Przejdź do głównej treści

Uwaga duże zagrożenie pożarowe w lasach.

| MP | e Leśnik

pozar lasu

Wilgotność ściółki leśnej badanej codziennie o godzinie 13 utrzymuje się od kilku dni w okolicy 10%. Jest bardzo sucho!

Sytuacja taka szczególnie martwi leśników. Nadleśnictwo Oborniki prowadzi stały monitoring. Sytuacje pogarsza się z dnia na dzień, ma na to wpływ słoneczna i wietrzna pogoda. Poprawa mogła by nastąpić tylko w wyniku długotrwałych opadów deszczu, na co się nie zapowiada. Zapowiadane opady za dwa, trzy dni tylko na troszkę poprawia sytuację.

W tym roku w bliskim sąsiedztwie Obornik doszło już trzech pożarów lasu, wszystkie to podpalenia, ostatni pożar miał miejsce w dniu wczorajszym. Pożar wywołany został w bliskiej odległości ogródków działkowych.

Trudno jest ocenić czym kierują się osoby wzniecające ogień w lesie, czy robią to bezmyślnie czy może specjalnie. Mit o zapaleniu się lasu od stłuczonej butelki nie potwierdza się w rzeczywistości, to człowiek jest podstawowym zagrożeniem. Podpalenia i zaprószenia ognia są podstawowymi przyczynami pożarów lasów.

Pojawiają się również informacje o paleniu ognisk, najczęściej przez dzieci i młodzież, na terenach leśnych lub w bezpośredniej bliskości. Apelujemy do rodziców aby zwrócili na to robią ich pociechy, czy czuć od nich spaleniznę, czy posiadają zapałki, zapaliczki.

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.