Przejdź do głównej treści


Jak są wykorzystywane dotacje unijne na kulturę?

W aktualnie obowiązującej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 Polska jest największym beneficjentem środków unijnych w całej Unii Europejskiej. W powszechnym przekonaniu otrzymane przez nasz kraj miliardy euro są przeznaczane przede wszystkim na rozwój firm i infrastrukturę. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele środków od wielu lat trafia na cele związane z rozwojem kultury i ochroną dziedzictwa kulturowego, a także jak duże mają one znaczenie.

Dotacje unijne na kulturę w teorii

O możliwościach otrzymania dotacji na kulturę można się dowiedzieć, odwiedzając choćby stronę internetową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest tzw. instytucją pośredniczącą w rozdysponowywaniu środków.

Najważniejszym programem oferującym dotacje jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, VIII Oś Priorytetowa „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Pod tą bardzo ogólną nazwą kryje się mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o to, kto i na jaki cel może otrzymać dofinansowanie.

Kto może skorzystać z dotacji na kulturę?

Beneficjentami programu mogą być między innymi:

- wszelkiego rodzaju instytucje kultury,

- szkoły i uczelnie artystyczne,

- jednostki samorządu terytorialnego,

- organizacje pozarządowe,

- kościoły i związki wyznaniowe,

- podmioty odpowiedzialne za zarządzanie obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Całkowity budżet VIII Osi na lata 2014-2020 wynosi 467,3 mln euro i mogą być z niego finansowane projekty o wartości nieprzekraczającej 5 mln euro (jedynie projekty dotyczące obiektów z listy UNESCO mogą mieć wartość do 10 mln euro). Poziom finansowania jest dość wysoki, bo dotacja celowa dla instytucji kultury może wynosić nawet 85% wartości projektu.

Na co można przeznaczyć dotacje na kulturę?

Dofinansowanie na kulturę z Unii Europejskiej może dotyczyć przeróżnych projektów. W praktyce chodzi o takie projekty jak:

- konserwacja zabytków (zarówno tych ruchomych, jak i nieruchomych),

- ochrona i rewitalizacja zabytkowych parków i ogrodów,

- przebudowa lub remont obiektów kultury,

- zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej lub edukacji artystycznej,

- rozwój czytelnictwa w miastach (granty dla bibliotek),

- rozwój sztuki współczesnej.

Oprócz VIII osi PO Infrastruktura i Środowisko istnieje jeszcze unijny program Kreatywna Europa, który z kolei wspiera projekty związane z promocją kultury europejskiej.

Niestety fundusze unijne nie zaspokajają wszystkich potrzeb instytucji kultury, dlatego warto wiedzieć, że oprócz dotacji UE istnieją także inne źródła finansowania w tym zakresie. Są to przede wszystkim granty na kulturę Ministerstwa Kultury, jak również fundusze norweskie. Są to bardzo ciekawe i godne uwagi programy pozwalające sfinansować wiele ambitnych projektów kulturalnych – więcej na ich temat można przeczytać na stronie https://subitoadvising.pl/oferta/kultura. Witryna należy do firmy specjalizującej się od przeszło 10 lat w pozyskiwaniu funduszy z różnych źródeł (także z Unii Europejskiej) na cele związane z kulturą i nie tylko.

Dotacje unijne na kulturę w praktyce

Aby lepiej zrozumieć, jak działają dotacje na kulturę, warto poznać przykłady wykorzystania funduszy w Polsce na takie właśnie cele.

Projekt: Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Bazylika Mariacka to symbol i duma Gdańska – ta największa ceglana świątynia Europy z XIV w. jest podziwiana nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale przede wszystkim znajdujące się w jej wnętrzu średniowieczne dzieła sztuki takie jak gotyckie ołtarze, czy ogromny zegar astronomiczny. Najcenniejszy Ołtarz Główny prezentujący Koronację Najświętszej Marii Panny w marcu 2019 r. został uroczyście odsłonięty po wielomiesięcznych pracach konserwatorskich. Przywrócenie pierwotnych złoceń i ruchomych skrzydeł ołtarza było możliwe dzięki środkom unijnym. Ponad 18 mln złotych dofinansowania wykorzystano także na szereg innych prac rewitalizacyjnych Bazyliki m.in. na odnowę dachu i elewacji świątyni.

Projekt: Tum - perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej

Tum pod Łęczycą (woj. łódzkie) słynie ze średniowiecznej kolegiaty w stylu romańskim, która powstała w XII wieku i jest jedną z najstarszych świątyń na terenie Polski. Miejsce budowy kolegiaty nie było przypadkowe – w pobliżu znajdowało się bowiem grodzisko kasztelańskie, które w czasach swojej świetności pełniło ważne funkcje państwowe. Grodzisko straciło na znaczeniu po wybudowaniu przez Kazimierza Wielkiego zamku w Łęczycy, a w XIII w. zostało doszczętnie spalone. Dzisiaj dzięki pozyskanym środkom unijnym jest szansa, że obiekt zostanie zrekonstruowany. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 udało się na ten cel pozyskać ponad 7 mln złotych, a prace rekonstrukcyjne mają zakończyć się jeszcze w 2019 roku.

Jak widać, dotacje na kulturę przynoszą spektakularne efekty. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczą one wyłącznie renowacji zabytków. Możliwości uzyskania finansowania jest naprawdę bardzo wiele i mogą one dotyczyć szerokiego spektrum działań związanych z kulturą. Analiza potencjalnych źródeł finansowania jest najważniejszym i jednocześnie jednym z najtrudniejszych etapów ubiegania się o środki – warto zwrócić się w tym zakresie o pomoc do specjalistów od pozyskiwania funduszy. Zwykle pozostają oni w cieniu tak spektakularnych inwestycji jak te opisane wyżej, ale to właśnie dzięki nim wiele projektów uzyskało dofinansowanie i mogło być zrealizowanych.

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.