Przejdź do głównej treści


UE oferuje pieniądze na ocieplenie domu

| feldhaus | Finanse

UE oferuje pieniądze na ocieplenie domu

8 mld euro – tyle z funduszy europejskich zamierza wydać Polska na projekty powodujące mniejsze straty energii i produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Ponad połowę tej kwoty dostaną województwa, które według własnego uznania będą nią dysponować.

Oznacza to, że mieszkaniec jednego województwa może otrzymać kwotę kilkukrotnie większą niż jego rodak, mieszkający kilkadziesiąt kilometrów dalej.

4,5 mld euro dla samorządów

Ponad połowa kwoty – 4,5 mld euro – do dyspozycji dostaną samorządy województw, które według własnego uznania będą wydawać ją na gospodarkę niskoemisyjną. Rozbieżność pomiędzy poszczególnymi regionami jest ogromna – od 98 ml euro w lubuskim, do 748 mln euro w śląskim.

Dostęp do pieniędzy również dla spółdzielni i wspólnot

Ze środków na modernizację energetyczną będą mogły skorzystać również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Pozwoli to na budowę farm wiatrowych i termoizolację budynków. Lepiej ocieplone budynki to mniejsze zapotrzebowanie na energię. Najlepiej w tym wypadku elewację wykonać raz, a dobrze, tynk zastępując płytkami klinkierowanymi, które idealnie chronią przed działaniem warunków atmosferycznych. Jednym z największych producentów płytek w Europie jest http://www.feldhaus.pl – warto skontaktować się z lokalnym dystrybutorem firmy. Na cel ten zostanie przeznaczonych od 4 mln euro w opolskim, do 63 mln euro w wielkopolskim.

15% domowego budżetu trafia do kieszeni dostawców energii

Według analiz ekspertów, właśnie termoizolacja budynków mieszkalnych może przynieść największe oszczędności polskim rodzinom. - To w budynkach mieszkalnych kryje się największy potencjał oszczędności energii w Polsce. Ich energetyczna modernizacja przyniosłaby znaczne oszczędności polskim rodzinom, które średnio wydają dziś na energię ponad 15% swojego budżetu – mówi Przemysław Kalinka, ekspert ds. funduszy unijnych Polskiej Zielonej Sieci.

Niepokojące są jednak plany pięciu województw, które planują przeznaczyć środki finansowe na ocieplenie tylko części budynków, tj. np. na wymianę okien na klatce schodowej.

Szansa dla Kowalskiego na nowe okna i drzwi

Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej może dać wymierne korzyści nie tylko samorządom, lecz również poszczególnym obywatelom. Teraz zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i mieszkańcy będą mogli starać się o pieniądze np. na zakup nowych drzwi zewnętrznych czy okien, przez które może uciekać ciepło, jak również na ocieplenie budynków.

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...