Skip to main content

Kania kontra muchomor sromotnikowy

| MP | e Leśnik
kania, foto KK
kania, foto KK

Od rana w lesie widać spory ruch, przepiękna pogoda zachęca do poszukiwania grzybów. Jednym z chętniej znajdowanych grzybów jest popularna „sowa”.

Jednym z najbardziej poszukiwanym grzybem jest popularnie nazywana „sową” grzyb o nazwie czubajka kania. Ten dość popularny w naszych lasach grzyb posiada wiele zalet. Smakoszey twierdzą, że odpowiednio przyrządzone zastępują legendarnego "schabowego" a są również osoby, które twierdzą, że są smaczniejsze od „schabowego”. Przyrządzenie ich jest bardzo proste. Kapelusze kań obtaczamy w jajku, mące, z odrobiną soli i pieprzu. Smażymy na oleju i już. Nóżki można wysuszyć, rozetrzeć bądź zmielić. Będą doskonałą przyprawą do potraw wymagających grzybowego akcentu smakowego.

Kanie lubią rosnąć w trawie przy drogach, zabudowaniach na uprawach leśnych. Często zajmują te same miejsca przez wiele lat.

Czubajka kania bywa mylona z śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym. Jak je odróżnić?

KAPELUSZ: u dojrzałej kani jest płaski z garbkiem na środku (u młodych jajowaty), o chropowatej, łuszczącej się powierzchni z charakterystycznymi brązowymi plamkami. Młode kanie można po zebraniu włożyć trzonem do wody. Spowoduje to, że kapelusz się otworzy i będziemy mogli na pewno rozpoznać gatunek. SROMOTNIK ma gładki kapelusz w kolorze oliwkowozielonym, lekko opalizujący.

BLASZKI: u kani są beżowe nie dorastają do trzonu, u sromotnika białe zrośnięte z trzonem.

NÓŻKA: u kani jest smukła i długa, z zygzakowatym wzorem (w środku pusta, na dole z bulwą wyrastająca z ziemi z śladami grzybki na całej bulwie), u sromotnika - gładka, z bulwą gładką u góry, u nasady trzonu.

TRZON: kani na ruchomy pierścień, sromotnik ma pierścień kołnierzykowaty i zwisający.

ZAPACH: u kani jest grzybowy, u sromotnika słodkawy i lekko mdły.

kania konta muchomor

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.