Przejdź do głównej treści


Z lasu wzięte… las daje pracę

OBORNIKI. LAS DAJE PRACĘ. Nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że las jest siedzibą firmy. Firmy w której pracuje bardzo wiele osób i to nie tylko tych zatrudnionych w Lasach Państwowych.

Las od zawsze odgrywał ogromną rolę w życiu człowieka. W średniowieczu ludność pozyskiwała płody runa rolnego (obecnie nadal stanowią podstawę utrzymania dla niejednej rodziny), trudniła się myślistwem, rybołówstwem i bartnictwem. Nieco później, w IV- V w. we Francji, rozpoczęto żywicowanie drzew, a w XV ruszyła produkcja papieru. XVIII w. odznaczył się rozwojem stolarstwa i mebli giętych, a więc znacznym zapotrzebowania na drewno. Spowodowało to konieczność zwiększenia ilości osób pozyskujących surowiec z lasu. Zwłaszcza, że cieśla, stolarz, kołodziej (wyrabiał drewniane wozy i koła), bednarz (wyrób drewnianych naczyń, beczek), gontarz (wytwarzanie  drewnianych pokryć dachowych) czy smolarz (wytwarzanie węgla drzewnego) nie wyobrażali sobie pracy bez odpowiedniego kawałka drewna. Jednak droga drewna z lasu do zakładu była długa; potrzebni byli wozacy i flisacy, którzy zajmowali się spławem rzecznym. W latach 1854- 1856 Wisłą i jej odpływami spławiono 113,7 tys. ton drewna materiałowego. Zaznaczyć należy, że wówczas do ścinki używano narzędzi ręcznych- siekier. Pierwsze grupy stałych robotników pojawiły się pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Nastąpił rozwój techniki  prace wykonywane ręcznie zastąpiono pracą maszynową (powstał nowy zawód operator maszyn).

Sporą grupę zawodową, która pracuje w lesie i dla dobra lasu stanowią leśnicy. Leśnik to nie tylko ta osoba, którą kojarzymy z jazdą autem terenowym po lesie i pilnowania lasu. Leśnik to też osoba, która „zza biurka” dba, żeby wszystko odbywało się zgodnie z prawem i przyjętymi zasadami. Leśnika spotkamy w leśnych szkołach średnich i na wydziałach uczelni wyższych – tym razem z misją kształcenia chętnych do wykonywania tego zawodu. Pracują w Parkach Narodowych opowiadając o pięknie przyrody, w Agencjach Nieruchomości Rolnej, w Gminach, w instytucjach naukowych oraz organizacjach przyrodniczych.

Las inspiruje artystów,  o lesie powstają publikacje i filmy do których stworzenia potrzeba scenarzystów, fotografów, grafików, dziennikarzy, grafików, scenografów itd…

Las od wieków daje wiele możliwości ludziom, jedną z nich jest szansa na godne życie dzięki pracy w lesie lub pośrednio związanej z nim. Stańmy na wysokości zadania i odwdzięczmy się, dbajmy o nasze lasy.

 

 

Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.