fbpx

3 sposoby na sfinansowanie remontu mieszkania

Remont mieszkania zwykle oznacza duży wydatek, którego często nie można sfinansować z bieżących lub zaoszczędzonych pieniędzy. Wiele osób sięga więc po kredyt. To dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że kredyt zostanie dobrze dobrany do potrzeb i możliwości.

  1. Kredyt gotówkowy na dowolny cel
  2. Karta kredytowa
  3. Kredyt hipoteczny

Środki na remont trzeba zdobyć jeszcze przed jego rozpoczęciem, jednak często zdarza się, że już w trakcie prac fundusze kończą się. Przy dokończeniu upragnionego remontu może pomóc kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny lub zadłużenie karty kredytowej.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Najczęściej wybieraną formą kredytu jest kredyt gotówkowy. Banki udzielają go każdemu, kto spełnia stawiane warunki, a zdobyte w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel. W wyborze najodpowiedniejszej oferty pomoże kalkulator kredytowy - narzędzie dostępne online, dzięki któremu można szybko i łatwo porównać ze sobą najlepsze oferty na rynku.

Osoby planujące remont chętnie wybierają kredyt gotówkowy z kilku względów. Po pierwsze bank nie żąda rozliczenia się z wydatkowania udzielonego kredytu, w związku z czym pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. To ważne, ponieważ środki mogą posłużyć zarówno do zakupu potrzebnych materiałów, jak i zapłaty firmie remontowej lub pokrycia kosztów sprzątania. Po drugie, gotówka jest dostępna dosyć szybko. Udzielenie kredytu wymaga spełnienia formalności, dostarczenia odpowiednich dokumentów i czekania na decyzję banku, jednak obecnie cała procedura zamyka się w kilku dniach roboczych. Po trzecie, wysokość finansowania, jaka jest dostępna w ramach kredytu gotówkowego, sięga kilkudziesięciu tys. zł, dlatego po to rozwiązanie mogą sięgnąć również osoby, które planują przeprowadzenie w swoim domu kosztownych zmian, związanych, np. z wymianą instalacji.

Karta kredytowa

Po kredyt gotówkowy sięgają zwykle osoby, które potrzebują stosunkowo wysokiej kwoty na remont, od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Alternatywą jest użycie karty kredytowej, czyli zapłata nią za zakup materiałów budowlanych; wypłacanie gotówki z karty w celu opłacenia ekipy remontowej jest nieopłacalne. Po kartę kredytową sięgają zwykle dwie grupy osób. Do pierwszej zaliczają się ci, którzy planują jedynie odświeżenie mieszkania, wymagające drobnych prac remontowych. Koszt takiego remontu zamyka się zwykle w 2-3 tys. zł, więc w przypadku konieczności sfinansowania go kredytem, wystarcza użycie karty kredytowej. Druga grupa to osoby, którym przed końcem remontu skończyły się środki finansowe. Aby zakończyć pracę potrzebują niewielkiej kwoty, którą uzyskują z karty kredytowej. Minusem tego rozwiązania jest krótki okres bezodsetkowy - w większości przypadków wynosi jedynie 30 dni.

Kredyt hipoteczny

Najbardziej angażującym finansowo rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny, a więc kredyt, który udzielany jest przez banki pod hipotekę mieszkania. Ten rodzaj kredytu zwykle wykorzystywany jest do sfinansowania zakupu nieruchomości, jednak banki udzielają również finansowania na remont, szczególnie wtedy, kiedy zabezpieczeniem spłaty jest remontowane mieszkanie lub dom. Niekwestionowaną zaletę tego rozwiązania stanowi oprocentowanie, którego poziom jest znacznie niższy  niż w przypadku kredytów gotówkowych. Za jeden z niewielu minusów uznaje się okres kredytowania - w przypadku kredytu hipoteczne zwykle przekracza 10 lat, co oznacza też często pokaźne odsetki do zapłacenia. Chcąc skorzystać z tego kredytu trzeba też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ procedura zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów i oczekiwanie na decyzję kredytową mogą zająć nawet kilka tygodni.