Skip to main content

Kredyt we frankach. Jak poradzić sobie z zadłużeniem?

| MP | Finanse

franki

Tysiące Polaków zapożyczyło się we frankach szwajcarskich, ale tylko nieliczni dokładnie poznali istotę problemu, w który są uwikłani i podjęli decyzję, w jaki sposób chcą dochodzić swoich praw. Co można zrobić, aby zmniejszyć swoją comiesięczną ratę kredytu zaciągniętego w obcej walucie? Jak złożyć pozew przeciwko bankowi i z jakimi konsekwencjami to się wiąże? 

Czy da się obniżyć ratę kredytu? 

W myśl nowych przepisów, osoba, która wzięła kredyt w obcej walucie ma prawo regulować jego ratę. Wymieniając pieniądze po korzystniejszym kursie niż kurs oferowany przez dany bank, kredytobiorca ma możliwość zaoszczędzenia nawet 120 złotych miesięcznie. Cena kupna i sprzedaży franka czy euro w poszczególnych e-kantorach i bankach sięga niejednokrotnie nawet 60-90 groszy. Warto więc zdecydować się na kupno waluty właśnie tam, gdzie są najniższe kursy lub tam, gdzie sami możemy negocjować i wpływać na koszty sprzedaży bądź kupna. Jeśli chcemy dokonywać spłaty w innej walucie niż złoty należy złożyć odpowiedni wniosek o aneks do umowy kredytowej. Można to zrobić osobiście lub zadzwonić na infolinię i zapytać o wszystkie niezbędne szczegóły. Aneks do umowy wchodzi w życie zazwyczaj od 7 do 14 dni. 

Pozew – zbiorowo czy samodzielnie?

W sądzie możemy dochodzić swoich praw na dwa sposoby: zbiorowo bądź indywidualnie. Pierwszy sposób wymaga zebrania przynajmniej dziesięciu osób, które są w analogicznej sytuacji. Muszą one mieć zaciągnięty kredyt w tym samym banku, tak samo skontruowaną umowę i mieć te same roszczenia do banku. Zdarza się, że pozew zbiorowy wnosi grupa licząca 5-6 tysięcy osób. Zaraz na początku rozmowy z prawnikiem warto zapytać o stawki danej kancelarii prawnej i koszty złożenia pozwu. Warto też wcześniej skopiować wszystkie umowy kredytowe i wszelkie aneksy, które posiadamy. To właśnie na ich podstawie nasz adwokat oceni, czy sytuacja, w której się znaleźliśmy pozwala na złożenie pozwu z innymi kredytobiorcami czy indywidualnie. Musimy także liczyć się z faktem, że postępowanie sądowe nie będzie trwało krótko. Jeden rok to szacunkowy termin na wyrok Sądu I instancji. W zależności od tego, czy sąd utrzyma wyrok czy też go uchyli albo wycofa do ponownego rozpatrzenia – zapadnięcie wyroku prawomocnego trudno jest w przybliżeniu określić. (źródłohttp://www.franki.biz/).

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...