Przejdź do głównej treści


Zalety i wady lokat bankowych

| nadesłane do redakcji | Finanse

141812183271952800

Większość Polaków lokuje swoje oszczędności w lokatach bankowych. Nie znaczy to jednak, że jest to najlepszy sposób na inwestowanie dla ciebie. Zanim więc zdecydujesz się na lokatę, poznaj zalety i wady tego produktu bankowego, a potem zapoznaj się z ofertami, jakie przygotowały konkretne banki.

Zalety:

  • Bezpieczeństwo – nigdy nie stracimy zainwestowanych na lokacie środków, możemy jedynie po prostu nie zarobić. Jedynym zagrożeniem dla naszych oszczędności jest bankructwo banku, ale wówczas mamy gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwrot całości wpłaconych na lokatę pieniędzy (jeśli nie przekraczają 100 tys. euro) w ciągu 20 dni od dnia ogłoszenia upadłości przez bank.
  • Przewidywalność zysku – lokaty, głównie te ze stałym oprocentowaniem, gwarantują konkretny procent zysku.
  • W łatwy sposób można wybrać najkorzystniejszą lokatę - poprzez dostępne na rynku rankingi lokat.
  • Proste zasady korzystania z lokat – ten sposób inwestowania nie wymaga specjalnej wiedzy z zakresu finansów ani orientowania się w aktualnej sytuacji gospodarczej kraju.
  • Niska kwota na otwarcie lokaty - aby zacząć zarabiać na swoich oszczędność nie potrzebujesz dużej ilości pieniędzy - z lokaty możesz skorzystać inwestując już od 500 – 1000 zł.
  • Łatwość założenia lokaty – jeśli warunki lokaty są dla ciebie jasne, wystarczy, że podpiszesz umowę i wpłacisz do banku deklarowana kwotę.
  • Duży wybór ofert bankowych – banki oferują coraz atrakcyjniejsze oprocentowania oraz różne rodzaje lokat, z których możesz korzystać w zależności od twoich potrzeb i możliwości.

Wady:

  • Niskie oprocentowanie – zazwyczaj jest tak, że zysk z inwestycji rośnie wraz z ryzykiem. Lokata bankowa jest bardzo bezpieczna, ale niestety kosztem oprocentowania.
  • Podatek Belki – oprocentowanie podawane przez banki to zysk brutto, od którego należy odjąć 19% podatku Belki
  • Brak dostępu do zainwestowanych środków – umieszczenie pieniędzy na lokacie wiąże się w większości przypadków z zamrożeniem ich, czyli przez cały okres trwania lokaty nie możemy z nich korzystać. Jeśli przedterminowo wypłacimy zainwestowane środki musimy się liczyć z utratą oprocentowania czy nawet karą umowną.
Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...