Skip to main content

UE oferuje pieniądze na ocieplenie domu

| feldhaus | Finanse

UE oferuje pieniądze na ocieplenie domu

8 mld euro – tyle z funduszy europejskich zamierza wydać Polska na projekty powodujące mniejsze straty energii i produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Ponad połowę tej kwoty dostaną województwa, które według własnego uznania będą nią dysponować.

Oznacza to, że mieszkaniec jednego województwa może otrzymać kwotę kilkukrotnie większą niż jego rodak, mieszkający kilkadziesiąt kilometrów dalej.

4,5 mld euro dla samorządów

Ponad połowa kwoty – 4,5 mld euro – do dyspozycji dostaną samorządy województw, które według własnego uznania będą wydawać ją na gospodarkę niskoemisyjną. Rozbieżność pomiędzy poszczególnymi regionami jest ogromna – od 98 ml euro w lubuskim, do 748 mln euro w śląskim.

Dostęp do pieniędzy również dla spółdzielni i wspólnot

Ze środków na modernizację energetyczną będą mogły skorzystać również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Pozwoli to na budowę farm wiatrowych i termoizolację budynków. Lepiej ocieplone budynki to mniejsze zapotrzebowanie na energię. Najlepiej w tym wypadku elewację wykonać raz, a dobrze, tynk zastępując płytkami klinkierowanymi, które idealnie chronią przed działaniem warunków atmosferycznych. Jednym z największych producentów płytek w Europie jest http://www.feldhaus.pl – warto skontaktować się z lokalnym dystrybutorem firmy. Na cel ten zostanie przeznaczonych od 4 mln euro w opolskim, do 63 mln euro w wielkopolskim.

15% domowego budżetu trafia do kieszeni dostawców energii

Według analiz ekspertów, właśnie termoizolacja budynków mieszkalnych może przynieść największe oszczędności polskim rodzinom. - To w budynkach mieszkalnych kryje się największy potencjał oszczędności energii w Polsce. Ich energetyczna modernizacja przyniosłaby znaczne oszczędności polskim rodzinom, które średnio wydają dziś na energię ponad 15% swojego budżetu – mówi Przemysław Kalinka, ekspert ds. funduszy unijnych Polskiej Zielonej Sieci.

Niepokojące są jednak plany pięciu województw, które planują przeznaczyć środki finansowe na ocieplenie tylko części budynków, tj. np. na wymianę okien na klatce schodowej.

Szansa dla Kowalskiego na nowe okna i drzwi

Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej może dać wymierne korzyści nie tylko samorządom, lecz również poszczególnym obywatelom. Teraz zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i mieszkańcy będą mogli starać się o pieniądze np. na zakup nowych drzwi zewnętrznych czy okien, przez które może uciekać ciepło, jak również na ocieplenie budynków.

  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzanie podatku VAT.