Skip to main content

Podatek od zysków kapitałowych

kalkulator

Każdy oszczędzający na lokacie lub korzystający z innego sposobu pomnażania kapitału musi liczyć się z koniecznością płacenia podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to znaczne uszczuplenie uzyskanych dochodów. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest ów podatek i w jaki sposób instytucje finansowe starały się go uniknąć.

Podatek Belki

Podatek od zysków kapitałowych, zwany inaczej podatkiem Belki (od nazwiska ministra finansów, za którego rządów został wprowadzony) skutecznie psuje humory zwolennikom oszczędzania. Uszczupla on bowiem wypracowany zysk aż o 19 procent. Obejmuje między innymi odsetki od pożyczek, zysk z rachunków oszczędnościowych, papierów wartościowych, funduszy kapitałowych oraz innych form oszczędzania czy inwestowania. Istnieje od 2002 r. i już od samego początku instytucje oferujące usługi oszczędnościowe i inwestycyjne zaczęły szukać możliwości jego ominięcia. Jak się niestety okazało, korzystne dla deponentów produkty finansowe nie miały szans w starciu z nieustannie nowelizowanym polskim prawem lub same w sobie okazywały się krzywdzące dla klientów.

Codzienna kapitalizacja

Od momentu pojawienia się tej opłaty zaczęto szukać możliwości jej ominięcia. Instytucje finansowe mnożyły rozwiązania, które miały gwarantować większy zysk. Tak było z lokatami o dziennej kapitalizacji odsetek, które wykorzystały pewną lukę w prawie. Dzienna kapitalizacja generowała bowiem zysk mniejszy niż 2,50 groszy, za co nie trzeba było opłacać podatku. Kiedy zaczęto oferować te usługi obowiązywała bowiem zasada zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz podatku od zysku do pełnych złotych w górę. Stosowano również inną modyfikację tej samej oferty – jednodniowe lokaty odnawialne. Dawało to gwarancję wyższego dochodu. Niestety rozwiązania te szybko przestały być opłacalne, kiedy zmieniono obowiązujące prawo – w 2012 roku weszła w życie zmiana ordynacji podatkowej, na mocy której podstawę opodatkowania oraz podatek od zysku zaczęto zaokrąglać do pełnych groszy w górę. Oznaczało to koniec atrakcyjnych lokat z codzienną kapitalizacją odsetek.

Ubezpieczenie czy lokata?

Na rynek wkroczyły jednak ubezpieczenia inwestycyjne, będące usługą finansową umożliwiającą wypracowanie zysku, jednak traktowane jako instrument ubezpieczeniowy. Instytucje oferujące te rozwiązania wykorzystały inną lukę prawną – od usług ubezpieczeniowych nie trzeba płacić podatku Belki. To rozwiązanie z kolei okazało się bardzo wadliwe i wprowadzające w błąd klientów, do tego stopnia, że niezawisłe sądy uznały usługę polisolokaty za niezgodną z prawem. Wyszło bowiem na jaw, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące te produkty celowo stosowały niekorzystne dla klientów klauzule umowne, przez co osoby chcące wycofać swój kapitał niejednokrotnie otrzymywały niewielki procent tego, co pierwotnie zainwestowały. Na szczęście prawo stoi po stronie osób poszkodowanych i środki można odzyskać – trzeba przygotować się jednak na sądową batalię. 

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...