Przejdź do głównej treści

Gmina Ryczywół opublikowała niepokojącą informację na temat wilków!

| MP | Lokalne
foto: UG Ryczywół
foto: UG Ryczywół

Zwróciliśmy się do Gminy Ryczywół o podanie szczegółów dotyczących opublikowanej na stronie urzędu informacji na temat wilków.

Na stronie internetowej Gminy Ryczywół pojawiła się informacja z prośbą o przekazywanie wiadomości o pojawianiu się wilków w pobliżu ludzkich posesji. Urzędnicy ostrzegają przed „nienaturalnym” zachowaniu zwierząt i proszą o zgłaszanie takich sytuacji do gminy lub RDOŚ.

Systematycznie powiększająca się populacja wilka w Polsce budzi coraz większe emocje. Zwierzę jest cały czas pod ochroną ścisłą w Polce. Jego liczebność oficjalnie szacuje się na około 2,5 tysiąca. Liczba ta jest uważana za zaniżoną, a jako dowód podaje się doniesienia już praktycznie z całej Polski o obecności tych drapieżników.

Jedno jest pewne, wilki na terenie Puszczy Noteckiej występują od kilku lat. Leśnicy od dawna obserwują miejsca żerowania wilków. Komunikat opublikowany przez Gminę Ryczywół świadczy o coraz częstszym pojawianiu się wilków na terenach nieleśnych i w pobliżu ludzkich posesji.

Nie można dopuścić do wytworzenia psychozy i strachu przed tymi drapieżnikami, jednak są to dzikie zwierzęta, które jak widać coraz mniej obawiają się człowieka a jak każdy drapieżnik po prostu we krwi mają zdobywanie pożywienia!

Treść opublikowanej w dniu 03.03.2023 informacji na stronie ryczywol.pl:

Drodzy mieszkańcy Gminy Ryczywół, 
w związku z otrzymanym zgłoszeniem o pojawieniu się wilków w pobliżu zabudowań mieszkalnych/gospodarstw rolnych na terenie Gminy Ryczywół informujemy, że potencjalne spotkania z drapieżnikiem nie stanowią zagrożenia dla życia człowieka. Wilk ma naturalny lęk przed człowiekiem i unika bezpośrednich spotkań, co nie znaczy, że może dojść do przypadkowego spotkania, w których drapieżnik po zorientowaniu się, że ma do czynienia z człowiekiem - ucieknie, lub odejdzie w drugą stronę. Szczególną sytuacją są spotkania na drogach i polach uprawnych, na których człowiek znajduje się w samochodzie lub maszynie rolniczej - w takich przypadkach wilk nie musi uciekać - z uwagi na nie kojarzenie pojazdów z człowiekiem. 
Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na zabezpieczenie swoich psów na nieogrodzonych posesjach (zamykanie na noc w pomieszczeniach), nie puszczaniu psów luzem w lesie. 
Ważne jest również zabezpieczanie kompostowników (zostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków, sprawia że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób 
i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do naszych posesji).
Prosimy o informowanie tut. Urzędu lub RDOŚ w Poznaniu o każdych sytuacjach, które budzą niepokój: wilk zachowujący się nienaturalnie - regularnie podchodzący pod zabudowę, lub wyglądający na chorego, wychudzonego i z ubytkami sierści. Ponadto takie sytuacje prosimy udokumentować poprzez zrobienie zdjęć lub nagranie filmu.

źródło: https://ryczywol.pl/aktualnosci/informacja-o-wilkach.html

 

 

Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!
W Starostwie Powiatowym w Obornikach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. To ogromny sukces Powiatu Obornickiego.
25 maja odbędzie się wędrówka wzdłuż Samicy Kierskiej. To kolejna akcja pomocy dla Wiktorii Rembacz.
Jubileusz 745-lecia Rogoźna przyciąga liczne grono sympatyków aktywnego spędzania wolnego czasu. Za nami liczne zawody. Kolejne już niebawem.
 Od 30.04.2025 r. rozpocznie funkcjonowanie Terenowy Punkt Paszportowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Obornikach.
W Rogoźnie trwają obchody Jubileuszu 90-lecia Klubu Żeglarskiego Kotwica w Rogoźnie, które połączono z otwarciem sezonu żeglarskiego 2025.
Z okazji Dnia Ziemi reprezentanci Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach odwiedzili Dom Senior Plus w Obornikach, mieszczący się przy kościele Farnym. Seniorzy spotkali się z Prezesem PWiK Krzysztofem Nowackim, by porozmawiać o jednym z najważniejszych zasobów naszej planety – wodzi…