Skip to main content

Płacisz komuś rachunki? Przeczytaj to!

| eoborniki.pl za GP | Finanse

Niedoskonałość polskiego prawa nie budzi większego już zaskoczenia. Czasem jednak pojawiają się absurdy, które pomimo codziennych doświadczeń mogą zszokować.

Gazeta Prawna opisuje groteskową sytuację, dotyczącą płatności za odpady komunalne. Okazuje się, że ordynacja podatkowa nie pozwala na przyjmowanie opłat za śmieci, gdy dokonane zostały przez osoby trzecie w stosunku do właściciela nieruchomości. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy powołuje się na wyrok NSA z 2008r.

Oznacza to tyle, że aby zobowiązanie podatkowe wygasło, musi płatności za śmieci dokonać właściciel nieruchomości z własnego konta. Jeśli jednak nie robi to w formie przelewu, a płaci gotówką, to może to zrobić także osoba... trzecia! Jeśli więc starsza osoba poprosi choćby sąsiada o zapłatę rachunku za odpady, to ten aby nie narażać znajomego na problemy, powinien uiścić należność gotówką. W żadnym wypadku korzystając z własnego rachunku bankowego!

Jakie konsekwencje rodzą się z tej interpretacji przepisów prawa podatkowego dla obu stron? Urząd powinien zwrócić wpłaconą kwotę nadawcy. To oznacza, że owa osoba nie ureguluje należności, a więc narazi się minimum na odsetki karne!

Na szczęście te kuriozalne przepisy wkrótce mają zostać poprawione. Urzędy natomiast nie powinny obawiać się nadgorliwości fiskusa. Miejmy nadzieje, że przedsiębiorstwa komunalne nie będą musiały zatrudniać dodatkwoe osoby do weryfikowania i ewentualnego odsyłania dokonanych opłat za wywóz śmieci.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podat...