Skip to main content


Z lasu wzięte…

„Oddychaj” to kolejne hasło, które pojawiło się w Obornikach w ramach leśnej kampanii bilboardowej. Można powiedzieć – BANAŁ. Wszyscy je znają. Każdy wie, o co chodzi. Czemu zatem temu słowu oddaliśmy przestrzeń w naszym Mieście?

Słowo ODDYCHAJ jest tak oczywiste, że nikt o nim nie mówi, ani nawet nie myśli. A tymczasem to podstawowy proces, w którym powstaje energia niezbędna do życia. ODDYCHANIE jest nam potrzebne by istnieć i trwać. Oddychają rośliny, grzyby, zwierzęta i ludzie. Tak po prostu, we dnie i w nocy. Wymiana gazowa z udziałem tlenu (O2) i dwutlenku węgla (CO2) odbywa się bez przerwy przez 365 dni w roku. Jak to się pięknie ułożyło, że oto rośliny produkują tlen, który jest nam tak bardzo potrzebny, a my wydychamy dwutlenek węgla, który rośliny, w procesie fotosyntezy, pochłaniają i magazynują. Wspaniała równowaga. Czyżby? Zbyt piękne, by było prawdziwe.

Otóż pięknie było kiedyś tj. wtedy kiedy człowiek z umiarem korzystał z zasobów naturalnych tej ziemi. Z chwilą, kiedy stracił panowanie nad tym co produkuje, ile i nie wiadomo po co - z wykorzystaniem paliw kopalnych i minerałów - równowaga została bardzo mocno zachwiana. W naszej atmosferze zaczął gromadzić się nadmiar dwutlenku węgla, co powoduje znaczące ocieplenie naszej planety. Doskonale czujemy to w ciągu ostatniego miesiąca, kiedy nie ma kompletnie czym ODDYCHAĆ, a żar, który leje się z nieba popycha słupki termometrów po kolejne rekordy. Rośliny - w tym drzewa - nie są w stanie pochłonąć takiej nadwyżki CO2, aby tę sytuację istotnie zmienić. Ale wciąż pochłaniają tyle ile mogą.

Największymi płucami naszej planety są oczywiście LASY i to o nich powinniśmy myśleć, budząc się rano i łapiąc pierwszy, poranny ODDECH. Albo w porze lunchu, kiedy wzdychamy w pocie czoła albo przy kolacji, kiedy uspokajamy ODDECH po ciężkim dniu. To dzięki LASOM nasza planeta jeszcze funkcjonuje, a dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej mamy i drewno, i lasów nam nie ubywa. Tak jest w Polsce i w Europie. Na całym świecie lasów jest niestety coraz mniej. Te najcenniejsze, w strefie tropikalnej są trzebione na potęgę. Często bezpowrotnie – grunty po zrębach przeznaczane są na tereny produkcyjne albo plantacje i pastwiska. To potężny dramat naszych czasów. Brakuje bowiem refleksji na ten temat zwłaszcza w debacie publicznej i politycznej. Dlaczego?

ODDYCHANIE nie przynosi zysku. Nie jest równie atrakcyjne i sensacyjne jak informacje ze świata ekonomii, polityki i gospodarki. A tym właśnie żyje współczesny człowiek. ODDYCHANIE to nie temat na pierwsze strony gazet. Bo o czym tu pisać…

Dlatego spróbuj wstrzymać ODDECH i poczekać… Wtedy zrozumiesz jak ważny jest tlen, który produkują LASY. A kiedy Twój termometr po raz kolejny przekroczy 35 stopni w cieniu, wspomnij głośno, że gdyby nie LASY, pokazałby więcej!

EFRR Samorzad kolor PL 002

(tekst: Jarosław Bator, zastępca Nadleśniczego ds. rozwoju, Nadleśnictwo Oborniki)

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!

Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.