Skip to main content

PIT 37 online - na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu e-deklaracji?

Już niedługo każdy z nas będzie musiał uporać się z zeznaniem podatkowym. Deklarację PIT 37 składa większość płatników - od emerytów i rencistów, aż po pracowników na etacie lub umowie zleceniu. Jakich zmian spodziewać się po tegorocznym formularzu PIT 37? Czy dalej rozliczysz się wraz ze współmałżonkiem?

 

Rozliczenie PIT 37 - kogo dotyczy?

Deklaracja PIT 37 jest najczęściej składaną formą formularza podatkowego. Dotyczy wyłącznie przychodów ze skali podatkowej (12% i 32%). Do tej kategorii wliczają się dochody z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie, ale też emerytury i renty. Jeśli posiadasz jedno źródło dochodów rocznych opodatkowanych według ww. skali, rozliczysz się według formularza PIT 37. Jeśli oprócz dochodów opodatkowanych według skali otrzymujesz jeszcze inne przychody - opodatkowane ryczałtem lub z tytułu obrotu kapitałem - rozliczysz się składając dwie różne deklaracje.

Do kiedy złożysz PIT 37?

Deklaracje roczne PIT 37 można składać do wtorku 2 maja 2023 roku. Oczywiście, można to zrobić dużo wcześniej - już po 15 lutego 2023, kiedy to w usłudze Twój e-PIT na stronie e-urzędu skarbowego pojawi się automatycznie wypełniona deklaracja. Możesz ją od razu wysłać lub zmienić, wykorzystując przysługujące ulgi i formy rozliczeń. Najbardziej korzystną formę rozliczenia wybierze za Ciebie zewnętrzny program PIT, automatycznie podpowiadając najlepsze rozwiązania i samodzielnie wyliczając rozchody na podstawie przedstawionych danych. Dzięki temu nie tylko nie pomylisz się w deklaracji PIT, ale możesz uzyskać większy zwrot podatku.

Wspólne zeznanie podatkowe PIT 37

Jedną z najczęściej stosowanych ulg podatkowych jest rozliczenie się wraz ze współmałżonkiem. Zgodnie z nową ustawą, małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć już w roku zawarcia małżeństwa. Jedynym warunkiem jest to, by oboje partnerów spełniało założenia PIT 37. Dotyczą one odrębnie każdego z małżonków. Jeśli więc którykolwiek ze współmałżonków rozlicza się podatkiem liniowym, podatkiem tonażowym lub poprzez ryczałt ewidencjonowany, nie ma możliwości wspólnego złożenia zeznania. Wyjątkiem są dochody z tytułu najmu czy dzierżawy rozliczane ryczałtem - przepisy daleh dopuszczają w takich przypadkach wspólne rozliczenie się małżonków. Również przy składaniu korekty zeznania PIT możesz wybrać wspólne rozliczenie się.

Rozlicz przychody zwolnione z podatku PIT

W wielu przypadkach podatnik może uzyskiwać dochody zwolnione z podatku PIT, gdy:

  • dotyczy go ulga dla młodych ( do 26 roku życia),
  • dotyczy do ulga 4+ (wychowywanie 4 lub więcej dzieci),
  • to pracujący senior, nie pobierający świadczeń emerytalnych,
  • nastąpiła zmiana rezydencji podatkowej na polską.

W takich sytuacjach wystarczy złożyć PIT 37 i wykazać kwoty zwolnione z podatku. Rozliczając PIT 37 online poprzez program e-PIT, aplikacja dokona takiego rozliczenia automatycznie, bazując na danych z usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów.

obraz 1109

Rozliczenie PIT 37 w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko

Osoba samotnie wychowująca dziecko również może złożyć deklarację PIT 37. Dzięki wspólnemu rozliczeniu, można dużo zyskać, wykazując kwotę wolną od podatku aż dwukrotnie. Oznacza to, że można łącznie zaoszczędzić nawet do 2720 złotych (2x1360 zł) w zeznaniu podatkowym. Kwota ta zależeć będzie od wysokości dochodu zadeklarowanego przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Dodatkową zaletą takiej formy rozliczeń jest fakt, że samotny opiekun może zarobić nawet dwa razy więcej bez zmiany stawki z 12% na 32%.

Z takiej formy deklaracji PIT skorzystasz, gdy wychowujesz małoletnie dzieci lub bez względu na ich wiek, o ile pobierasz na nie zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Deklaracje PIT 37 dla osób samotnie wychowujących dzieci złożysz też, gdy wychowujesz dziecko do 25 r.ż., które uczy się bądź studiuje. Jeśli drugi rodzic jest pozbawiony praw rodzicielskich, nieznany lub odbywa karę pozbawienia wolności, można dołączyć dziecko do rozliczenia PIT. Jeśli jednak otrzymujesz dochody z tytułu działalności gospodarczej, swój podatek dochodowy rozliczysz poprzez PIT 36.

Dalej obowiązujące ulgi - PIT 37

Ulgi podatkowe, z których podatnik nadal może skorzystać, to m.in. ulga na Internet, darowizny (np. odliczenie krwi czy datki na pożytek publiczny) czy też wspomniana już ulga prorodzinna. Z tytułu stosunku pracy odlicza się koszty uzyskania przychodów, takie jak dojazdy poza teren zamieszkania. Odliczyć można również składki ZUS i zdrowotne oraz składki na rzecz związków zawodowych.

Jak wyślesz PIT 37 do Urzędu Skarbowego?

Formularze PIT można w tym roku składać do 2 maja na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest wypełnienie formularza pisemnie, by następnie wysłać podpisany druk PIT 37 pocztą do danego US. Drugą, coraz bardziej popularną metodą jest przesłanie PIT drogą elektroniczną. E-PITy można wysyłać przez system Twój e-PIT lub za pomocą jednego z programów do e-deklaracji. Wysyłając PIT 37 online, swoją tożsamość potwierdzisz podając m.in. kwotę przychodu z zeszłego roku lub poprzez Profil Zaufany. Pamiętaj, by po wszystkim pobrać UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzanie podatku VAT.