Przejdź do głównej treści


Z lasu wzięte…. zdrowy klimat

Co jakiś czas różne media donoszą, że Las Palmas w Hiszpanii to jedno z miast, w którym panuje najlepszy klimat na świecie. Najlepszy nie oznacza w tym wypadku ani najcieplejszy, ani najbardziej słoneczny.

Chodzi tu o klimat najbardziej optymalny, taki, w którym człowiek czuje się po prostu dobrze. Czyli temperatura około 20 stopni, odpowiednia wilgotność powietrza i ilość światła słonecznego. Obok Las Palmas wymieniane jest także chilijskie miasto Vina del Mar. Czy rzeczywiście tylko u wybrzeży oceanów można poczuć się dobrze i nie pozostaje nam nic innego jak spakowanie walizki ?

Nic bardziej mylnego. Na wyciągnięcie ręki mamy alternatywę. Taką bez przeprowadzki. Wyobraźmy sobie las. I kolor zielony, który uspokaja, łagodzi stres, inspiruje i daje nadzieję. Wielu naukowców nazywa las „naturalnym antydepresantem”, ponieważ udowodniono, że spacer wśród drzew i oddychanie leśnym powietrzem obniża poziom stresu, pobudza produkcję „hormonów szczęścia”, a także mobilizuje nasz układ odpornościowy. Poszukując równowagi w coraz szybciej pędzącym świecie intuicyjnie kierujemy nasze kroki ku naturze. Pobliski park na początek wystarczy, a nasz organizm z pewnością odwdzięczy nam się, gdy zaplanujemy regularną rekreację w lesie.

Japończycy, wykorzystując wiedzę na temat niezwykłych właściwości leśnego mikroklimatu już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku praktykują tzw. Shinrin-Yoku, czyli kąpiele leśne. Więcej! Stanowią one część ogólnokrajowego programu poprawy zdrowia Japończyków i mają na celu niwelować stres doświadczany w pracy. Obecnie w Japonii istnieje ponad sześćdziesiąt ośrodków i tras do praktykowania kąpieli leśnych. Mimo, iż ośrodków tego typu próżno szukać na mapie Nadleśnictwa Oborniki, istnieje szereg ścieżek, szlaków pieszych i rowerowych oraz miejsc, które warto odwiedzić i oddać się błogiemu lenistwu. A jeśli wolicie bardziej aktywną formę odpoczynku, a do tego macie dzieci, z pewnością spodoba się Wam poszukiwanie „skarbów”, czyli keszy serii Zielone Las Story, do czego nieustannie zachęcamy!

Jednym ze starych zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową było połykanie pączków gałązki wierzbowej, tzw. bazi, co miało zapobiegać chorobom płuc, gardła i wszelkim boleściom. Do połykania bazi nie zachęcamy, ale chłonięcie całym sobą leśnej atmosfery z pewnością podniesie nas na duchu – bez względu czy będzie to las w letniej odsłonie, czy w jesiennych barwach. Bo w lesie, jak nigdzie indziej w pobliżu, panuje zdrowy klimat.

 

 

Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.