Przejdź do głównej treści


Co z możliwością odwiedzin Śnieżycowego Jaru?

| MP | e Leśnik
foto: Nadleśnictwo Łopuchówko
foto: Nadleśnictwo Łopuchówko

Pogoda za oknami coraz mocniej przypomina wiosnę, która kojarzy się wielu mieszkańcom naszego regionu z kwitnącymi śnieżycami. Kiedy będzie można w tym roku odwiedzić rezerwat w Uchorowie?

W obecnej chwili śnieżyce dopiero zaczynają sporadycznie przebijać się przez warstwę liści, do kwitnienia jeszcze bardzo daleko. Pojawiła się jednak informacja o braku możliwości odwiedzania w tym roku rezerwatu Śnieżycowy Jar – dementujemy tą informację, rezerwat będzie dostępny na tych samych zasadach jak co roku.

Należy pamiętać, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar położony jest na terenie aktywnego poligonu wojskowego, na którym na co dzień obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu przez 7 dni w tygodniu. Informacja o możliwości odwiedzania rezerwatu będzie publikowana przez Nadleśnictwo Łapuchówko, na bieżąco, na profilu społecznościowym oraz stronie www! Tymczasem zachęcamy do poszukiwania ranników w okolicy Radojewa.

 

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.