Skip to main content


Nowi żołnierze 12. WBOT!

60 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi w samo południe na Placu Bohaterów w Zielonej Górze. Wcześniej musieli udowodnić, że są dobrym materiałem na żołnierza i przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe, zakończone egzaminem.

Uroczysta przysięga wojskowa była zwieńczeniem pierwszej w tym roku edycji „Wakacji z WOT”. Za szkolenie odpowiadał 151. batalion lekkiej piechoty ze Skwierzyny, który jest jednym z pododdziałów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 15. lipca i musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały kilkanaście godzin. Nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni  w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej”. Po przysiędze czekają ich szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. By osiągnąć pełną gotowość i stać się „combat ready”, żołnierz OT szkoli się trzy lata. Nowi terytorialsi trafią do swoich batalionów, gdzie będą szkolić się dalej.

Do Wojsk Obrony Terytorialnej zgłaszają się osoby z umiejętnościami, które warto wykorzystać. Myślę, że teraz wyzwaniem dla nas jest zarządzanie talentami i promowanie najlepszych. Właśnie dlatego w WOT stworzono kurs podoficerski SONDA czy program dla oficerów AGRYKOLA. Naszym zadaniem jest szlifowanie tych diamentów - mówi gen. bryg. Maciej KLISZ – zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

30 lipca to dzień, który zapisze się również w pamięci żołnierzy skwierzyńskiego batalionu. Dziś, batalion otrzymał nazwę wyróżniającą „Skwierzyński 151. batalion lekkiej piechoty Zesłańców Sybiru” oraz imię gen. Wincentego NOWACZYŃSKIEGO. Jako Wojska Obrony Terytorialnej, staramy się kultywować tradycje naszych przodków- zarówno Armii Krajowej, Powstania Wielkopolskiego, jak i Sybiraków. Znaczna część Sybiraków i ich potomków, związanych z tą historią mieszka tutaj, na Ziemi Lubuskiej. Z dumą przyjmujemy te tradycje i chcemy je pielęgnować - mówi płk Zbigniew TARGOŃSKI – dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa to złożenie obietnicy na całe życie. Od tego momentu, już na zawsze jesteśmy żołnierzami. To obietnica, która wymaga dotrzymania słowa. Po odbyciu szkolenia podstawowego, wszyscy jesteśmy dumni, że już oficjalnie staliśmy się żołnierzami – tłumaczy szer. Martyna MORAWSKA.

Kolejne szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT” już 19. sierpnia. Aby dołączyć do szeregów 12. WBOT, wystarczy skontaktować się z rekruterem i umówić się na spotkanie. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

tekst: por. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA, foto: DWOT

 

 

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.