fbpx

Festyn leśny jakiego jeszcze w Obornikach nie było!! (film)

Festyn lesny jakiego jeszcze w Obornikach nie było!! (film)

 

Hasło Lasom Przyjazny było przewodnim motywem pierwszego w historii Obornik festynu leśnego zorganizowanego przez Nadleśnictwo Oborniki na obornickim rynku.

W sobotę 22 czerwca Rynek zazielenił się i wypełnił ogromną ilością leśnych eksponatów. Wszytko dzięki staraniom wielkopolskich leśników, którzy w tym roku postanowili przeprowadzić finał kampanii Lasom Przyjazny 2013 w Obornikach. Impreza tego typu odbyła się już 9 raz, w przyszłym roku gospodarzem kampanii będzie prawdopodobnie Krotoszyn. Organizatorem tytularnym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Leśne oddział wielkopolska.Spotkanie z lasem w centrum Obornik było dla wielu ogromnym zaskoczeniem, sposób przygotowania i przeprowadzenia imprezy zaimponował. Festyn rozpoczął się już od godziny 11, gdzie po przywitaniu można było wysłuchać pierwszego występu sygnalistów z Technikum Leśnego w Goraju. Młodzi muzycy przyjechali na festyn wraz z nauczycielami prezentując nie tylko muzykę, ale i swoją szkołę zachęcając gimnazjalistów do rozpoczęcia w niej nauki.

W kolejnych punktach programu można było zapoznać się z pracą maszyn leśnych wykorzystywanych przy ścince i transporcie drewna. Ogromne maszyny poruszały się po rynku z gracją i niesamowitą lekkością. Dla wielu widok obrabianych kłód drewna był szokiem. Pokazy umiejętności operatorów wzbudziły ogromne zainteresowanie.Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz zespołu Stihl Timbersport. Pokaz pracy pilarkami i siekierami w wykonaniu wicemistrzów Europy w tej dyscyplinie obejrzało kilkaset osób. Panowie zaprezentowali Oborniczanom nie tylko konkurencję ale i w wyczerpujący sposób omówili wiele tajników tego widowiskowego i mało znanego w Polsce sportu.

Kolejną atrakcją był występ wabiarza zwierzyny, który prezentował odgłosy jakie wydają jelenie, daniele, łosie i inni mieszkańcy lasu. W części artystycznej wystapiły dzieci z SP4, sygnaliści z TL w Goraju oraz zespół Gryzzli’s Band.

Na płycie rynku ustawiono szereg stoisk w których wielkopolscy leśnicy, z wielu nadleśnictw, prezentowali jak hodują, ochraniają i użytkują las. Celem Kampanii Lasom Przyjazny jest wzmacnianie świadomości ekologicznej społeczeństwa, kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody. W tym roku zaznaczono aspekt związany z produkcją drewna, które jest wszechobecnym surowcem i co najważniejsze odnawialnym. Trwałość polskich lasów gwarantują Leśnicy.

więcej zdjęć w galerii ->>

W trakcie festynu wręczono wyróżnienia zasłużonym na rzecz ochrony środowiska i przyrody. Statuetkę Lasom Przyjazny wręczono Jolancie Ratajczak, Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Leśnicy przyznali również dziewięć wyróżnień Lasom Przyjazny, za szczególne zasługi dla lasów i przyrody w zasięgu Nadleśnictwa Oborniki. Wyróżnienia otrzymali:

1. Starosta Powiatu Obornickiego
2. Parafia Miłosierdzia Bożego
3. Szkoła Podstawowa nr. 4 w Obornikach
4. Przedszkole „Bajka”
5. Stowarzyszenie NW-Włóczykije
6. Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA
7. Lokalna Grupa Działania – Kraina Trzech Rzek
8. Koło Łowiecki nr. 52 Szarak
9. Konsorcjum „Puszcza Notecka”