Przejdź do głównej treści


Podatek od zysków kapitałowych

kalkulator

Każdy oszczędzający na lokacie lub korzystający z innego sposobu pomnażania kapitału musi liczyć się z koniecznością płacenia podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to znaczne uszczuplenie uzyskanych dochodów. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest ów podatek i w jaki sposób instytucje finansowe starały się go uniknąć.

Podatek Belki

Podatek od zysków kapitałowych, zwany inaczej podatkiem Belki (od nazwiska ministra finansów, za którego rządów został wprowadzony) skutecznie psuje humory zwolennikom oszczędzania. Uszczupla on bowiem wypracowany zysk aż o 19 procent. Obejmuje między innymi odsetki od pożyczek, zysk z rachunków oszczędnościowych, papierów wartościowych, funduszy kapitałowych oraz innych form oszczędzania czy inwestowania. Istnieje od 2002 r. i już od samego początku instytucje oferujące usługi oszczędnościowe i inwestycyjne zaczęły szukać możliwości jego ominięcia. Jak się niestety okazało, korzystne dla deponentów produkty finansowe nie miały szans w starciu z nieustannie nowelizowanym polskim prawem lub same w sobie okazywały się krzywdzące dla klientów.

Codzienna kapitalizacja

Od momentu pojawienia się tej opłaty zaczęto szukać możliwości jej ominięcia. Instytucje finansowe mnożyły rozwiązania, które miały gwarantować większy zysk. Tak było z lokatami o dziennej kapitalizacji odsetek, które wykorzystały pewną lukę w prawie. Dzienna kapitalizacja generowała bowiem zysk mniejszy niż 2,50 groszy, za co nie trzeba było opłacać podatku. Kiedy zaczęto oferować te usługi obowiązywała bowiem zasada zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz podatku od zysku do pełnych złotych w górę. Stosowano również inną modyfikację tej samej oferty – jednodniowe lokaty odnawialne. Dawało to gwarancję wyższego dochodu. Niestety rozwiązania te szybko przestały być opłacalne, kiedy zmieniono obowiązujące prawo – w 2012 roku weszła w życie zmiana ordynacji podatkowej, na mocy której podstawę opodatkowania oraz podatek od zysku zaczęto zaokrąglać do pełnych groszy w górę. Oznaczało to koniec atrakcyjnych lokat z codzienną kapitalizacją odsetek.

Ubezpieczenie czy lokata?

Na rynek wkroczyły jednak ubezpieczenia inwestycyjne, będące usługą finansową umożliwiającą wypracowanie zysku, jednak traktowane jako instrument ubezpieczeniowy. Instytucje oferujące te rozwiązania wykorzystały inną lukę prawną – od usług ubezpieczeniowych nie trzeba płacić podatku Belki. To rozwiązanie z kolei okazało się bardzo wadliwe i wprowadzające w błąd klientów, do tego stopnia, że niezawisłe sądy uznały usługę polisolokaty za niezgodną z prawem. Wyszło bowiem na jaw, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące te produkty celowo stosowały niekorzystne dla klientów klauzule umowne, przez co osoby chcące wycofać swój kapitał niejednokrotnie otrzymywały niewielki procent tego, co pierwotnie zainwestowały. Na szczęście prawo stoi po stronie osób poszkodowanych i środki można odzyskać – trzeba przygotować się jednak na sądową batalię. 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.