Przejdź do głównej treści


Podatek od zysków kapitałowych

kalkulator

Każdy oszczędzający na lokacie lub korzystający z innego sposobu pomnażania kapitału musi liczyć się z koniecznością płacenia podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to znaczne uszczuplenie uzyskanych dochodów. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest ów podatek i w jaki sposób instytucje finansowe starały się go uniknąć.

Podatek Belki

Podatek od zysków kapitałowych, zwany inaczej podatkiem Belki (od nazwiska ministra finansów, za którego rządów został wprowadzony) skutecznie psuje humory zwolennikom oszczędzania. Uszczupla on bowiem wypracowany zysk aż o 19 procent. Obejmuje między innymi odsetki od pożyczek, zysk z rachunków oszczędnościowych, papierów wartościowych, funduszy kapitałowych oraz innych form oszczędzania czy inwestowania. Istnieje od 2002 r. i już od samego początku instytucje oferujące usługi oszczędnościowe i inwestycyjne zaczęły szukać możliwości jego ominięcia. Jak się niestety okazało, korzystne dla deponentów produkty finansowe nie miały szans w starciu z nieustannie nowelizowanym polskim prawem lub same w sobie okazywały się krzywdzące dla klientów.

Codzienna kapitalizacja

Od momentu pojawienia się tej opłaty zaczęto szukać możliwości jej ominięcia. Instytucje finansowe mnożyły rozwiązania, które miały gwarantować większy zysk. Tak było z lokatami o dziennej kapitalizacji odsetek, które wykorzystały pewną lukę w prawie. Dzienna kapitalizacja generowała bowiem zysk mniejszy niż 2,50 groszy, za co nie trzeba było opłacać podatku. Kiedy zaczęto oferować te usługi obowiązywała bowiem zasada zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz podatku od zysku do pełnych złotych w górę. Stosowano również inną modyfikację tej samej oferty – jednodniowe lokaty odnawialne. Dawało to gwarancję wyższego dochodu. Niestety rozwiązania te szybko przestały być opłacalne, kiedy zmieniono obowiązujące prawo – w 2012 roku weszła w życie zmiana ordynacji podatkowej, na mocy której podstawę opodatkowania oraz podatek od zysku zaczęto zaokrąglać do pełnych groszy w górę. Oznaczało to koniec atrakcyjnych lokat z codzienną kapitalizacją odsetek.

Ubezpieczenie czy lokata?

Na rynek wkroczyły jednak ubezpieczenia inwestycyjne, będące usługą finansową umożliwiającą wypracowanie zysku, jednak traktowane jako instrument ubezpieczeniowy. Instytucje oferujące te rozwiązania wykorzystały inną lukę prawną – od usług ubezpieczeniowych nie trzeba płacić podatku Belki. To rozwiązanie z kolei okazało się bardzo wadliwe i wprowadzające w błąd klientów, do tego stopnia, że niezawisłe sądy uznały usługę polisolokaty za niezgodną z prawem. Wyszło bowiem na jaw, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące te produkty celowo stosowały niekorzystne dla klientów klauzule umowne, przez co osoby chcące wycofać swój kapitał niejednokrotnie otrzymywały niewielki procent tego, co pierwotnie zainwestowały. Na szczęście prawo stoi po stronie osób poszkodowanych i środki można odzyskać – trzeba przygotować się jednak na sądową batalię. 

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...