Skip to main content

Kangur w Puszczy Zielonce

| MP | e Leśnik
Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.

Pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego, który zarządza częścią Puszczy Zielonki spotkali na swoim terenie kangura! Widok zaskakujący i wprawiający w zdumienie – skąd w środku lasu, w Polsce kangur!!?? Leśnicy podjęli działania mające na celu odwołanie zwierzęcia i przewiezienie kangura do odpowiedniego miejsca, gdzie zostanie otoczony troskliwą opieką. Udało się odszukać właściciela kangura i teraz już tylko trzeba go skutecznie odwołać.

Ta zaskakująca sytuacja stała się pretekstem do dyskusji na temat zachowania się w lesie przez ludzi i ich pupili, a kolejnym wątkiem stała się dyskusja na temat posiadania w domach egzotycznych zwierząt.

Spotkanie w lesie jakiegokolwiek zwierzęcia wymaga od człowieka odpowiedniego zachowania. Bardzo ważne jest, aby maksymalnie unikać puszczania luzem psa, zwłaszcza gdy nie potrafimy go skutecznie odwołać. Z tym ma problem ponad 90% właścicieli, a im mniejszy pies tym właściciele w większym stopniu bagatelizują sprawę. Często do momentu, gdy ich ukochany piesek spotka się z „szablami” dzika i albo zginie, albo musi przejść poważne operacje.

W wypadku napotkania takiego zwierzęcia jak kangur tym bardziej trzeba być uważnym. Zwierzę znajduje się w obcym środowisku, jest zestresowane i przez to tym bardziej niebezpieczne - uderzenie kangura może powalić dorosłą osobę. Spotkanie biegającego luzem psa z kangurem może się skończyć dla psa bardzo źle. Leśnicy z LZD w Murowanej Gośliny apelują o zachowanie ostrożności:

  1. Nie podchodźcie i nie próbujcie dotykać kangura.
  2. Zachowujcie spokojny dystans oraz unikajcie gwałtownych ruchów.
  3. Nie próbujcie go karmić.
  4. Unikajcie kontaktu wzrokowego z kangurem, który może interpretować to jako zagrożenie.

 

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!

Z lasu wzięte… rowerem po lesie

Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich i stają się coraz częstszym celem wycieczek. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Leśnicy w całej Polsce wychodzą naprzeciw tej grupie użytkowników lasu i zachęcają do skorzystania z bogatej oferty t...

W lasach rozpoczął się okres narodzin.

Na polskich polach, łąkach i lasach zaczynają pojawiać się młode koźlęta saren i cielęta jeleni lub danieli. Co robić gdy spotkamy takie maleństwo w lesie?

Żywica pierwszorzędnym kosmetykiem dla dzików

Leśna kosmetyka w wykonaniu dzików może zadziwić niejedną osobę. Czochranie się o drzewo wcale nie jest zwykłym „drapaniem”.

Co z możliwością odwiedzin Śnieżycowego Jaru?

Pogoda za oknami coraz mocniej przypomina wiosnę, która kojarzy się wielu mieszkańcom naszego regionu z kwitnącymi śnieżycami. Kiedy będzie można w tym roku odwiedzić rezerwat w Uchorowie?