Skip to main content


Z lasu wzięte … Święto Lasu

Zajmuje się hodowlą, ochroną lasu i przyrody, pozyskaniem drewna, edukacją i turystyką. Sprawdza stan dróg, czuwa nad lasem w okresie wzmożonego zagrożenia pożarami i nie tylko. Spędza czas przed komputerem i w terenie. Gdy trzeba, bierze do ręki kamerę, operuje dronem, a nawet zostaje ... rysiem. Kto to taki?

Leśnik, bo o nim mowa, to osoba posiadająca wykształcenie leśne. Może pracować np. w Lasach Państwowych, zajmując najróżniejsze stanowiska. Leśnik może być referentem, czyli pracownikiem biurowym, który odpowiada za określoną tematykę dotyczącą gospodarki leśnej. Może być również specjalistą Służby Leśnej, czyli mieć prawo do noszenia munduru i dystynkcji służbowych.

Leśnikami są również pracownicy terenowi, czyli leśniczowie i podleśniczowie, odpowiedzialni za określony fragment lasu – leśnictwo. Nie zapominajmy także o nadleśniczym, zastępcy nadleśniczego i inżynierze nadzoru. Wszyscy bez wyjątku dbają o lasy, których powierzchnia systematycznie się powiększa. Troska o lasy, wymaga szerokiej wiedzy, odpowiedzialności i rozwagi. Uczy szacunku do przyrody. Być może mieliście okazję spotkać obornickich leśników kupując drewno lub sadzonki, wybierając najpiękniejsze bożonarodzeniowe drzewko na rynku, czy podczas edukacyjnych festynów.

Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ 12 lipca wspominaliśmy osobę świętego Jana Gwalberta, patrona leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi pracujących w lesie. Tego dnia ze szczególną uwagą kierujemy swoje oczy na tych, którzy w lesie pracują i którym las jest bliski. My zachęcamy jednak, by na las spojrzeć w każdy dzień roku i odwiedzać go bez względu, czy słupek rtęci pokazuje temperatury powyżej czy poniżej zera. Spotkajmy się w lesie!

DSC00295 002

 

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!

Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.