Skip to main content

Kania kontra muchomor sromotnikowy

| MP | e Leśnik
kania, foto KK
kania, foto KK

Od rana w lesie widać spory ruch, przepiękna pogoda zachęca do poszukiwania grzybów. Jednym z chętniej znajdowanych grzybów jest popularna „sowa”.

Jednym z najbardziej poszukiwanym grzybem jest popularnie nazywana „sową” grzyb o nazwie czubajka kania. Ten dość popularny w naszych lasach grzyb posiada wiele zalet. Smakoszey twierdzą, że odpowiednio przyrządzone zastępują legendarnego "schabowego" a są również osoby, które twierdzą, że są smaczniejsze od „schabowego”. Przyrządzenie ich jest bardzo proste. Kapelusze kań obtaczamy w jajku, mące, z odrobiną soli i pieprzu. Smażymy na oleju i już. Nóżki można wysuszyć, rozetrzeć bądź zmielić. Będą doskonałą przyprawą do potraw wymagających grzybowego akcentu smakowego.

Kanie lubią rosnąć w trawie przy drogach, zabudowaniach na uprawach leśnych. Często zajmują te same miejsca przez wiele lat.

Czubajka kania bywa mylona z śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym. Jak je odróżnić?

KAPELUSZ: u dojrzałej kani jest płaski z garbkiem na środku (u młodych jajowaty), o chropowatej, łuszczącej się powierzchni z charakterystycznymi brązowymi plamkami. Młode kanie można po zebraniu włożyć trzonem do wody. Spowoduje to, że kapelusz się otworzy i będziemy mogli na pewno rozpoznać gatunek. SROMOTNIK ma gładki kapelusz w kolorze oliwkowozielonym, lekko opalizujący.

BLASZKI: u kani są beżowe nie dorastają do trzonu, u sromotnika białe zrośnięte z trzonem.

NÓŻKA: u kani jest smukła i długa, z zygzakowatym wzorem (w środku pusta, na dole z bulwą wyrastająca z ziemi z śladami grzybki na całej bulwie), u sromotnika - gładka, z bulwą gładką u góry, u nasady trzonu.

TRZON: kani na ruchomy pierścień, sromotnik ma pierścień kołnierzykowaty i zwisający.

ZAPACH: u kani jest grzybowy, u sromotnika słodkawy i lekko mdły.

kania konta muchomor

 

Sadzenie lasu – zielonym do góry!

Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!