Skip to main content

Dzięki czemu oszczędności Polaków wzrosły?

oszczednosc

Pod koniec ubiegłego roku Polacy zaoszczędzili 1 bln 104 mld zł. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że nasze oszczędności wzrosły o 6% porównując do roku 2014. Więc jak da się zauważyć, mimo niesprzyjającej sytuacji na rynku kapitałowym jak i w bankach potrafimy wygenerować wzrost naszych odłożonych pieniędzy. Gdy spojrzymy na jeszcze wcześniejsze lata można zauważyć, że co roku nasz zaoszczędzony kapitał w gotówce, bankach, akcjach i obligacjach oraz na funduszach inwestycyjnych i emerytalnych rośnie o właśnie 6%.

 

Oszczędności z lokat?

Na rynku międzybankowym odnotowujemy rekordowo niskie stopy procentowe, co oczywiście się przekłada na oprocentowanie lokat. Jednak to właśnie zainteresowanie depozytami bankowymi wzrosło najbardziej. Więc czemu banki zawdzięczają takie zaufanie konsumentów? Odpowiedź możemy znaleźć w funduszach inwestycyjnych oraz innych opcjach inwestowania. Wszystkie te produkty odnotowują spadki. To dowodzi temu, że racjonalnie podejmujemy decyzje. Mimo tego, że na lokatach nie zarobimy na razie majątku to nadal wybieramy ten produkt bankowy, ponieważ prawdziwy jest fakt, że lepiej zarobić 3 proc. na lokacie niż stracić 10 lub 15 proc. inwestując na rynkach kapitałowych.

Oszczędzajmy skutecznie

Niestety to, że na lokatach nie jesteśmy w stanie wygenerować większych odsetek wprowadza wiele osób w pewien rodzaj niepewności w co zainwestować. To często skutkuje brakiem podjęcia jakiejkolwiek decyzji o metodzie inwestowania oraz pozostawieniem pieniędzy na zwykłych rachunkach oszczędnościowych, które nie są oprocentowane. O wiele mądrzejszym posunięciem byłoby włożenie pieniędzy na konto oszczędnościowe. W tym depozycie bankowym mamy ciągły dostęp do naszych środków i przy tym są nam naliczane odsetki. Oprocentowanie, jednak będzie nieco niższe niż te, które gwarantują najlepsze lokaty. Dlatego warto jest się zastanowić czy rzeczywiście będziemy potrzebowali płynnej gotówki w najbliższym czasie i ulokować nasze pieniądze na lokacie bankowej. Oczywiście zależnie od sytuacji finansowej należy wybrać odpowiedni okres zapadalności, abyśmy nie stracili naliczonych odsetek przez przedwczesne wypłacenie pieniędzy.

Mimo wzrostu naszych oszczędności jesteśmy daleko za Europą Zachodnią. Chociażby w Holandii aktywa finansowe gospodarstw domowych odpowiadają trzykrotności rocznego PKB.

 

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...