Skip to main content

Podatek od zysków kapitałowych

kalkulator

Każdy oszczędzający na lokacie lub korzystający z innego sposobu pomnażania kapitału musi liczyć się z koniecznością płacenia podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to znaczne uszczuplenie uzyskanych dochodów. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest ów podatek i w jaki sposób instytucje finansowe starały się go uniknąć.

Podatek Belki

Podatek od zysków kapitałowych, zwany inaczej podatkiem Belki (od nazwiska ministra finansów, za którego rządów został wprowadzony) skutecznie psuje humory zwolennikom oszczędzania. Uszczupla on bowiem wypracowany zysk aż o 19 procent. Obejmuje między innymi odsetki od pożyczek, zysk z rachunków oszczędnościowych, papierów wartościowych, funduszy kapitałowych oraz innych form oszczędzania czy inwestowania. Istnieje od 2002 r. i już od samego początku instytucje oferujące usługi oszczędnościowe i inwestycyjne zaczęły szukać możliwości jego ominięcia. Jak się niestety okazało, korzystne dla deponentów produkty finansowe nie miały szans w starciu z nieustannie nowelizowanym polskim prawem lub same w sobie okazywały się krzywdzące dla klientów.

Codzienna kapitalizacja

Od momentu pojawienia się tej opłaty zaczęto szukać możliwości jej ominięcia. Instytucje finansowe mnożyły rozwiązania, które miały gwarantować większy zysk. Tak było z lokatami o dziennej kapitalizacji odsetek, które wykorzystały pewną lukę w prawie. Dzienna kapitalizacja generowała bowiem zysk mniejszy niż 2,50 groszy, za co nie trzeba było opłacać podatku. Kiedy zaczęto oferować te usługi obowiązywała bowiem zasada zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz podatku od zysku do pełnych złotych w górę. Stosowano również inną modyfikację tej samej oferty – jednodniowe lokaty odnawialne. Dawało to gwarancję wyższego dochodu. Niestety rozwiązania te szybko przestały być opłacalne, kiedy zmieniono obowiązujące prawo – w 2012 roku weszła w życie zmiana ordynacji podatkowej, na mocy której podstawę opodatkowania oraz podatek od zysku zaczęto zaokrąglać do pełnych groszy w górę. Oznaczało to koniec atrakcyjnych lokat z codzienną kapitalizacją odsetek.

Ubezpieczenie czy lokata?

Na rynek wkroczyły jednak ubezpieczenia inwestycyjne, będące usługą finansową umożliwiającą wypracowanie zysku, jednak traktowane jako instrument ubezpieczeniowy. Instytucje oferujące te rozwiązania wykorzystały inną lukę prawną – od usług ubezpieczeniowych nie trzeba płacić podatku Belki. To rozwiązanie z kolei okazało się bardzo wadliwe i wprowadzające w błąd klientów, do tego stopnia, że niezawisłe sądy uznały usługę polisolokaty za niezgodną z prawem. Wyszło bowiem na jaw, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące te produkty celowo stosowały niekorzystne dla klientów klauzule umowne, przez co osoby chcące wycofać swój kapitał niejednokrotnie otrzymywały niewielki procent tego, co pierwotnie zainwestowały. Na szczęście prawo stoi po stronie osób poszkodowanych i środki można odzyskać – trzeba przygotować się jednak na sądową batalię. 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.