Skip to main content

W lasach pojawiły się już małe dziki.

| MP | e Leśnik
foto: www.facebook.com/zdrojowagora
foto: www.facebook.com/zdrojowagora

Leśnicy zaobserwowali w okolicy Piły, pierwsze w tym roku prosiaki dzika, to stanowczo za wcześnie.

Zimno dziś, bo 9 stopni mrozu. Jak tu się przed nim ochronić, kiedy ma się dopiero dni kilka życia za sobą?” - taki opis znajdziemy pod filmem wykonanym przez leśników z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

Ruja (huczka)dzików odbywa się w końcu listopada, w grudniu, a nawet w styczniu (trwa 4-5 tygodni. Locha prosi się po 4 miesiącach, a więc standardowo przypadać to powinno na drugą połowę marca, kwiecień lub początek maja. W jednym miocie rodzi się przeważnie 4-6 prosiąt, w przypadku starszych loch może być ich także 8 do 9 sztuk. Miejsce, jakie wybiera locha do proszenia to przeważnie leśna gęstwina, barłóg wyścielony mchem, liśćmi i gałązkami drzew iglastych, zwłaszcza świerczyną. Warchlaki przebywają w tym miejscu przez blisko 2 tygodnie, a później chodzą krok w krok za matką.

Przed nami jeszcze zapowiadane lutowe mrozy, jak do tej pory małe dziki trzymają się w niezłej kondycji.

 

Foto: www.facebook.com/zdrojowagora

 

Sadzenie lasu – zielonym do góry!

Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!