Skip to main content

Zalety i wady lokat bankowych

| nadesłane do redakcji | Finanse

141812183271952800

Większość Polaków lokuje swoje oszczędności w lokatach bankowych. Nie znaczy to jednak, że jest to najlepszy sposób na inwestowanie dla ciebie. Zanim więc zdecydujesz się na lokatę, poznaj zalety i wady tego produktu bankowego, a potem zapoznaj się z ofertami, jakie przygotowały konkretne banki.

Zalety:

  • Bezpieczeństwo – nigdy nie stracimy zainwestowanych na lokacie środków, możemy jedynie po prostu nie zarobić. Jedynym zagrożeniem dla naszych oszczędności jest bankructwo banku, ale wówczas mamy gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwrot całości wpłaconych na lokatę pieniędzy (jeśli nie przekraczają 100 tys. euro) w ciągu 20 dni od dnia ogłoszenia upadłości przez bank.
  • Przewidywalność zysku – lokaty, głównie te ze stałym oprocentowaniem, gwarantują konkretny procent zysku.
  • W łatwy sposób można wybrać najkorzystniejszą lokatę - poprzez dostępne na rynku rankingi lokat.
  • Proste zasady korzystania z lokat – ten sposób inwestowania nie wymaga specjalnej wiedzy z zakresu finansów ani orientowania się w aktualnej sytuacji gospodarczej kraju.
  • Niska kwota na otwarcie lokaty - aby zacząć zarabiać na swoich oszczędność nie potrzebujesz dużej ilości pieniędzy - z lokaty możesz skorzystać inwestując już od 500 – 1000 zł.
  • Łatwość założenia lokaty – jeśli warunki lokaty są dla ciebie jasne, wystarczy, że podpiszesz umowę i wpłacisz do banku deklarowana kwotę.
  • Duży wybór ofert bankowych – banki oferują coraz atrakcyjniejsze oprocentowania oraz różne rodzaje lokat, z których możesz korzystać w zależności od twoich potrzeb i możliwości.

Wady:

  • Niskie oprocentowanie – zazwyczaj jest tak, że zysk z inwestycji rośnie wraz z ryzykiem. Lokata bankowa jest bardzo bezpieczna, ale niestety kosztem oprocentowania.
  • Podatek Belki – oprocentowanie podawane przez banki to zysk brutto, od którego należy odjąć 19% podatku Belki
  • Brak dostępu do zainwestowanych środków – umieszczenie pieniędzy na lokacie wiąże się w większości przypadków z zamrożeniem ich, czyli przez cały okres trwania lokaty nie możemy z nich korzystać. Jeśli przedterminowo wypłacimy zainwestowane środki musimy się liczyć z utratą oprocentowania czy nawet karą umowną.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzanie podatku VAT.