Skip to main content

Loteria MF wystartowała!

| nadesłane do eoborniki.pl | Finanse

pckf wystartowala loteria paragonowa (002)

Od 1 października 2015 roku, rozpoczęła się Narodowa Loteria Paragonowa. Kampania koordynowana przez Ministerstwo Finansów to nie tylko pomysł na promowanie uczciwej konkurencji na rynku. Jej celem jest również uświadomienie konsumentom, że odbiór paragonu fiskalnego ma istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki oraz walkę z tzw. szarą strefą.

 

Początek loterii to wydarzenie bezprecedensowe. Polski resort finansów organizował wcześniej akcje, które miały wyrobić w konsumentach nawyk odbierania paragonów fiskalnych - „Weź paragon” oraz „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”. Niemniej jednak, nigdy wcześniej uczestnictwo w kampaniach edukacyjnych MF nie dawało szansy na wygranie atrakcyjnych nagród.

Pierwsze losowanie w ramach Narodowej Loterii Paragonowej odbędzie się w listopadzie 2015 roku. Jakie zasady obowiązują w tej zabawie i co można wygrać?

Raz w miesiącu samochód, laptopy i tablety

Z informacji dostępnych na stronie internetowej loterii wynika, że główną nagrodą, losowaną raz w miesiącu, będzie samochód osobowy marki Opel. Uczestnicy zabawy mają także szansę na zdobycie laptopów oraz tabletów. To jednak nie wszystkie wyróżnienia, które przewidziano w pierwszej edycji Narodowej Loterii Paragonowej.

Raz na 3 miesiące będzie przyznawana nagroda specjalna – samochód Opel Insignia – za dowód sprzedaży pochodzący z premiowanej branży. Oprócz tego, nowoczesne tablety otrzymają właściciele sklepów lub punktów usługowych, w których wydano zwycięskie paragony fiskalne - opowiada Dariusz Wojciechowski, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych w Poznaniu.

Chcesz wygrać? Zarejestruj paragony na stronie loterii!

Warunkiem uczestnictwa w loterii jest rejestracja dowolnej liczby paragonów fiskalnych, wystawionych na kwotę co najmniej 10 zł, na stronie internetowej akcji. W losowaniu nagród wezmą udział tylko osoby pełnoletnie. Co więcej, paragony należy zgłosić w miesiącu zakupu, a po rejestracji na stronie internetowej trzeba je zachować. Ważne jest także to, jakiego rodzaju dowody sprzedaży są brane pod uwagę w loterii.

Samochody i laptopy zostaną rozlosowane jedynie spośród zarejestrowanych na stronie internetowej paragonów fiskalnych. Oznacza to, że np. wydruk z terminala płatniczego lub „rachunek kelnerski” nie umożliwi wzięcia udziału w zabawie - wyjaśnia Dariusz Wojciechowski.

Bo paragon fiskalny ma znaczenie

Paragon fiskalny nie jest zwykłym wydrukiem. To dowód na to, że przedsiębiorca, który powinien korzystać z kasy rejestrującej, nie należy do tzw. szarej strefy i płaci należne podatki. W związku z tym, odbiór paragonu ma istotny wpływ na funkcjonowanie całej gospodarki i zwiększenie wpływów do budżetu państwa. To z kolei może się przełożyć na nowe inwestycje, m.in. w obszarze działań prorodzinnych – żłobki i przedszkola. Na tym jednak znaczenie paragonu się nie kończy.

Dokument tego typu oznacza dla konsumenta same korzyści. Nie tylko pozwala na łatwiejsze skorzystanie z prawa do reklamacji lub zwrotu towaru, ale także jest szansą na wylosowanie cennych nagród - podkreśla ekspert PCKF.

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło.
Podważenie WIBOR-u na masową skalę doprowadziłoby do załamania polskiego systemu bankowego, który jest pierwszym źródłem finansowania dla osób fizycznych i przedsiębiorców w Polsce - wskazał Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas debaty „WIBOR - najważniejszy wskaźnik referencyjn...
Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.