Przejdź do głównej treści

Kangur w Puszczy Zielonce

| MP | e Leśnik
Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.

Pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego, który zarządza częścią Puszczy Zielonki spotkali na swoim terenie kangura! Widok zaskakujący i wprawiający w zdumienie – skąd w środku lasu, w Polsce kangur!!?? Leśnicy podjęli działania mające na celu odwołanie zwierzęcia i przewiezienie kangura do odpowiedniego miejsca, gdzie zostanie otoczony troskliwą opieką. Udało się odszukać właściciela kangura i teraz już tylko trzeba go skutecznie odwołać.

Ta zaskakująca sytuacja stała się pretekstem do dyskusji na temat zachowania się w lesie przez ludzi i ich pupili, a kolejnym wątkiem stała się dyskusja na temat posiadania w domach egzotycznych zwierząt.

Spotkanie w lesie jakiegokolwiek zwierzęcia wymaga od człowieka odpowiedniego zachowania. Bardzo ważne jest, aby maksymalnie unikać puszczania luzem psa, zwłaszcza gdy nie potrafimy go skutecznie odwołać. Z tym ma problem ponad 90% właścicieli, a im mniejszy pies tym właściciele w większym stopniu bagatelizują sprawę. Często do momentu, gdy ich ukochany piesek spotka się z „szablami” dzika i albo zginie, albo musi przejść poważne operacje.

W wypadku napotkania takiego zwierzęcia jak kangur tym bardziej trzeba być uważnym. Zwierzę znajduje się w obcym środowisku, jest zestresowane i przez to tym bardziej niebezpieczne - uderzenie kangura może powalić dorosłą osobę. Spotkanie biegającego luzem psa z kangurem może się skończyć dla psa bardzo źle. Leśnicy z LZD w Murowanej Gośliny apelują o zachowanie ostrożności:

  1. Nie podchodźcie i nie próbujcie dotykać kangura.
  2. Zachowujcie spokojny dystans oraz unikajcie gwałtownych ruchów.
  3. Nie próbujcie go karmić.
  4. Unikajcie kontaktu wzrokowego z kangurem, który może interpretować to jako zagrożenie.

 

Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.