Przejdź do głównej treści


Lepiej wymień dowód

| Łukasz | Finanse

Nawet 5 tysięcy złotych – to wysokość grzywny, która grozi osobie nieposiadającej lub niewymieniającej dowodu osobistego. Zachowanie takie od 2013 roku uznawane jest za wykroczenie. Warto więc sprawdzić datę ważności naszego dokumentu, który jest nam wydawany na 10 lat.

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zmian jest kilka, ale jedną z najważniejszych jest ta dotycząca obowiązku posiadania dowodu osobistego. Obywatel, który go nie ma może być ścigany jak za wykroczenie. Kara finansowa wynosi od 20 zł do 5 tysięcy złotych. Jest też kara pozbawienia wolności. To samo dotyczy osoby, która nie wymieni dowodu osobistego po wygaśnięciu jego ważności.

Sprawa kar budzi wątpliwości. Każdy z nas często posługuje się dowodem osobistym i samemu dba o aktualność dokumentu. Bezwzględnie już w sytuacji, kiedy go gubimy czy zostanie nam on po prostu skradziony.

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...