fbpx

Nadleśnictwo Oborniki. Las się żyje!

foto: Canva, Bożena Kubiak

Marzyłeś kiedyś by być poszukiwaczem skarbów, łamaczem szyfrów albo odkrywcą nieznanego? Mamy coś dla Ciebie! 23 kwietnia w Nadleśnictwie Oborniki odbędzie się geocachingowy event! Nie wiesz o co chodzi? Przyjdź i poznaj podstawy geocachingu - turystyki XXI wieku, a przy okazji dowiedz się co nieco o lesie.

Geocaching to coraz bardziej zyskująca na popularności forma aktywności na świeżym powietrzu, która może sprawić, że poczujesz się, jak prawdziwy Indiana Jones. Co przyciąga ludzi do tego rodzaju aktywności? Dla jednych to zabawa w detektywa, dla innych sposób na zwiedzanie świata w nieszablonowy sposób, dla niektórych adrenalina i współzawodnictwo. Jednak jedno jest pewne – dla wszystkich poszukiwaczy Geocaching jest świetną rozrywką, obfitującą w niezapomniane przygody i wyzwania. A wszystko to ujęte jest w formę gry terenowej, przeznaczonej dosłownie dla każdego.

„Mówiąc krótko: chodzi o znalezienie tego, co ktoś inny ukrył! Wyobraźcie sobie, że codziennie mijacie dziesiątki miejsc i nawet nie podejrzewacie, że kryją w sobie tajemnice. Ławka w parku, przystanek autobusowy, rynna, spróchniały pieniek, przydrożny kamień, a nawet (sztuczna) guma do żucia. Wszystko to może służyć jako ukrycie ‘kesza’.

 Głównym celem zakładania nowych skrytek jest pokazanie ciekawego miejsca, opowiedzenie interesującej historii, podzielenie się tym, co przyciągnęło naszą uwagę. Mogą to być walory przyrodnicze, piękne widoki, a nawet nasze osobiste skojarzenia.

 Żeby uczestniczyć w zabawie, wystarczy mieć tylko telefon, Internet i odrobinę wytrwałości. No i żyłka detektywistyczna też się przyda” mówi Pani Bożena Kubiak, doświadczona keszerka, aktywnie propagująca geocaching.

Event w Dechę plakat 2 002

W Geocachingu istnieje wiele typów keszy. Obowiązują też pewne zasady, o których należy pamiętać, by zapewnić sobie i współuczestnikom zabawy bezpieczeństwo.

Skąd czerpać wiedzę o Geocachingu i jego zasadach? Można je znaleźć na stronie międzynarodowego serwisu geocaching.com, który stanowi także bazę keszy umiejscowionych w ponad 200 krajach.   

My mamy jednak również inną, wyjątkowo atrakcyjną propozycję.  

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zacząć przygodę z "keszowaniem" lub macie już jakieś doświadczenie, ale chcielibyście bardziej zgłębić temat, zapraszamy Was na event, który odbędzie się 23 kwietnia w Nadleśnictwie Oborniki.

Nie zabraknie tam różnych leśnych aktywności z udziałem drewna. Opowiemy, jak ma się sprawa z kleszczami i jak zmniejszyć ryzyko ich złapania. Będzie można sprawdzić również swoją leśną wiedzę o drzewach i zwierzętach. Na miejscu czekać będą też warsztaty związane z drewnem, a dla najmłodszych kącik artystyczny. 

Zaczynamy o godzinie 11:00 i aż do 14:00 będziemy wypełniać Wasz czas mnóstwem atrakcji:

- pogadanki o geocachingu i lesie

- warsztaty z pirografii

- konkursy m.in. Mistrz Szybkiego Cięcia

- leśny poczęstunek

- gry i zabawy (nie tylko) dla dzieci

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!