Przejdź do głównej treści


Ranking kont oszczędnościowych – czyli gdzie teraz warto trzymać pieniądze

| Tekst sponsorowany | Finanse

oszczedzanie

Na rynku zapanowała posucha jeśli chodzi o dobre oferty lokat. Niezłą alternatywą może okazać się konto oszczędnościowe, które posiada nieco niższe oprocentowanie niż najlepsza lokata, ale pozwala na swobodne dysponowanie środkami pieniężnymi.  Oferta kont oszczędnościowych jest na tyle bogata, że zdecydowaliśmy się przejrzeć propozycje banków i wybrać te, które naszym zdaniem są godne uwagi. Poniżej prezentujemy ranking najlepszych kont oszczędnościowych.

Naszym zdaniem, najlepszym kontem oszczędnościowym na rynku jest rachunek oferowany przez ING Bank Śląski. Jest to konto z oprocentowaniem na poziomie 2,5% w skali roku. Konto jest darmowe jeśli chodzi o założenie i prowadzenie rachunki. Największą zaletą konta jest możliwość zarządzania nim poprzez mobilną aplikację ING. Nie wymagane jest otwieranie równocześnie rachunki osobistego. Oprocentowanie jest gwarantowane przez pierwsze 4 miesiące od założenia konta. Następnie może ulec zmianie pod wpływem czynników rynkowych. Oprocentowanie obowiązuje do kwoty 100 tys. zł. Powyżej tego pułapu oprocentowanie spada do 1% w skali roku.

Równie ciekawie prezentuje się oferta Alior Banku. W tym przypadku możemy liczyć na oprocentowanie rzędu 2,25% w skali roku. Konto jest darmowe w prowadzeniu. Alior oferuje nieograniczoną liczbę wpłat i wypłat. Do rachunku wydawana jest karta debetowa. Bank zapewnia możliwość wydania do 10 takich kart.

Na rynku można znaleźć jeszcze inne, w miarę dobrze oprocentowane rachunki. Do takich należy zaliczyć m.in. konta w Citi Banku oraz Toyota Banku. Są to konta, które gwarantują 2% w skali roku. Nie pobierane są opłaty za prowadzenie ani założenie. W ramach kont można jeden raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić oszczędności. Pozostałe wypłaty są obciążone prowizją. Dodatkowo należy zaznaczyć, że konto oszczędnościowe w Toyota Banku ma ograniczenie w postaci kwoty depozytu. Oprocentowanie 2% w skali roku obowiązuje od kwoty 50 tys. zł.

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...