Skip to main content

95 urodziny Lasów Państwowych

| MP | e Leśnik

 Dzisiaj, 28.06.2019 rocznice powstania świętują Lasy Państwowe. 95 lat pracy tysięcy leśników to ogromne dziedzictwo.

Po zakończeniu I wojny światowej władze Polski musiały uporać się z wieloma problemami. Gąszcz administracyjnego chaosu i pogłębiającej się inflacji. W tych realiach las był przedmiotem szabru i zniszczony po grabieżczej gospodarce prowadzonej przez zaborców.

Szansą na ratunek było opracowanie kompleksowego systemu zarządzania. 28 czerwca 1924 roku prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie nadające statut Polskim Lasom Państwowym. Ukształtowany w ciągu kilku kolejnych lat prawny i gospodarczy model leśnictwa dał początek historii, której od pierwszych dni przyświecało zwiększanie powierzchni lasów i troska o zachowanie bogactwa przyrodniczego poprzez ochronę istniejących siedlisk i gatunków przy jednoczesnym przywracaniu tych utraconych.

Od 1945 roku lesistość Polski wzrosła z 21 do niemal 30 procent. W dużej mierze dzięki wytężonej pracy leśników, którzy zawsze stawiali dobro lasów na pierwszym miejscu.

Dla wielu osób jest to historia nieznana lub po prostu niewygodna.

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.