Skip to main content

Po porwaniu samolotu Rayanair. Czy będziemy mieli żołnierzy rosyjskich w Brześciu?

| Jan Filip Libicki, fot. P. Łysakowski | Polityka

Dziś w sprawie porwania samolotu Rayanair z Romanem Protaseviczem, obywatelem białoruskim, mającym azyl w Polsce, na pokładzie. 

Nie będę się długo rozpisywał. Sam akt, jest oczywiście niedopuszczalnym aktem terroryzmu, ale moim zdaniem trzeba go widzieć w szerszym kontekście politycznym. 

Wczoraj rano porozmawiałem sobie trochę z osobami, które się na sprawach białoruskich znają i potwierdziły moje obawy. A więc: 

Po pierwsze: może i samolot uprowadzili obywatele białoruscy, ale – mówi jeden z moich rozmówców – białoruskie KGB jest na taki numer za słabe. W tym główną rolę musieli grać Rosjanie. To jasne.

Po drugie: na ten akt terroryzmu trzeba oczywiście zareagować jak najbardziej stanowczo. I tutaj sytuacja wydaje się bez wyjścia. Bo po takim stanowczym zadziałaniu osiągniemy efekt, który będzie dla nas wysoce niekorzystny. Dlaczego? 

Bo – po trzecie: jeśli na przykład uniemożliwimy białoruskim liniom lotniczym latanie po świecie i zastosujemy inne, podobnie dotkliwe sankcje, to natychmiast pojawi się Władimir Putin, który powie Łukaszence tak: no widzisz, nikt cię nie chce, tylko ja cię chcę! U nas możecie sobie latać i w ogóle robić wszystko co chcecie, pod jednym wszakże warunkiem – że zrobicie z nami jedno państwo. Będziemy mieli wspólną walutę, wspólne parlamenty itd. 

I w ten sposób – słusznie reagując ostro na uprowadzenie samolotu Ryanair – przyczynimy się do tego, że w Brześciu będziemy mieli żołnierzy rosyjskich, a nie białoruskich. 

Ktoś powie – różnica niewielka. Ale ja jednak wolałbym w Brześciu Białorusinów, a będą Rosjanie. 

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoo...
Temat inwestycji przeważał podczas spotkania Posła na Sejm Jakuba Rutnickiego z burmistrzem Tomaszem Szramą.
Krzysztof Paszyk staje przed życiową szansą na zdobycie silnej pozycji w powiecie obornickim. Może tutaj rządzić i dzielić niczym prawdziwy król przez wiele lat.
Dariusz Standerski z Rożnowa wszedł w skład nowego rządu premiera Donalda Tuska.
Wybory samorządowe zbliżają się dużymi krokami. Komitety dokonują już tylko kosmetycznych poprawek.
Sejm wybrał w poniedziałek 11.12.2023 Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów. "Za" głosowało 248 posłów, przeciw — 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu.