Państwo i Kościół na swoje miejsca
Szymon Hołownia zaprezentował w czwartek założenia Planu dla Polski „Wiemy jak”, dotyczące uporządkowania relacji między państwem a Kościołem katolickim w Polsce.
Zdecydowanie zbyt wielu z nas, także katolików, ma dziś poczucie, że istnieje „taśma produkcyjna” między Episkopatem a państwem PiS. Poczucie, że rząd kupuje sobie Episkopat wcielając w życie jego postulaty, a Episkopat płaci mu za to rozcieńczaniem Ewangeliipolityką. – powiedział Szymon Hołowniapodczas konferencji prasowej. - Dlatego eksperci Instytutu Strategie 2050 przygotowali kompleksowy plan rozłączenia więzi, jakie dziś splatają państwo i Kościółkatolicki. Realizacja tych założeń sprawi, że lepsze będzie państwo, że wolność od spętania zależnością od polityki odzyska też Kościół.
Najważniejsze założenia planu to:
- Przygotowanie „Kodeksu Dobrych Praktyk”, który pomoże ograniczyć szkodliwy obyczaj, jakim są występyfunkcjonariuszy publicznychw czasie uroczystości religijnych, na przykład na Jasnej Górze.
- Szczegółowy audyt przeprowadzony przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie przepływów finansowych pomiędzy instytucjami państwa, a instytucjami Kościoła.
- Ostateczne zakończenie rozliczeń finansowych pomiędzy państwem a kościołem i innymi związkami wyznaniowymi na podstawie tzw. ustawBieruta.
- Likwidacja Funduszu Kościelnego. W jego miejsce - odpis podatkowy od podatku PIT w wysokości ok. 0,3-0,5% albo podwyższenie wysokości darowizny na cele kultu religijnego, którą można odpisać od podatku PIT lub CIT.
- Kontrola samorządów nad cennikami usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych w miejscowościach, w których nie ma cmentarza komunalnego.
- Likwidacja funkcji etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna.
- Zlecenie Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporządzenie kompleksowego raportu dotyczącego pedofilii wśród duchownych i wsparcie jej działań, wraz z powołaniem specjalnej grupy prokuratorów wProkuraturze Krajowej współpracującej z ekspertami.
- O wymiarze i sposobie nauczaniareligii w szkole powinna decydować Rada Rodziców wraz z samorządem uczniowskim i pedagogami w danej szkole, a nie państwo czy biskup.
- Obniżenie do 15. roku życia wieku, w którym uczeń może zadecydować sam, czy chce uczęszczać na lekcje religii
- Lekcje etyki powinny być docelowo obowiązkowe, a ocena z religii nie powinna być uwzględniana na świadectwie szkolnym ani wliczana do średniej ocen.
W sprawach ustrojowych Hołownia zadeklarował konieczność nowelizacji art. 196 KK i aktualizacji Deklaracji interpretacyjnej do Konkordatu.
Szczególny jest kontekst, w którym dziś przedstawiamy nasz plan rozplątywania relacji między państwem a Kościołem. Bo dziś jesteśmy wściekli. Różnią nas dziś poglądy na temat aborcji, łączy poczucie skrajnego upokorzenia. PiS, który obiecywał troskę o ludzi zdradził swoich wyborców i wszystkich Polaków. To co dziś robi to nie "obrona życia" Polaków, a jego politycznego życia. Panie Kaczyński, czas zamordyzmu, nieliczenia się z ludźmi, czas polityki obsesji się kończy. – zakończył spotkanie Szymon Hołownia.
Ustalenie nowych reguł wzajemnego współistnienia państwa i kościoła jest bardzo ważne- mówi Błażej Pacholski. W duchu poszanowania obydwie strony muszą wspólnie opracować zasady, które będą akceptowane przez ogół. Utrzymując w dalszym ciągu tę wyhodowaną relację zaszkodzimy każdej ze stron.
Lider Polska 2050 w Powiecie Obornickim zwraca uwagę na potrzebę zmiany.
Obecnie nie żyjemy w symbiozie, lecz w sytuacji w której jedna ze stron jest pasożytem, raz jest to kościół, raz Polska. Tak nie może pozostać. W moim życiu kościół jest ważny. Wiele dobrego od niego otrzymałem. Nie akceptuję sytuacji, w której za namawianie do głosowania w wyborach ojciec Rydzyk otrzymuje miliony na budowę swojego tzw. dzieła, jednocześnie patrząc jak wiele kościołów nieodwracalnie niszczeje. Czas wzajemnego poklepywania po plecach dobiega końca. Mam nadzieję, że te przemyślane postulaty przedstawione przez Polska 2050 będą przyczynkiem do dalszego działania.
Szczegóły planu oraz tematy, w których potrzebna jest szersza dyskusja,takie jak np. finansowanie lekcji religii zostały omówione w czasie debaty online Instytutu Strategie 2050. Debata dostępna była dla wszystkich zainteresowanych pod adresem http://fb.me/e/1r3t8099A
Szczegółowy dokument dotyczący planu znajduje się na stronie strategie2050.pl