Przejdź do głównej treści


Kredyt we frankach. Jak poradzić sobie z zadłużeniem?

| MP | Finanse

franki

Tysiące Polaków zapożyczyło się we frankach szwajcarskich, ale tylko nieliczni dokładnie poznali istotę problemu, w który są uwikłani i podjęli decyzję, w jaki sposób chcą dochodzić swoich praw. Co można zrobić, aby zmniejszyć swoją comiesięczną ratę kredytu zaciągniętego w obcej walucie? Jak złożyć pozew przeciwko bankowi i z jakimi konsekwencjami to się wiąże? 

Czy da się obniżyć ratę kredytu? 

W myśl nowych przepisów, osoba, która wzięła kredyt w obcej walucie ma prawo regulować jego ratę. Wymieniając pieniądze po korzystniejszym kursie niż kurs oferowany przez dany bank, kredytobiorca ma możliwość zaoszczędzenia nawet 120 złotych miesięcznie. Cena kupna i sprzedaży franka czy euro w poszczególnych e-kantorach i bankach sięga niejednokrotnie nawet 60-90 groszy. Warto więc zdecydować się na kupno waluty właśnie tam, gdzie są najniższe kursy lub tam, gdzie sami możemy negocjować i wpływać na koszty sprzedaży bądź kupna. Jeśli chcemy dokonywać spłaty w innej walucie niż złoty należy złożyć odpowiedni wniosek o aneks do umowy kredytowej. Można to zrobić osobiście lub zadzwonić na infolinię i zapytać o wszystkie niezbędne szczegóły. Aneks do umowy wchodzi w życie zazwyczaj od 7 do 14 dni. 

Pozew – zbiorowo czy samodzielnie?

W sądzie możemy dochodzić swoich praw na dwa sposoby: zbiorowo bądź indywidualnie. Pierwszy sposób wymaga zebrania przynajmniej dziesięciu osób, które są w analogicznej sytuacji. Muszą one mieć zaciągnięty kredyt w tym samym banku, tak samo skontruowaną umowę i mieć te same roszczenia do banku. Zdarza się, że pozew zbiorowy wnosi grupa licząca 5-6 tysięcy osób. Zaraz na początku rozmowy z prawnikiem warto zapytać o stawki danej kancelarii prawnej i koszty złożenia pozwu. Warto też wcześniej skopiować wszystkie umowy kredytowe i wszelkie aneksy, które posiadamy. To właśnie na ich podstawie nasz adwokat oceni, czy sytuacja, w której się znaleźliśmy pozwala na złożenie pozwu z innymi kredytobiorcami czy indywidualnie. Musimy także liczyć się z faktem, że postępowanie sądowe nie będzie trwało krótko. Jeden rok to szacunkowy termin na wyrok Sądu I instancji. W zależności od tego, czy sąd utrzyma wyrok czy też go uchyli albo wycofa do ponownego rozpatrzenia – zapadnięcie wyroku prawomocnego trudno jest w przybliżeniu określić. (źródłohttp://www.franki.biz/).

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.