Przejdź do głównej treści

Z lasu wzięte … Święto Lasu

Zajmuje się hodowlą, ochroną lasu i przyrody, pozyskaniem drewna, edukacją i turystyką. Sprawdza stan dróg, czuwa nad lasem w okresie wzmożonego zagrożenia pożarami i nie tylko. Spędza czas przed komputerem i w terenie. Gdy trzeba, bierze do ręki kamerę, operuje dronem, a nawet zostaje ... rysiem. Kto to taki?

Leśnik, bo o nim mowa, to osoba posiadająca wykształcenie leśne. Może pracować np. w Lasach Państwowych, zajmując najróżniejsze stanowiska. Leśnik może być referentem, czyli pracownikiem biurowym, który odpowiada za określoną tematykę dotyczącą gospodarki leśnej. Może być również specjalistą Służby Leśnej, czyli mieć prawo do noszenia munduru i dystynkcji służbowych.

Leśnikami są również pracownicy terenowi, czyli leśniczowie i podleśniczowie, odpowiedzialni za określony fragment lasu – leśnictwo. Nie zapominajmy także o nadleśniczym, zastępcy nadleśniczego i inżynierze nadzoru. Wszyscy bez wyjątku dbają o lasy, których powierzchnia systematycznie się powiększa. Troska o lasy, wymaga szerokiej wiedzy, odpowiedzialności i rozwagi. Uczy szacunku do przyrody. Być może mieliście okazję spotkać obornickich leśników kupując drewno lub sadzonki, wybierając najpiękniejsze bożonarodzeniowe drzewko na rynku, czy podczas edukacyjnych festynów.

Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ 12 lipca wspominaliśmy osobę świętego Jana Gwalberta, patrona leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi pracujących w lesie. Tego dnia ze szczególną uwagą kierujemy swoje oczy na tych, którzy w lesie pracują i którym las jest bliski. My zachęcamy jednak, by na las spojrzeć w każdy dzień roku i odwiedzać go bez względu, czy słupek rtęci pokazuje temperatury powyżej czy poniżej zera. Spotkajmy się w lesie!

DSC00295 002

 

Susza, duża dostępność łatwopalnego materiału oraz ludzka głupota są głównymi przyczynami pożarów lasów. 
Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?