Skip to main content

W lasach pojawiły się już małe dziki.

| MP | e Leśnik
foto: www.facebook.com/zdrojowagora
foto: www.facebook.com/zdrojowagora

Leśnicy zaobserwowali w okolicy Piły, pierwsze w tym roku prosiaki dzika, to stanowczo za wcześnie.

Zimno dziś, bo 9 stopni mrozu. Jak tu się przed nim ochronić, kiedy ma się dopiero dni kilka życia za sobą?” - taki opis znajdziemy pod filmem wykonanym przez leśników z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

Ruja (huczka)dzików odbywa się w końcu listopada, w grudniu, a nawet w styczniu (trwa 4-5 tygodni. Locha prosi się po 4 miesiącach, a więc standardowo przypadać to powinno na drugą połowę marca, kwiecień lub początek maja. W jednym miocie rodzi się przeważnie 4-6 prosiąt, w przypadku starszych loch może być ich także 8 do 9 sztuk. Miejsce, jakie wybiera locha do proszenia to przeważnie leśna gęstwina, barłóg wyścielony mchem, liśćmi i gałązkami drzew iglastych, zwłaszcza świerczyną. Warchlaki przebywają w tym miejscu przez blisko 2 tygodnie, a później chodzą krok w krok za matką.

Przed nami jeszcze zapowiadane lutowe mrozy, jak do tej pory małe dziki trzymają się w niezłej kondycji.

 

Foto: www.facebook.com/zdrojowagora

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.