Skip to main content

Polskie drewno do Chin sprzedają prywatne firmy, nie leśnicy!

| Marcin | e Leśnik

Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 

Hasła oczerniające polskich leśników bardzo często cytowane przez polityków i wiele mediów, jakoby Lasy Państwowe dokonują sprzedaży drewna do Chin, były powszechnie wykorzystywane w ostatniej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu. Leśnicy niejednokrotnie prostowali te oszczerstwa, jednak wieloletnia fala hejtu i notoryczne wplątywanie całego środowiska leśnego do polityki powodowały, że w społeczeństwie takie hasła stały się bardzo nośne i chętnie przyswajane.

Faktem jest, że z europejskich portów wypływa do Chin drewno, w tym drewno z Polski. Najwięcej drewna z Europy do Chin wypływa z Niemiec. Z Polski w minionym, 2023 roku wypłynęło około 1 mln m3 drewna. Drewno to sprzedawane jest do Chin przez polskich przedsiębiorców, którzy to drewno kupują między innymi w polskich lasach. To polskie firmy, głównie zajmujące się pośrednictwem sprzedaży drewna są autorami mitycznego eksportu drewna do Państwa Środka, NIE LEŚNICY! 

Lasy Państwowe dostarczają drewno głównie na polski rynek (jedynie 0,03% [trzy setne procenta] stanowi cały bezpośredni eksport). Problem wynika nie z działania Lasów Państwowych, a z działalności polskich firm handlujących, które to prowadzą aktywny handel drewnem z firmami z Chin. Właściciele firm zajmujących się przerobem drewna w Polsce, apelują, aby ten proceder ukrócić. Państwo Środka wcale nie jest liderem eksportu drewna. Na pierwszym miejscu są Niemcy (36% udziału), a dopiero na drugim Chiny (27%). Na kolejnych miejscach są Szwecja oraz inne kraje azjatyckie, takie jak Wietnam czy Indie. (źródło PGL LP)

Leśnicy wyszli z inicjatywą spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Komendy Głównej Policji, Najwyższej Izby Kontroli, Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Wojewody Pomorskiego, urzędów transportowych oraz zarządców portów morskich. Strony nie doszły do żadnych konkretnych propozycji ukrócenia handlu z Chinami. Spotkanie miało miejsce 28.06.2024.

Czy politycy, media i aktywiści wycofają się ze swojej retoryki, w której posądzają Lasy Państwowe o sprzedaż drewna do Chin?

Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.