Skip to main content

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

| Marcin | e Leśnik
foto: Nadleśnictwo Oborniki

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

To jedyny i pierwszy w Polsce las, który powstał w 2015 roku, a sama idea powstała w Kanadzie. Las modelowy nie oznacza idealnej budowy drzew go tworzących, za to jest to szczególny model zarządzania. Istotą tego modelu jest udział społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji, dotyczących zasobów lokalnej przyrody.

Co daje Las modelowy?

  •  Połączenie nauki z praktyką pozwala na rozwój danego obszaru
  •   Buduje wzajemne zaufanie i włącza lokalną społeczność w proces podejmowania decyzji na rzecz najbliższego otoczenia
  • Minimalizuje powstawanie konfliktów w zakresie planowania przestrzennego w lokalnym krajobrazie
  • Wymiana doświadczeń na poziomie krajowym i międzynarodowym

Na świecie mamy 60 Lasów Modelowych zlokalizowanych w 30 krajach na 5 kontynentach a ich obszar obejmuje ponad 70 mln ha lasów i innych gruntów. Gośćmi specjalnymi konferencji są prof. Per Angelstam (Szwedzki Uniwersytet Rolniczy) i pan Petr Cupa (dyrektor rezerwatu biosfery Dolna Morwa), którzy dzielą się wiedzą o Lasach Modelowych w Szwecji i Czechach.

„Gmina Oborniki jest największą gminą w Wielkopolsce. Dzięki partnerstwu w Lesie Modelowym utworzymy w tym roku obszar chronionego krajobrazu przy rzece Wełnie. Będzie to strefa buforowa, chroniąca przyrodę rzeki Wełny przed zabudową. Ponadto dzięki udziałowi w projekcie utworzyliśmy ścieżki Nordic Walking, a też w najbliższym czasie trasy rowerowe tzw. singletracki”- mówi Tomasz Szrama burmistrz Obornik

„Edukacja leśna to niezwykle ważny element pracy w Lesie Modelowym w Czechach. W mojej opinii bardzo ważne jest, by sieć Lasów Modelowych się rozwijała w Europie Środkowej. W Czechach mamy 5 lasów modelowych, które zajmują 922 km2 powierzchni”-powiedział Petr Cupa, dyrektor rezerwatu biosfery Dolna Morwa

„Modelowy Las dotyczy ludzi, czyli nas i te kilka lat pokazuje, że każdy z nas współpracuje z zapałem i mimo różnych wyzwań, efekty tej współpracy przerastają nasze oczekiwania. Dzięki współpracy powstało 6 km szlaków Nordic Walking, 11 km szlaków konnych oraz 2,5 km szlaku dla psich zaprzęgów. Chcemy się dzielić tymi doświadczeniami i mam nadzieję, że ta idea będzie trwać nadal”- powiedział Jacek Szczepanik nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki

źródło: Nadlesnictwo Oborniki

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.