Zapomniałeś rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

Choć termin rozliczenia się z fiskusem upłynął wraz z ostatnim dniem kwietnia to nic straconego. Jeśli nie zdążyłeś zrobić tego możesz uniknąć kary finansowej.
Lekarstwem na to jest wniosek o zastosowanie instytucji czynnego żalu. Podstawą prawną jest art. 16 ustawy z dnia 10 października 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765, z późn. zm.). Bazując na tym akcie prawnym należy złożyć roczne rozliczenie za rok ubiegły i załączyć wyjaśnienia, dlaczego doszło do przekroczenia terminu. Oczywiście warto wyrazić także skruchę i nadmienić, że nie powtórzy się takowa sytuacja.
Samo wyjaśnienie powinno być racjonalne. Nie warto wystawiać na próbę fiskusa. Urząd Skarbowy to nie maszyna, a ludzie. Możemy więc liczyć na zrozumienie i pomoc w wielu sytuacjach, ale nie nadużywajmy cierpliwości.
Poniżej podajemy ściągę, którą znaleźliśmy na stronie Izby Skarbowej w Katowicach. Oby nikomu nie była jednak potrzebna.
Wniosek o zastosowanie instytucji czynnego żalu:
PRZEDMIOT SPRAWY
Niekaralność sprawcy czynu zabronionego na skutek zawiadomienia organu powołanego do ścigania o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
WARUNKI JAKIE POWINNY ZOSTAĆ SPEŁNIONE W CELU ZAŁATWIENIA SPRAWY
Warunkiem załatwienia sprawy jest zawiadomienie organu powołanego do ścigania o popełnieniu czynu zabronionego oraz ujawnienie istotnych okoliczności tego czynu, w szczególności osób współdziałających w jego popełnieniu.
Warunkiem uwzględnienia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego polegających na uszczupleniu należności publicznoprawnej jest uiszczenie przez sprawcę w całości tej wymagalnej należności w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego.
Zawiadomienie powinno być złożone pisemnie lub ustnie do protokołu.
Jeżeli czyn zabroniony nie polega na uszczupleniu lub na narażeniu na uszczuplenie tej należności, natomiast orzeczenie przepadku przedmiotów jest obowiązkowe, sprawca powinien złożyć te przedmioty, a w razie niemożności ich złożenia - uiścić ich równowartość pieniężną.
TERMIN ZŁOŻENIA
Zawiadomienie powinno być złożone do czasu: kiedy organ ścigania wszedł w posiadanie wyraźnie udokumentowanej informacji o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub przed rozpoczęciem przez ww. organ czynności służbowej w szczególności przeszukania, sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.
KOSZTY I OPŁATY
Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego nie wymaga wniesienia opłaty skarbowej.
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
W przypadku, gdy zawiadomienie zostało zgłoszone z zachowaniem wymogów określonych w art. 16 k.k.s. finansowy organ postępowania przygotowawczego odstępuje od ukarania sprawcy czynu zabronionego lub umarza uprzednio wszczęte postępowanie. Finansowy organ postępowania przygotowawczego nie uwzględnia zawiadomienia sprawcy, który nakłonił inną osobę do popełnienia czynu zabronionego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn lub zorganizował grupę lub związek w celu popełnienia przestępstwa skarbowego, albo nimi kierował chyba, że zawiadomienie dokona ze wszystkimi członkami grupy lub związku, kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego, bądź polecił wykonanie ujawnionego czynu zabronionego innej osobie, wykorzystując jej uzależnienie od siebie.
PRZYSŁUGUJĄCE ŚRODKI ZASKARŻENIA
Nieuwzględnienie zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego nie podlega zaskarżeniu.