Skip to main content

Polski leśnik prowadził sesję ONZ

| MP | e Leśnik

Lasów w zrównoważonym rozwoju naszej planety mają ogromna rangę. Trwa właśnie czterodniowa sesja United Nations Forum on Forests, którą w dniu dzisiejszym prowadził Polak.

W trakcie czterodniowej sesji United Nations Forum on Forests podejmowane są bardzo ważne tematy mające wpływ na globalna politykę leśną. W sesji uczetniczy ponad 20 przedstawicieli z całego świata. Sesja prowadzona jest online z powodu pandemii. Dzisiejsze obrady po raz pierwszy w historii poprowadził Polak, Wielkopolanin i leśnik Tomasz Markiewicz nadleśniczy Nadleśnictwa Łapuchówko.

Tematy dzisiejszej sesji:

  1. Priorytety tematyczne na okres dwuletni 2021-2022 wspierające realizację planu strategicznego ONZ dla lasów na lata 2017- 2030.
  2. Powiazania miedzy globalnymi celami i celami dotyczącymi lasów, a celami zrównoważonego rozwoju, które są̨ przedmiotem przeglądu na forum politycznym wysokiego szczebla poświęconym zrównoważonemu rozwojowi w 2021r.
  3. Prace nad globalnymi ramami różnorodności biologicznej po 2020r. i innymi międzynarodowymi wydarzeniami związanymi z lasami.

Prace związane z lasami są bardzo ważne, żyjemy w kraju, w którym nie ma realnego zagrożenia istnienia lasów. Niestety w wielu innych miejscach na ziemi w lasach prowadzi się gospodarkę rabunkowa i wylesia się ogromne obszary. To są  wyzwania jakie stoją przez rządami wielu państw i przed ONZ.

Według raportów światowych:

  1. Każdego roku z naszego globu znika 10mln lasów – to troszkę więc niż to co mamy w Polsce (ok. 9,2 mln ha)!
  2. 12 biliona ludzi czerpie dochód TYLKO z produktów leśnych ,
  3. 252 mln ludzi żyjących z lasu, żyje za mniej niż 1,25 dolara am/dziennie,
  4. 40% ekstremalnie biednych ludzi jest uzależnionych od lasów.

Uczestnictwo Polaka, polskiego leśnika w pracach forum ONZ dla lasów, świadczy o ogromnym uznaniu dla tego co mamy w Polsce i tego jak prowadzona jest w naszym kraju gospodarka leśna.

Tomasz Markiewicz - przedstawiciel Europy w UN Forum on Forests w trakcie prowadzeni sesji. (foto:RDLP Poznań)

T.Markiewicz sesja ONZ 2 foto RDLP Poznań

foto: RDLP w Poznaniu

 

Sadzenie lasu – zielonym do góry!

Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!