Przejdź do głównej treści


Zalety i wady lokat bankowych

| nadesłane do redakcji | Finanse

141812183271952800

Większość Polaków lokuje swoje oszczędności w lokatach bankowych. Nie znaczy to jednak, że jest to najlepszy sposób na inwestowanie dla ciebie. Zanim więc zdecydujesz się na lokatę, poznaj zalety i wady tego produktu bankowego, a potem zapoznaj się z ofertami, jakie przygotowały konkretne banki.

Zalety:

  • Bezpieczeństwo – nigdy nie stracimy zainwestowanych na lokacie środków, możemy jedynie po prostu nie zarobić. Jedynym zagrożeniem dla naszych oszczędności jest bankructwo banku, ale wówczas mamy gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwrot całości wpłaconych na lokatę pieniędzy (jeśli nie przekraczają 100 tys. euro) w ciągu 20 dni od dnia ogłoszenia upadłości przez bank.
  • Przewidywalność zysku – lokaty, głównie te ze stałym oprocentowaniem, gwarantują konkretny procent zysku.
  • W łatwy sposób można wybrać najkorzystniejszą lokatę - poprzez dostępne na rynku rankingi lokat.
  • Proste zasady korzystania z lokat – ten sposób inwestowania nie wymaga specjalnej wiedzy z zakresu finansów ani orientowania się w aktualnej sytuacji gospodarczej kraju.
  • Niska kwota na otwarcie lokaty - aby zacząć zarabiać na swoich oszczędność nie potrzebujesz dużej ilości pieniędzy - z lokaty możesz skorzystać inwestując już od 500 – 1000 zł.
  • Łatwość założenia lokaty – jeśli warunki lokaty są dla ciebie jasne, wystarczy, że podpiszesz umowę i wpłacisz do banku deklarowana kwotę.
  • Duży wybór ofert bankowych – banki oferują coraz atrakcyjniejsze oprocentowania oraz różne rodzaje lokat, z których możesz korzystać w zależności od twoich potrzeb i możliwości.

Wady:

  • Niskie oprocentowanie – zazwyczaj jest tak, że zysk z inwestycji rośnie wraz z ryzykiem. Lokata bankowa jest bardzo bezpieczna, ale niestety kosztem oprocentowania.
  • Podatek Belki – oprocentowanie podawane przez banki to zysk brutto, od którego należy odjąć 19% podatku Belki
  • Brak dostępu do zainwestowanych środków – umieszczenie pieniędzy na lokacie wiąże się w większości przypadków z zamrożeniem ich, czyli przez cały okres trwania lokaty nie możemy z nich korzystać. Jeśli przedterminowo wypłacimy zainwestowane środki musimy się liczyć z utratą oprocentowania czy nawet karą umowną.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.