fbpx

Katastrofa, która nie chce się skończyć!

Wiele osób z Polski oglądając zdjęcie czy poniższy film od razu zabierze się do krytykowania leśników, problem w tym, że prezentowana sytuacja dotyczy lasów z ternu Nadrenia Północna-Westfalia w Niemczech.

Trzeci rok z rzędu tamtejsze lasy cierpią z powodu ekstremalnej suszy. Ta susza sprawia, że drzewa zamierają, a ostatecznie dobijają je szkodliwe owady. 

Obecnie te zjawiska nie ograniczają się już tylko do świerka. W północnych terenach Niemiec, lasy bukowe umierają również na pniu. I to, mimo że jest to gatunek drzew, który jest naturalny dla tych rejonów. Oznacza to, że także gatunek drzew, który tu jest pierwotnie, nie ma jak przeciwstawić się obecnej suszy, podobnie dzieje się z innymi liściastymi gatunkami drzew.

Kiedy świerk został posadzony na tych terenach dawno temu, panował tam jeszcze zupełnie inny klimat, a ukrytym motywem przy sadzeniu monokultur świerkowych było zaopatrzenie w surowce drzewne dla kolejnych pokoleń. Teraz zamieranie świerka powoduje znaczne zachwianie w zaopatrzeniu lokalnego przemysłu w drewno. Wiele produktów codziennego użytku, wymagających drewna o lepszych parametrach, nie będzie już produkowane w obecny sposób. Również świat roślin i zwierząt się zmieni.

Obecnie niemieccy leśnicy pracują nas strategią zachowania zasobów leśnych na kolejne 50 – 100 lat.

 

 

Foto: https://www.facebook.com/RegionalforstamtSoestSauerland