Przejdź do głównej treści

Płacisz komuś rachunki? Przeczytaj to!

| eoborniki.pl za GP | Finanse

Niedoskonałość polskiego prawa nie budzi większego już zaskoczenia. Czasem jednak pojawiają się absurdy, które pomimo codziennych doświadczeń mogą zszokować.

Gazeta Prawna opisuje groteskową sytuację, dotyczącą płatności za odpady komunalne. Okazuje się, że ordynacja podatkowa nie pozwala na przyjmowanie opłat za śmieci, gdy dokonane zostały przez osoby trzecie w stosunku do właściciela nieruchomości. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy powołuje się na wyrok NSA z 2008r.

Oznacza to tyle, że aby zobowiązanie podatkowe wygasło, musi płatności za śmieci dokonać właściciel nieruchomości z własnego konta. Jeśli jednak nie robi to w formie przelewu, a płaci gotówką, to może to zrobić także osoba... trzecia! Jeśli więc starsza osoba poprosi choćby sąsiada o zapłatę rachunku za odpady, to ten aby nie narażać znajomego na problemy, powinien uiścić należność gotówką. W żadnym wypadku korzystając z własnego rachunku bankowego!

Jakie konsekwencje rodzą się z tej interpretacji przepisów prawa podatkowego dla obu stron? Urząd powinien zwrócić wpłaconą kwotę nadawcy. To oznacza, że owa osoba nie ureguluje należności, a więc narazi się minimum na odsetki karne!

Na szczęście te kuriozalne przepisy wkrótce mają zostać poprawione. Urzędy natomiast nie powinny obawiać się nadgorliwości fiskusa. Miejmy nadzieje, że przedsiębiorstwa komunalne nie będą musiały zatrudniać dodatkwoe osoby do weryfikowania i ewentualnego odsyłania dokonanych opłat za wywóz śmieci.

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procen…
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach  zaprasza do udziału w cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pierwsze spotkanie w temacie – Wprowadzenie o Krajowego Systemu e-Faktur - odbędzie się 14 lipca br., w godz. od 10:00 do 11:30, na platformie TEAMS.
– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej pory nie wprowadziły jeszcze euro. 
Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że mogą znacząco obniżyć koszty swojego kredytu, a nawet odzyskać część wpłaconych pieniędzy. Wszystko dzięki instytucji prawnej znanej jako sankcja kredytu darmowego (SKD). Choć mechanizm ten istnieje w polskim prawie od lat, dopiero niedawno zaczęto z nie…
Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.