Gminy Kórnik VIII kadencji 2018-2023. Zasiada w komisjach Budżetu i Finansów; Infrastruktury i Polityki Przestrzennej; Edukacji, Kultury i Polityki Społecznej; Bezpieczeństwa. Członek prezydium Rady Rodziców w szkole Podstawowej w Kamionkach oraz Zespole Szkół w Kórniku. Członkini Stowarzyszenia Polska 2050.

Agnieszka Lewandowska - Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz studiów MBA. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania. Od kilkunastu lat realizuje projekty z zakresu ochrony zdrowia i polityki społecznej. Prowadzi Stowarzyszenie PSYCHE SOMA POLIS zajmujące się pomocą psychoonkologiczną. Aktualnie pracuje w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań założonym przez Miasto Poznań i gminy Metropolii Poznań.

Prawo.pl: wrócił temat zniesienia dwukadencyjności samorządowców 

Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoo...

Poseł Jakub Rutnicki odwiedził Oborniki

Temat inwestycji przeważał podczas spotkania Posła na Sejm Jakuba Rutnickiego z burmistrzem Tomaszem Szramą.

Poseł Krzysztof Paszyk. Wczoraj. Dziś. Jutro

Krzysztof Paszyk staje przed życiową szansą na zdobycie silnej pozycji w powiecie obornickim. Może tutaj rządzić i dzielić niczym prawdziwy król przez wiele lat.

Dariusz Standerski w rządzie premiera Tuska

Dariusz Standerski z Rożnowa wszedł w skład nowego rządu premiera Donalda Tuska.

Listy wyborcze prawie gotowe. Rogoziński radny trafi do powiatu?

Wybory samorządowe zbliżają się dużymi krokami. Komitety dokonują już tylko kosmetycznych poprawek.

Donald Tusk premierem

Sejm wybrał w poniedziałek 11.12.2023 Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów. "Za" głosowało 248 posłów, przeciw — 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poseł K. Paszyk: Dlaczego musimy rozliczyć winnych afery Pegasusa?

Obornicki poseł Krzysztof Paszyk jednoznacznie opowiedział się za powołaniem komisji śledczej dotyczącej Pegasusa.