Skip to main content

Ustawa „antylichwiarska” weszła w życie. Co się zmieni?

hamme

Ustawa regulująca wysokość dodatkowych, poza odsetkami, opłat od pożyczek, zwana potocznie antylichwiarską, weszła w życie 11 marca. Wyeliminuje ona z rynku nieuczciwych pożyczkodawców, zapewni lepszą ochronę klienta. Może jednak przynieść również inne skutki, niekoniecznie pożądane.

Ograniczenia kosztów kredytu

Dotychczas ograniczenie kosztów pożyczek dotyczyło jedynie oprocentowania, które nie mogło przekraczać czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, czyli 10% w skali roku. Pozostałe koszty – opłata przygotowawcza, opłata manipulacyjna, opłata za rozpatrzenie wniosku, obowiązkowe ubezpieczenie itd. – mogły być kształtowane dowolnie, przez co realne oprocentowanie pożyczek wynosić mogło nawet kilkaset procent.

Po wejściu w życie ustawy ograniczenia dotyczą ogółu kosztów. Szybka pożyczka będzie teraz kosztować znacznie mniej. Koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 55% wartości pożyczki w skali roku. Łączna suma opłat poniesionych na zaciągnięcie pożyczki nie może przekroczyć równowartości wypłaconej kwoty. Jeśli pożyczkodawca nie zmieści się w tym limicie – pożyczkobiorca będzie miał prawo zwrotu długu bez żadnych odsetek.

Czekają nas zmiany na rynku pożyczkowym?

Ochrona klientów przed nadmiernymi kosztami pożyczek to jeden aspekt. Drugim jest zmniejszenie opłacalności udzielania tych pożyczek przez podmioty pozabankowe. Należy się więc spodziewać, że wkrótce mogą zniknąć z rynku pożyczki darmowe. Prawdopodobnie firmy pozabankowe pójdą też w kierunku wydłużenia czasu, na jaki przyznawana jest pożyczka, oraz zwiększenia pożyczanych kwot. Pogorszyć się może sytuacja z przyznawaniem chwilówek – parabanki będą musiały zwracać większą uwagę na wiarygodność swoich klientów. Zapewne również szybciej będą oddawać niespłacone zobowiązania do sądu, co dla klienta będzie wiązało się z koniecznością poniesienia ewentualnych kosztów sądowych.

Jak rzeczywiście zmieni się rynek pożyczek pozabankowych – pokaże czas. Nie ma możliwości stworzenia idealnej ustawy, która w pełni ochroni klienta przed nieuczciwymi praktykami, i również ten akt prawny może posiadać dziury i niedociągnięcia. Zaciągając zobowiązania najlepiej zwrócić się do pewnej, sprawdzonej i zaufanej firmy.

 

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...