Skip to main content

Płacisz komuś rachunki? Przeczytaj to!

| eoborniki.pl za GP | Finanse

Niedoskonałość polskiego prawa nie budzi większego już zaskoczenia. Czasem jednak pojawiają się absurdy, które pomimo codziennych doświadczeń mogą zszokować.

Gazeta Prawna opisuje groteskową sytuację, dotyczącą płatności za odpady komunalne. Okazuje się, że ordynacja podatkowa nie pozwala na przyjmowanie opłat za śmieci, gdy dokonane zostały przez osoby trzecie w stosunku do właściciela nieruchomości. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy powołuje się na wyrok NSA z 2008r.

Oznacza to tyle, że aby zobowiązanie podatkowe wygasło, musi płatności za śmieci dokonać właściciel nieruchomości z własnego konta. Jeśli jednak nie robi to w formie przelewu, a płaci gotówką, to może to zrobić także osoba... trzecia! Jeśli więc starsza osoba poprosi choćby sąsiada o zapłatę rachunku za odpady, to ten aby nie narażać znajomego na problemy, powinien uiścić należność gotówką. W żadnym wypadku korzystając z własnego rachunku bankowego!

Jakie konsekwencje rodzą się z tej interpretacji przepisów prawa podatkowego dla obu stron? Urząd powinien zwrócić wpłaconą kwotę nadawcy. To oznacza, że owa osoba nie ureguluje należności, a więc narazi się minimum na odsetki karne!

Na szczęście te kuriozalne przepisy wkrótce mają zostać poprawione. Urzędy natomiast nie powinny obawiać się nadgorliwości fiskusa. Miejmy nadzieje, że przedsiębiorstwa komunalne nie będą musiały zatrudniać dodatkwoe osoby do weryfikowania i ewentualnego odsyłania dokonanych opłat za wywóz śmieci.

  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzanie podatku VAT.