fbpx

Co poza 500+? W tym roku było nawet 1520 złotych

ikze

 

Około dwa miliony rodzin złożyło w tym roku wnioski o dofinansowanie z rządowego programu 500+ (źródło:http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rodzina-500-rafalaska-2-3-mln-osob-zlozylo,246,0,2080246.html). Tymczasem po oszczędność nawet do 1520 złotych czy 855 zł zgłosili się nieliczni. Niestety, w przyszłym roku kwoty takie nie będą już obowiązywały. Osoby, które chciałyby zaoszczędzić dodatkowe środki w 2017 r., powinny wiedzieć, że warunkiem tego jest… prywatne oszczędzanie na emeryturę w 2016 r.! I że właśnie teraz jest na to ostatni dzwonek.

 

Fiskus daje ulgę

Taką możliwość daje oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Osoby rozliczające się z fiskusem wg skali progresywnej 32% i które wpłaciły środki na swoje IKZE w 2015 r. mogły otrzymać w tym roku ulgę podatkową nawet do 1520,26 złotych, a rozliczający się z 18% podatku do 855,14 zł. Ostatnia grupa – rozliczających się w stawce liniowej 19% – mogła otrzymać do 902,65 zł.

Jak to możliwe? Wystarczyło, że odliczyli wpłaty wniesione w 2015 roku na IKZE od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w rozliczeniu PIT za 2015 r. Najwyższy zwrot podatku otrzymały osoby, które wpłaciły pełny dostępny limit. W całym 2015 r. było to 4750,80 zł. Warto przypomnieć, że wpłaty za 2016 rok mogą być jeszcze wyższe, ponieważ wyższy jest limit wpłat, który wynosi 4866 zł.

Prywatna emerytura

Jednak to nie koniec korzyści podatkowych, które może nieść za sobą IKZE. Warto pamiętać o tym, że w momencie wypłaty środki mogą być zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (19% tzw. podatku Belki). Przy czym należy pamiętać, że w chwili wypłaty na emeryturze środków z IKZE, pobrany zostanie zryczałtowany podatek w wysokości 10% kwoty wypłaty.

Celem IKZE jest ułatwienie dobrowolnego gromadzenia kapitału na emeryturę. Nie jest bowiem tajemnicą, że świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą coraz niższe w stosunku do ostatniej pensji. Wystarczy sobie wyobrazić, że osoba, która przeszła na emeryturę, mogłaby otrzymywać 40-60% swojej ostatniej pensji. To oznaczałoby drastyczne obniżenie standardów życia.

IKZE mają w swojej ofercie m.in. banki i towarzystwa funduszy inwestycyjnych, stąd takie konto może mieć formę np. lokaty bankowej lub inwestycji w fundusze inwestycyjne. Te drugie, jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, cieszą się sporą popularnością. (źródło : https://www.knf.gov.pl/opracowania/rynek_emerytalny/dane_o_rynku/rynek_ppe_ike/Dane_IKE/dane_ike.html)