Przejdź do głównej treści


Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

| Marcin | e Leśnik
foto: Nadleśnictwo Oborniki

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

To jedyny i pierwszy w Polsce las, który powstał w 2015 roku, a sama idea powstała w Kanadzie. Las modelowy nie oznacza idealnej budowy drzew go tworzących, za to jest to szczególny model zarządzania. Istotą tego modelu jest udział społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji, dotyczących zasobów lokalnej przyrody.

Co daje Las modelowy?

  •  Połączenie nauki z praktyką pozwala na rozwój danego obszaru
  •   Buduje wzajemne zaufanie i włącza lokalną społeczność w proces podejmowania decyzji na rzecz najbliższego otoczenia
  • Minimalizuje powstawanie konfliktów w zakresie planowania przestrzennego w lokalnym krajobrazie
  • Wymiana doświadczeń na poziomie krajowym i międzynarodowym

Na świecie mamy 60 Lasów Modelowych zlokalizowanych w 30 krajach na 5 kontynentach a ich obszar obejmuje ponad 70 mln ha lasów i innych gruntów. Gośćmi specjalnymi konferencji są prof. Per Angelstam (Szwedzki Uniwersytet Rolniczy) i pan Petr Cupa (dyrektor rezerwatu biosfery Dolna Morwa), którzy dzielą się wiedzą o Lasach Modelowych w Szwecji i Czechach.

„Gmina Oborniki jest największą gminą w Wielkopolsce. Dzięki partnerstwu w Lesie Modelowym utworzymy w tym roku obszar chronionego krajobrazu przy rzece Wełnie. Będzie to strefa buforowa, chroniąca przyrodę rzeki Wełny przed zabudową. Ponadto dzięki udziałowi w projekcie utworzyliśmy ścieżki Nordic Walking, a też w najbliższym czasie trasy rowerowe tzw. singletracki”- mówi Tomasz Szrama burmistrz Obornik

„Edukacja leśna to niezwykle ważny element pracy w Lesie Modelowym w Czechach. W mojej opinii bardzo ważne jest, by sieć Lasów Modelowych się rozwijała w Europie Środkowej. W Czechach mamy 5 lasów modelowych, które zajmują 922 km2 powierzchni”-powiedział Petr Cupa, dyrektor rezerwatu biosfery Dolna Morwa

„Modelowy Las dotyczy ludzi, czyli nas i te kilka lat pokazuje, że każdy z nas współpracuje z zapałem i mimo różnych wyzwań, efekty tej współpracy przerastają nasze oczekiwania. Dzięki współpracy powstało 6 km szlaków Nordic Walking, 11 km szlaków konnych oraz 2,5 km szlaku dla psich zaprzęgów. Chcemy się dzielić tymi doświadczeniami i mam nadzieję, że ta idea będzie trwać nadal”- powiedział Jacek Szczepanik nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki

źródło: Nadlesnictwo Oborniki

Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.