Skip to main content

Lasy robią klimat!

| Nadleśnictwo Oborniki | e Leśnik

Z lasu wzięte… Kolejna kampania edukacyjna Nadleśnictwa Oborniki ruszyła!  

Przez 18 miesięcy będziemy mówili do Was: Lasy robią klimat! W ramach kampanii zobaczymy m.in. cykl billboardów i filmy w telewizjach, zostanie również otwarta nowoczesna sala edukacyjna dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami, dla Seniorek i Seniorów!

Kampania oparta jest na czterech filarach tematycznych, poruszać będzie kwestie zmian klimatycznych, problemów z wodą, zwrócimy uwagę na to, że każdy z nas korzysta z lasów, drewna i pracy leśników.

To co najważniejsze i to co jest wspólne dla naszych kampanii to to, że przekaz kierujemy do różnych grup wiekowych. Inaczej będziemy mówili do dzieci i młodzieży, inaczej do dorosłych. Wszystko po to, żebyśmy wspólnie zmieniali sposób myślenia i jeszcze bardziej dbali o środowisko w którym żyjemy. I w skali gminy i w skali świata – zaznacza prowadzący kampanię zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Jarosław Bator.

Kampanię rozpoczęła akcja billboardowa. Pierwsze plakaty pojawiły się już w Obornikach i pod Szamotułami przy drodze krajowej nr 11 oraz wojewódzkich 178 i 185. Na pierwszym z nich zachęcamy by poczuć #rodzinnyklimat. A najlepiej można to zrobić po prostu … w lesie. Warto dostrzec jako olbrzymie znaczenie mają wspólne, rodzinne spacery do lasu. To nie to samo co wędrówka po parku czy miejskimi uliczkami. Kontakt z przyrodą poprawia nasze samopoczucie, łagodzi wszelkie napięcia i stresy i wzmacnia więzi rodzinne. Lasem można się po prostu zachwycić.

Za działania w pierwszej edycji kampanii „Windą do lasu” Nadleśnictwo Oborniki otrzymało dwie nagrody na V Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 celów” – drugie miejsce w kategorii „Samorządy” oraz nagrodę publiczności. Ponadto nasza praca została doceniona na szczeblu krajowym. Otrzymaliśmy EKOLAUR – najwyższą nagrodę przyznawaną przez Polską Izbę Ekologii w kategorii Edukacja Ekologiczna. Wszystkie działania pierwszej edycji kampanii, która trwała od początku 2018 roku do połowy 2019 r. dotarły do blisko 100 tysięcy odbiorców. Dziękujemy, że byliście z nami!

Kampania pierwszej i drugiej edycji projektu jest finansowana ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Druga odsłona działań leśników potrwa do połowy 2022 roku. Koniecznie śledźcie nasz profil na Facebook’u, żeby być na bieżąco.

(tekst: Jarosław Bator, zastępca Nadleśniczego, foto N-ctwo Oborniki)

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.