Przejdź do głównej treści


PIT 37 za 2022 - jak i do kiedy rozliczyć?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Każdy podatnik musi wywiązać się z obowiązku, jakim jest coroczne rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Jednak, choć składanie deklaracji podatkowej większości osób nie przynosi na myśl nic pozytywnego, to jednak okazuje się, że nie jest to nic trudnego. Dziś można z łatwością wypełnić i wysłać swój PIT 37 online - bez stania w kolejkach, a nawet bez wychodzenia z domu. To naprawdę proste! Sprawdźmy więc, jak to zrobić.

 

PIT-37 - dla kogo? 

PIT 37 to najczęściej wypełniana każdego roku deklaracja podatkowa. A w związku z tym, najwięcej pytań podatników dotyczy właśnie jej. Kto więc powinien ją wypełnić i jaki rodzaj przychodów można rozliczyć za jej pomocą?

Deklaracja PIT37 przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które rozliczają się za pośrednictwem płatnika. Oznacza to więc, że taki formularz wybrać powinni podatnicy, pracujący na umowie o pracę, zlecenie, czy też umowie o dzieło. Wszystkie przychody otrzymywane z tytułu tych umów rozlicza się właśnie za pomocą tego dokumentu. Warto dodać, że aby wykonać takie rozliczenie PIT 11 jest niezbędny. Otrzymuje się go od pracodawcy do końca lutego każdego roku i na jego podstawie wypełnia się druk PIT 37. 

Formularz PIT 37 służy również do rozliczania środków otrzymywanych w ramach różnego rodzaju świadczeń i zasiłków, w tym z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Ten właśnie druk złożyć w Urzędzie Skarbowym muszą również emeryci i renciści, a także uczniowie i studenci pobierające stypendia oraz osoby otrzymujące przychodu z praw autorskich i innych praw majątkowych. W przypadku emerytury, podstawą do rozliczenia jest PIT 11a.

obraz 1116 

PIT 37 2023 - do kiedy? 

W przypadku rozliczeń podatkowych terminowość jest niezwykle ważna. Podatnicy mają określony czas na złożenie deklaracji PIT37 i konieczne jest trzymanie się tych wyznaczonych ram. Wszelkie spóźnienia wiążą się bowiem w tym przypadku z licznymi karami finansowymi i nie tylko. Na szczęście czasu na spełnienie tego obowiązku jest całkiem sporo. Każdego roku należy rozliczyć się do końca kwietnia. Jednak przy składaniu deklaracji za 2022 rok podatnicy mają na to aż o dwa dni więcej. Termin składania deklaracji PIT37 przypada do 2 maja 2023 roku. Jest to spowodowane tym, że zarówno ostatni dzień kwietnia, jak i pierwszy maja, to dni wolne od pracy. Rozliczenie PIT online to jednak formalność, którą załatwić można w dosłownie kilka minut. Dlatego też nie ma co zwlekać! Lepiej załatwić to od razu - nawet teraz! 

obraz 246

Jak rozliczyc PIT 37 online? 

Rozliczenie PIT 37 jeszcze nigdy nie było tak proste jak obecnie. Dawniej nie obyło się bez stania w długich kolejkach. Dziś nie trzeba w tym celu nawet wychodzić z domu. Każdy podatnik może spełnić swój obowiązek online. Co więcej, może zrobić na kilka sposobów, ponieważ istnieją różne metody wypełniania deklaracji podatkowej przez internet. 

PIT online rozliczyć można za pomocą specjalnych programów do PIT. Są one dostępne w internecie i każdy podatnik może skorzystać z nich całkiem bezpłatnie. Wystarczy wybrać odpowiedni szablon deklaracji i przejść do jej wypełniania. Takie programy są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, dzięki czemu każdy sobie z nimi poradzi.

PIT-37 można rozliczyć także korzystając z usługi Twój e-PIT. Jest ona dostępna od niedawna i wprowadzono ją w celu usprawnienia procedury. W tym przypadku wystarczy zalogować się na stronie e-Urzędu Skarbowego, a tam będzie czekać na podatnika wypełniona już częściowo deklaracja. Wystarczy jedynie ją sprawdzić i uzupełnić brakujące dane. Ważne też, by pamiętać o ulgach i odliczeniach. Jeśli się jednak z nich korzysta, konieczne jest także złożenie deklaracji PIT 0.  

obraz 328

 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.