Skip to main content

Czy kukułka już Ciebie „okukała”

| MP | e Leśnik

Kukanie kukułki ma w naszej tradycji wiele znaczeń, szczególnie w okresie wiosny. Najczęściej pierwsze kukułki słychać w maju!

Jeżeli pierwsza, usłyszana przez nas wiosną kukułka okuka nas w momencie, kiedy posiadamy przy sobie pieniądze, zapewnimy sobie finansową stabilizację. Wróżba dotyczy okresu do kolejnego roku. Tak więc wiosną rozsądnie jest nosić przy sobie pieniądze i złapać się za nie w momencie gdy słyszymy pierwsze kukanie. Ci, którzy nie mieli się za co złapać, będą przez dwanaście miesięcy biedować. 

Kukanie kukułek pozwala uzyskać również inne wróżby, np. panny pytały kukułkę, kiedy wyjdą za mąż (jedno kuknięcie równało się rokowi oczekiwania), młode mężatki – ile będą miały dzieci, a cała reszta – ile lat życia jej pozostało.

Poniżej kukanie bieszczadzkiej kukułki ?

 

Sadzenie lasu – zielonym do góry!

Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!