Skip to main content

Katastrofa, która nie chce się skończyć!

| MP | e Leśnik

Wiele osób z Polski oglądając zdjęcie czy poniższy film od razu zabierze się do krytykowania leśników, problem w tym, że prezentowana sytuacja dotyczy lasów z ternu Nadrenia Północna-Westfalia w Niemczech.

Trzeci rok z rzędu tamtejsze lasy cierpią z powodu ekstremalnej suszy. Ta susza sprawia, że drzewa zamierają, a ostatecznie dobijają je szkodliwe owady. 

Obecnie te zjawiska nie ograniczają się już tylko do świerka. W północnych terenach Niemiec, lasy bukowe umierają również na pniu. I to, mimo że jest to gatunek drzew, który jest naturalny dla tych rejonów. Oznacza to, że także gatunek drzew, który tu jest pierwotnie, nie ma jak przeciwstawić się obecnej suszy, podobnie dzieje się z innymi liściastymi gatunkami drzew.

Kiedy świerk został posadzony na tych terenach dawno temu, panował tam jeszcze zupełnie inny klimat, a ukrytym motywem przy sadzeniu monokultur świerkowych było zaopatrzenie w surowce drzewne dla kolejnych pokoleń. Teraz zamieranie świerka powoduje znaczne zachwianie w zaopatrzeniu lokalnego przemysłu w drewno. Wiele produktów codziennego użytku, wymagających drewna o lepszych parametrach, nie będzie już produkowane w obecny sposób. Również świat roślin i zwierząt się zmieni.

Obecnie niemieccy leśnicy pracują nas strategią zachowania zasobów leśnych na kolejne 50 – 100 lat.

 

 

Foto: https://www.facebook.com/RegionalforstamtSoestSauerland

 

Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.