Przejdź do głównej treści

Polski leśnik w Prezydium Forum ds. lasów ONZ

| MP | e Leśnik
Foto: RDLP w Poznaniu
Foto: RDLP w Poznaniu

Na początku grudnia dotarła do Polski informacja o nominowaniu Polaka do Prezydium Forum ds. Lasów Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNFF), jest nim pan Tomasz Markiewicz, obecnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko.

Forum ONZ ds. lasów jest prestiżową organizacją o globalnym oddziaływaniu. Nominacja polskiego leśnika do ścisłego zarządu to nobilitacja i okazanie uznania, jakim cieszą się polscy leśnicy na świecie.

Biuro UNFF składa się z jednego przewodniczącego i czterech wiceprzewodniczących zgodnie z zasadą sprawiedliwego podziału geograficznego. Członkowie Prezydium wybierani są na koniec każdej sesji UNFF spośród członków UNFF. Obecnie mamy w niej przedstawiciela z Australii, Iranu, Surinamu i Polski.

Forum o Lasach Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNFF) zostało ustanowione przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ w październiku 2000 r. Jest ono organem pomocniczym, którego głównym celem jest promowanie zarządzania, ochrony i zrównoważony rozwój wszystkich lasów i wzmocnienie długoterminowego zaangażowania politycznego w tym celu, w oparciu o Deklarację z Rio, Agendę 21, wyniki procesów politycznych oraz założenia zrównoważonej strategii leśnej Narodów Zjednoczonych 2030.

Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 27 kwietnia 2017 r. przyjęło pierwszy w historii strategiczny plan ONZ dotyczący lasów na lata 2017–2030. Plan strategiczny zapewnia globalne ramy dla działań na wszystkich poziomach, które mają na celu zrównoważone zarządzanie wszystkimi rodzajami lasów i drzew poza lasami, oraz powstrzymanie wylesiania i degradacji lasów.

Pan Tomasz Markiewicz jest pierwszym Polakiem, który został wybrany do Prezydium UNFF. Ekolog oddany ochronie lasu, wielbiciel przyrody i leśnik, nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko, Lasy Państwowe

Tomasz Markiewicz jest ściśle związany z naszym regionem, w swojej zawodowej historii pracował w Nadleśnictwie Czerwonak, Nadleśnictwie Pniewy i obecnie w Nadleśnictwie Łopuchówko. Absolwent Uniwersytetu Poznańskiego, Wydziału Leśnego od 24 lat zawodowo związany z lasami.

Dodatkowo:

  • W latach 2016-2020 pełnił funkcję dyrektora RDLP w Poznaniu.
  • Od 2013 wiceprezydent Union of European Foresters (UEF) – największej i najstarszej organizacji skupiającej 80 tysięcy leśników z 25 krajów Europy.
  • Od 2014 roku uczestnik procesu Forest Europe.
  • Ponadto członek grupy doradczej Forestry and Cork działającej przy Komisji Europejskiej.
  • Jest członkiem rad naukowych Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu  i Wielkopolskiego Parku Narodowego
  • Przewodniczy Radzie Uczelni Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Więcej informacji o UNFF znajduje się na stronie https://www.un.org/esa/forests/forum/bureau/unff-16-17/index.html

Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.