Skip to main content

Dzięki czemu oszczędności Polaków wzrosły?

oszczednosc

Pod koniec ubiegłego roku Polacy zaoszczędzili 1 bln 104 mld zł. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że nasze oszczędności wzrosły o 6% porównując do roku 2014. Więc jak da się zauważyć, mimo niesprzyjającej sytuacji na rynku kapitałowym jak i w bankach potrafimy wygenerować wzrost naszych odłożonych pieniędzy. Gdy spojrzymy na jeszcze wcześniejsze lata można zauważyć, że co roku nasz zaoszczędzony kapitał w gotówce, bankach, akcjach i obligacjach oraz na funduszach inwestycyjnych i emerytalnych rośnie o właśnie 6%.

 

Oszczędności z lokat?

Na rynku międzybankowym odnotowujemy rekordowo niskie stopy procentowe, co oczywiście się przekłada na oprocentowanie lokat. Jednak to właśnie zainteresowanie depozytami bankowymi wzrosło najbardziej. Więc czemu banki zawdzięczają takie zaufanie konsumentów? Odpowiedź możemy znaleźć w funduszach inwestycyjnych oraz innych opcjach inwestowania. Wszystkie te produkty odnotowują spadki. To dowodzi temu, że racjonalnie podejmujemy decyzje. Mimo tego, że na lokatach nie zarobimy na razie majątku to nadal wybieramy ten produkt bankowy, ponieważ prawdziwy jest fakt, że lepiej zarobić 3 proc. na lokacie niż stracić 10 lub 15 proc. inwestując na rynkach kapitałowych.

Oszczędzajmy skutecznie

Niestety to, że na lokatach nie jesteśmy w stanie wygenerować większych odsetek wprowadza wiele osób w pewien rodzaj niepewności w co zainwestować. To często skutkuje brakiem podjęcia jakiejkolwiek decyzji o metodzie inwestowania oraz pozostawieniem pieniędzy na zwykłych rachunkach oszczędnościowych, które nie są oprocentowane. O wiele mądrzejszym posunięciem byłoby włożenie pieniędzy na konto oszczędnościowe. W tym depozycie bankowym mamy ciągły dostęp do naszych środków i przy tym są nam naliczane odsetki. Oprocentowanie, jednak będzie nieco niższe niż te, które gwarantują najlepsze lokaty. Dlatego warto jest się zastanowić czy rzeczywiście będziemy potrzebowali płynnej gotówki w najbliższym czasie i ulokować nasze pieniądze na lokacie bankowej. Oczywiście zależnie od sytuacji finansowej należy wybrać odpowiedni okres zapadalności, abyśmy nie stracili naliczonych odsetek przez przedwczesne wypłacenie pieniędzy.

Mimo wzrostu naszych oszczędności jesteśmy daleko za Europą Zachodnią. Chociażby w Holandii aktywa finansowe gospodarstw domowych odpowiadają trzykrotności rocznego PKB.

 

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podat...