Skip to main content

Leśnicy rozpoczęli dyżury przeciwpożarowe

| MP | e Leśnik

Od dzisiaj Nadleśnictwo Oborniki wznowiło stałe dyżury na dostrzegalniach przeciwpożarowych. Jest to nietypowa sytuacja, tak wcześnie rozpoczętego sezonu tzw. akcji bezpośredniej leśnicy nie pamiętają.

W minionym roku na terenie całego Nadleśnictwa było 6 pożarów, każdy z nich mógł przerodzić się w niespotykany kataklizm, jednak dzięki niesłychanie szybkim akcjom przeciwpożarowym pożary dławione są niemal w zarodku.

W systemie ostrzegania działają dwie dostrzegalnie z obsadą obserwatorską oraz jedna dostrzegalnia z kamerą. Wszystko zintegrowane jest systemem łączności i zarządzane jest z centralki w siedzibie Nadleśnictwa.

Obserwatorzy pracujący na tych wieżach są najwyżej pracującymi osobami w całym Powiecie Obornickim. W wypadku wieży w Dąbrówce Leśnej jest to 143 m n.p.m. Wysokość wieży to 42 metry i wybudowana jest ona na wzgórzu o wysokości 98 m n.p.m. Aby wejść na wieżę trzeba pokonać 187 stopni. Wieża w Kiszewku to ma 32 m wysokości i jest dodatkowo niżej usytuowana.

Wieża w Dąbrówce Leśnej, widok w kierunku Obornik

Co dzieje się gdy obserwator zauważy dym?
Natychmiast po zaobserwowaniu dymu obserwator dokonuje pomiaru konta obserwacji. Taka samą informację uzyskuje się z drugiej wieży. Oba kąty przekazywane są do centrali w Nadleśnictwie, gdzie odczytuje się pozycję pożaru w miejscu skrzyżowania się linii wyznaczonych przez dwa kąty.

Jak zlokalizować pożar?
Po zlokalizowaniu pożaru na mapie natychmiast przekazuje się informację do Leśniczego odpowiadającego za dany teren, który ma obowiązek, bez względu na porę dnia i nocy, odszukać w lesie zarzewie ognia. Często jest długie szukanie , gdyż pożary leśne mogą tlić się przez wiele godzin bez większego ognia.

Co jak Leśniczy odszuka pożar?
Dopiero teraz rozpoczyna się właściwa akcja gaśnicza. Po odszukaniu miejsca pożaru przekazywana jest informacja do centrali w Nadleśnictwie. Osoba tam pracująca kontaktuje się ze Strażą Pożarną wskazując miejsce pożaru i drogę dojazdową. W tym czasie Leśniczy będący na miejscu organizuje oznakowanie dojazdu do pożaru. Jest to bardzo istotne aby Straż Pożarna dojechała na miejsce bez błądzenia i jak najszybciej. Na tym etapie często do pomocy angażowani są inni Leśnicy.

Przyjechała Straż Pożarna i co dalej?
Obowiązkiem Straży Pożarnej jest zgaszenie pożaru, po wykonaniu swojego zadania pożarzysko przejmuje spowrotem Leśniczy. Teraz należy cały obszar odpowiednio zabezpieczyć na wypadek odnowienia się ognia, co zdarza się bardzo często. Angażuje to często duże środki, ponieważ cały obszar należy oborać i w razie konieczności dodatkowo zlać wodą. Często prowadzone są również całodobowe dyżury, których celem jest szybkie gaszenia odnawiającego się pożaru.

Jak widać nawet mały pożar wywołuje prawdziwą lawinę działań. Każdy z Was może przyczynić się również do bezpieczeństwa Polskich Lasów reagując na wszelkie niebezpieczne sytuacje. Ważne jest aby nie rozpalać w odległości minimum 100 m od lasu ognisk, nie wyrzucać do lasu niedopałków, nie wypalać traw!

Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.