Skip to main content

Z lasu wzięte…. zdrowy klimat

Co jakiś czas różne media donoszą, że Las Palmas w Hiszpanii to jedno z miast, w którym panuje najlepszy klimat na świecie. Najlepszy nie oznacza w tym wypadku ani najcieplejszy, ani najbardziej słoneczny.

Chodzi tu o klimat najbardziej optymalny, taki, w którym człowiek czuje się po prostu dobrze. Czyli temperatura około 20 stopni, odpowiednia wilgotność powietrza i ilość światła słonecznego. Obok Las Palmas wymieniane jest także chilijskie miasto Vina del Mar. Czy rzeczywiście tylko u wybrzeży oceanów można poczuć się dobrze i nie pozostaje nam nic innego jak spakowanie walizki ?

Nic bardziej mylnego. Na wyciągnięcie ręki mamy alternatywę. Taką bez przeprowadzki. Wyobraźmy sobie las. I kolor zielony, który uspokaja, łagodzi stres, inspiruje i daje nadzieję. Wielu naukowców nazywa las „naturalnym antydepresantem”, ponieważ udowodniono, że spacer wśród drzew i oddychanie leśnym powietrzem obniża poziom stresu, pobudza produkcję „hormonów szczęścia”, a także mobilizuje nasz układ odpornościowy. Poszukując równowagi w coraz szybciej pędzącym świecie intuicyjnie kierujemy nasze kroki ku naturze. Pobliski park na początek wystarczy, a nasz organizm z pewnością odwdzięczy nam się, gdy zaplanujemy regularną rekreację w lesie.

Japończycy, wykorzystując wiedzę na temat niezwykłych właściwości leśnego mikroklimatu już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku praktykują tzw. Shinrin-Yoku, czyli kąpiele leśne. Więcej! Stanowią one część ogólnokrajowego programu poprawy zdrowia Japończyków i mają na celu niwelować stres doświadczany w pracy. Obecnie w Japonii istnieje ponad sześćdziesiąt ośrodków i tras do praktykowania kąpieli leśnych. Mimo, iż ośrodków tego typu próżno szukać na mapie Nadleśnictwa Oborniki, istnieje szereg ścieżek, szlaków pieszych i rowerowych oraz miejsc, które warto odwiedzić i oddać się błogiemu lenistwu. A jeśli wolicie bardziej aktywną formę odpoczynku, a do tego macie dzieci, z pewnością spodoba się Wam poszukiwanie „skarbów”, czyli keszy serii Zielone Las Story, do czego nieustannie zachęcamy!

Jednym ze starych zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową było połykanie pączków gałązki wierzbowej, tzw. bazi, co miało zapobiegać chorobom płuc, gardła i wszelkim boleściom. Do połykania bazi nie zachęcamy, ale chłonięcie całym sobą leśnej atmosfery z pewnością podniesie nas na duchu – bez względu czy będzie to las w letniej odsłonie, czy w jesiennych barwach. Bo w lesie, jak nigdzie indziej w pobliżu, panuje zdrowy klimat.

 

 

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.