Przejdź do głównej treści

Zaczęło się grzybobranie i leśne dukty zapełniły się samochodami

| Marcin | e Leśnik
foto: Nadleśnictwo Jarosław, Lasy Państwowe
foto: Nadleśnictwo Jarosław, Lasy Państwowe

W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.

Lasy to wspólne dobro, co nie oznacza, że każdy może się tam czuć, jakby był u siebie. Przepisy prawa wprost określają jakimi drogami można się poruszać i gdzie zatrzymywać się i parkować. Czasami na drogach leśnych spotykamy szlabany, nie oznacza to, że teren przed szlabanem jest udostępniony do ruchu, czy postoju! Nieznajomość prawa, nie jest żadnym wytłumaczeniem!

Odpowiednie regulacje znajdujemy w Ustawie o lasach:

Art.  29.  [Ruch pojazdów w lesie]

1.  Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

1a)  Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.

2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

3.  Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:

1) pracowników nadleśnictw;

2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów Państwowych;

3) osób zwalczających pożary oraz osób ratujących życie lub zdrowie ludzkie, w tym podczas akcji ratowniczych z wykorzystaniem psów ratowniczych;

4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz funkcjonariuszy innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny;

4a) pracowników Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz osób wykonujących badania na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w związku z realizacją państwowego monitoringu środowiska;

5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych;

6) właścicieli lasów we własnych lasach;

7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów;

8) pracowników podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.), w związku z wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody;

8a) osób biorących udział w kształceniu kadr dla leśnictwa, w związku z prowadzeniem zajęć szkoleniowych;

9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków Krajobrazowych;

10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu lub inwentaryzację stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.

4.  Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu.

Bezmyślność prowadzi często do niebezpiecznych sytuacji!

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie Nadleśnictwa Jarosław. W niedzielę, 29.09.2024 leśnicy otrzymali zawiadomienie o kobiecie, która złamała nogę podczas poszukiwania grzybów. Leśnicy, po zlokalizowaniu miejsca zdarzenia wezwali karetkę pogotowia. Niestety okazało się, że ratownicy nie mogą dojechać do poszkodowanej, ponieważ droga wjazdowa na tereny leśne została zablokowana przez samochody grzybiarzy. W sytuacji, gdy np. paliłby się las, straż pożarna również nie dojechałaby do pożaru!

Takie sytuacje niestety zdarzają się bardzo często. Leśnicy starają się edukować i informować, ale zbyt często spotykają się z negatywnym odbiorem. Mamy nadzieję, Straż Leśna zaprzestanie informowania i przejdzie do nakładania mandatów.

Gdzie można pozostawić samochód?

Nie zostawiamy samochodu przy drogach leśnych, to nie jest miejsce do parkowania! Należy poszukać stałego parkingu leśnego lub np. leśniczówki, przy której zazwyczaj są parkingi. Dojazdy do leśniczówek są drogami publicznymi lub udostępnionymi do ruchu. Bardzo pomocna jest mapa https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy, jest również wersja mobilna. Bardzo łatwo zlokalizować się w lesie oraz odszukać miejsce parkingowe!

 

Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.