Przejdź do głównej treści


Uważajcie na małe koźlęta!

| MP | e Leśnik
sarna
 
Wiadomość zawiera drastyczne zdjęcia! Właśnie dostaliśmy zgłoszenie o sarence, której kosiarka ciągnikowa obcięła jedną nogę – napisał na swoim fanpage Jacek Wąsiński, prowadzący leśne pogotowie.
 
Jak dowiadujemy się dalej z wpisu sarenka miła obcięte wszystkie nogi. Sarna niestety nie przeżyła, nie było szans na jakąkolwiek pomoc, jedyne co to można było skrócić jej męczarnię.
 
Warto wiedzieć, ze właśnie teraz w lasach i na łąkach pojawia się dużo małych saren.  Ciąża u saren trwa 10 miesięcy, okres tzw. kocenia się czyli porodu rozpoczyna się w drugiej połowie maja i na początku czerwca. Jedna  koza- tak nazywa się samica sarny, rodzi najczęściej jedno koźlę.
 
Widok małego koźlęcia zawsze wywołuje u ludzi pozytywne emocje, dlatego szczególnie w tym okresie warto zwrócić uwagę czy na polu nie ma “maluchów”.  Szczególnie ważne jest aby nie zapominać  trzymać psy na uwięzi. Wasz domowy przyjaciel nie musi zdobywać pożywienia w ten sposób, na niego czego pełna miska w domu.  Dodatkowo problem są wszędobylskie motory i quady, które przeganiają kozy z małymi koźlętami. 
 
 
 
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.