Przejdź do głównej treści


Loteria MF wystartowała!

| nadesłane do eoborniki.pl | Finanse

pckf wystartowala loteria paragonowa (002)

Od 1 października 2015 roku, rozpoczęła się Narodowa Loteria Paragonowa. Kampania koordynowana przez Ministerstwo Finansów to nie tylko pomysł na promowanie uczciwej konkurencji na rynku. Jej celem jest również uświadomienie konsumentom, że odbiór paragonu fiskalnego ma istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki oraz walkę z tzw. szarą strefą.

 

Początek loterii to wydarzenie bezprecedensowe. Polski resort finansów organizował wcześniej akcje, które miały wyrobić w konsumentach nawyk odbierania paragonów fiskalnych - „Weź paragon” oraz „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”. Niemniej jednak, nigdy wcześniej uczestnictwo w kampaniach edukacyjnych MF nie dawało szansy na wygranie atrakcyjnych nagród.

Pierwsze losowanie w ramach Narodowej Loterii Paragonowej odbędzie się w listopadzie 2015 roku. Jakie zasady obowiązują w tej zabawie i co można wygrać?

Raz w miesiącu samochód, laptopy i tablety

Z informacji dostępnych na stronie internetowej loterii wynika, że główną nagrodą, losowaną raz w miesiącu, będzie samochód osobowy marki Opel. Uczestnicy zabawy mają także szansę na zdobycie laptopów oraz tabletów. To jednak nie wszystkie wyróżnienia, które przewidziano w pierwszej edycji Narodowej Loterii Paragonowej.

Raz na 3 miesiące będzie przyznawana nagroda specjalna – samochód Opel Insignia – za dowód sprzedaży pochodzący z premiowanej branży. Oprócz tego, nowoczesne tablety otrzymają właściciele sklepów lub punktów usługowych, w których wydano zwycięskie paragony fiskalne - opowiada Dariusz Wojciechowski, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych w Poznaniu.

Chcesz wygrać? Zarejestruj paragony na stronie loterii!

Warunkiem uczestnictwa w loterii jest rejestracja dowolnej liczby paragonów fiskalnych, wystawionych na kwotę co najmniej 10 zł, na stronie internetowej akcji. W losowaniu nagród wezmą udział tylko osoby pełnoletnie. Co więcej, paragony należy zgłosić w miesiącu zakupu, a po rejestracji na stronie internetowej trzeba je zachować. Ważne jest także to, jakiego rodzaju dowody sprzedaży są brane pod uwagę w loterii.

Samochody i laptopy zostaną rozlosowane jedynie spośród zarejestrowanych na stronie internetowej paragonów fiskalnych. Oznacza to, że np. wydruk z terminala płatniczego lub „rachunek kelnerski” nie umożliwi wzięcia udziału w zabawie - wyjaśnia Dariusz Wojciechowski.

Bo paragon fiskalny ma znaczenie

Paragon fiskalny nie jest zwykłym wydrukiem. To dowód na to, że przedsiębiorca, który powinien korzystać z kasy rejestrującej, nie należy do tzw. szarej strefy i płaci należne podatki. W związku z tym, odbiór paragonu ma istotny wpływ na funkcjonowanie całej gospodarki i zwiększenie wpływów do budżetu państwa. To z kolei może się przełożyć na nowe inwestycje, m.in. w obszarze działań prorodzinnych – żłobki i przedszkola. Na tym jednak znaczenie paragonu się nie kończy.

Dokument tego typu oznacza dla konsumenta same korzyści. Nie tylko pozwala na łatwiejsze skorzystanie z prawa do reklamacji lub zwrotu towaru, ale także jest szansą na wylosowanie cennych nagród - podkreśla ekspert PCKF.

 

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...